Erinevus lehekülje "Ayahuasca" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (HC: lisatud Kategooria:New Age)
P
{{Keeletoimeta|kuu=juuni|aasta=2020}}
'''Ayahuasca''' on psühhoaktiivne [[taimed|taime]][[tee]], mille üks koostisosa on [[amasoonase kaapiväät]] (''Banisteriopsis caapi'').
[[Pilt:Peruvian_Ayahuasca%2C_Photo_by_Sascha_Grabow.jpg|pisi|Peruu ''ayahuasca'']]
Ayahuasca nimetus tuleb selle taime ketšuakeelsest nimest, mis tähendab "vaimude liaani". Ayahuasca tarvitamise traditsioon pärineb [[Lõuna-Ameerika]]st, [[Amazonas]]e jõe äärsete [[vihmamets]]ade põliselanikelt.
[[Pilt:Chacruna_and_ayahuasca.jpg|pisi|''Ayahuasca'' koostistaimed]]
Ayahuasca põhikomponendiks on puitunud liaan [[amasoonase kaapiväät]] (''Banisteriopsis caapi''), mis sisaldab [[bioaktiivsus|bioaktiivseid]] [[aine]]id – [[Monoamiinide oksüdaasi inhibiitorid|monoamiinide oksüdaasi inhibiitoreid]]. Enamasti on ayahuasca koostises ka [[Psühhedeelne|psühhedeelset]] [[dimetüültrüptamiin]]i (DMT) sisaldavaid taimi (nt ''[[Psychotria viridis]]'' või ''Diplopterys cabrerana''), mõnikord ka teisi taimi. Ayahuasca saamiseks keedetakse neid taimi mitmeid tunde, nii saadakse pruunikas tugeva hapukas-mõru maitsega jook, milles sisalduvate ainete koosmõju tekitab 2–6 tundi kestva psühhedeelse seisundi<ref name="7v8Jl" />. Traditsiooniliselt juuakse ayahuascat spirituaalse, [[šamaan]]i või tseremooniameistri poolt juhitud rituaali käigus tervenemise, eneseavastamise ja -arendamise ning teispoolsusega kontakteerumise eesmärgil.
 
===Toime===
Ayahuasca koostisesse kuuluvad taimed ega nende toimeained ei ole eraldi võttes suu kaudu manustatuna oluliselt psühhoaktiivsed, ayahuasca psühhedeelne efekt tuleneb nende ainete koostoimest.
 
Mitmeid kehaomaseid ja toiduga saadud psühhoaktiivseid aineid (sh serotoniin ja [[DMT]]) lagundab organismis ensüüm [[monoamiinide oksüdaas]]. Ayahuasca koostistaimedes sisalduv psühhedeelikum DMT üksinda suu kaudu võetuna psühhoaktiivne ei ole, kuna monoamiinide oksüdaas lagundab selle seedeelundites ja nii ei jõua see [[ajurakk]]udeni. Ayahuasca põhikomponendiks olev [[amasoonase kaapiväät]] (''Banisteriopsis caapi)'' sisaldab beeta-karboliine (nt [[harmiin]], [[harmaliin]] ja [[tetrahüdroharmiin]]), mis peatavad organismis ajutiselt monoamiini oksüdaasi toime ehk toimivad'' ''[[Monoamiinide oksüdaasi inhibiitorid|monoamiinide oksüdaasi inhibiitoritena]] (MAOI)''.'' DMT võetuna koos tema lagundamist peatavate monoamiini oksüdaasi inhibiitoritega jõuab [[peaaju|peaajju]] ja toimib seal sarnaselt teisteleteiste psühhedeelikumidelepsühhedeelikumidega teatavate [[serotoniin]]i retseptoritüüpide (nt 5-HT<sub>1A</sub>, 5-HT<sub>2A</sub> ja 5-HT<sub>2C</sub>) agonistina.
 
DMT ja MAOI koostoime psühhedeelset efekti on kasutatud ka teiste sarnaseid toimeaineid sisaldavate taimekokteilide kokkusegamisel (nt ''Peganum Harmala ''+ ''Mimosa Hostilis''), nii saadakse nn "ayahuasca analoogid". Dimetüültrüptamiini sisaldavad paljud laialt levinud taimed ja vähesel määral leidub seda looduslikult ka inimorganismis.
16. sajandil täheldasid Hispaaniast ja Portugalist tulnud misjonärid ayahuasca tarvitamist Lõuna-Ameerika põlisrahvaste hulgas.
 
Usuliikumised ''Santo Daime''<ref name="fsI6Q" /><ref name="zkZbq" /><ref name="fj9Jn" /> ja ''União do Vegetal'' kasutavad ayahuascat jumalateenistustel sakramendina. Need kristlust ja põlisrahvaste maailmakäsitlust ühendavad usundid said alguse Brasiiliast 20. sajandi esimesel poolel ja on nüüdseks lisaks Lõuna-Ameerikale levinud ka USA-sse ja Euroopasse.
 
[[Pilt:Daime Encontro.JPG|pisi|Ayahuasca (ehk Santo Daime usundi terminoloogias "Santo Daime") ootamas tseremooniatöö algust. Foto on digitöödeldud osalejate anonüümsuse tagamiseks]]
 
===Seadused===
Ayahuasca koostises olev [[dimetüültrüptamiin]] on enamusesenamikus riikides (sh Eestis) tarvitamiseks keelatud ainete nimekirjas.
 
Peruu seadustes ayahuasca kasutamise piiranguid ei ole janing ayahuascaPeruu kasutamise traditsioonvalitsus on Peruukuulutanud valitsuseayahuasca pooltkasutamise kuulutatudtraditsiooni rahvuslikuks kultuuripärandiks. Brasiilias on ayahuascat lubatud kasutada spirituaalsetel eesmärkidel. USA-s, Kanadas, Itaalias ja Hispaanias on mõnede ayahuascat kasutavate [[usuühendus]]te tegevus legaalne [[usuvabadus]]e raames.
 
===Meditsiin===
* Helle Kaasik, ''Eesti ayahuasca tarvitajate psüühika'' [http://kodu.ut.ee/~hellex/aya/] (magistritöö) 2016.
* Ralph Metzner, ''Sacred Vine of Spirits: Ayahuasca'' [https://books.google.ee/books?id=GcXdUus2spwC] 2005, Thunder's Mouth Press, ISBN 978 1 59477 7813. Google'i raamat, veebiversioon (vaadatud 06.11.2013)<small> (inglise keeles)</small>
* Video: jaanipäeva jumalateenistus 2012 a. aastal Brasiilias Pinhais’iPinhaisi linnas tegutsevas ''Santo Daime'' kiriku Uue Elu koguduses (''Céu da Nova Vida''): [http://www.youtube.com/watch?v=dy4zjhN5SUQ].
 
[[Kategooria:Narkootilised ained]]
115 729

muudatust

Navigeerimismenüü