Arutelu:Ayahuasca

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Huvitav kas ka eestis ringleb see jook?

Tuleb sõita Lõuna-Ameerikasse. Andres (arutelu) 5. november 2013, kell 17:10 (EET)

Ringleb ka Eestis (vt viiteid artiklis). Lähim legaalne võimalus on minuteada Hollandis. --Aiatee (arutelu) 5. november 2013, kell 21:58 (EET)


Mooses pilves[muuda lähteteksti]

http://www.elu24.ee/?id=11474

tõestus.

Ühe suvalise juudi psühholoogi arvamus ei ole mingi tõestus ja kogu jutt on artikli seisukohalt täiesti irrelevantne, mistõttu taastasin artikli eelmise versiooni. -- Toomas 21. märts 2008, kell 16:20 (UTC)

ok vabandust kui kedagi pahandasin aga sa vist oled ise kah väga suur usklik ja sellepärast sind kah pahandasin vist :)

Küsimus on jällegi akadeemilisuses, mitte kellegi isiklikes vaadetes. Isegi kui see artikkel oleks sisu poolest siia sobinud, siis elu24.ee ei sobi ikka mitte kuidagi viitamisel allikaks, v.a. juhtudel, mis puudutab seltskonnaelu. Ja ka siis ainult välislingina, mitte artikli sisu allikana. Vastasel juhul kaotame me ikka igasuguse usaldusväärsuse. -- Toomas 21. märts 2008, kell 16:57 (UTC)
Arvamus kui selline võiks olla aga kuna tegu pole Ayahuasca vaid akaatsiapuuga, siis see siia artiklisse ei sobi.--WooteleF 21. märts 2008, kell 16:30 (UTC)
Ayahuascat küll artiklis mainiti, nii et kaalusin isegi selle lisamist välislinkidesse, aga siis lugesin veel ja jõudsin järeldusele, et entsüklopeedia seisukohalt ei sisalda see artikkel mingit olulist teavet. Soovi korral võib ju selle lingi artikli Mooses juurde lisada, seda teemat puudutab see oluliselt rohkem. Aga siis oleks ka parem leida viide algallikale, mitte kasutada elu24.ee portaali vahendust. -- Toomas 21. märts 2008, kell 16:57 (UTC)
Eelkõige sobiks see jutt artiklisse Benny Shanon. Ayahuasca't on viidatud artiklis tõesti mainitud, aga teises seoses: et Shanon on seda tarvitades näinud religioosse sisuga nägemusi. See on küll teemakohane, aga siis oleks tarvis otseallikat ja rohkem konteksti. Mingist kindlakstehtusest ei ole juttugi, nii et artiklisse pandud lause oli täiesti vale. Andres 22. märts 2008, kell 18:46 (UTC)Tere kasutaja Aiatee!

Niipalju kui mina aru saan valmistatakse teed (leotist), mille üheks komponendiks on amasoonase kaapiväädi koor ja lisaks on palju teisi taimi ning võimlaikke koostisosasid..... Kas külma veega segatuna on teel sama nimetus ja toime....

Mariina 5. november 2013, kell 13:25 (EET) alias Простота

Tere Mariina ja tänud kaapiväädi artiklit täiendamast!

Ayahuasca üheks komponendiks on alati kaapiväät Banisteriopsis caapi, enamasti lisatakse ka DMT-d sisaldavaid taimi (nt Psychotria viridis). Mõnikord lisatakse ka teisi taimi. Kaapiväät pidi joogile andma jõu ja DMT-taimed valguse. Ma ei teagi, kas väädi toimeained just selle koores sisalduvad. Tambitakse liaani jupid katki ja nii lähevad nad patta vaheldumisi Psychotria lehtedega. Ilma kaapiväädita tehtud jooke ei kõlba ayahuascaks nimetada, kuna algselt on ayahuasca just kaapiväädi nimi. Kõiki nõiajooke ayahuascaks nimetades läheks segadus väga suureks. Kui kaapiväädi asemel kasutatakse teisi MAOI sisaldusega taimi (nt Peganum Harmala), siis võiks rääkida ayahuasca analoogidest. Mõned hõimud tegevat ayahuascat jah külma veega (ega see Amazonase vesi väga külm ole). Ayahuascaks võib sellist leotist põhimõtteliselt nimetada, aga tõenäoliselt saadakse nii ka pikalt leotades joogi sisse ainult väike osa toimeainetest. Efekti kohta ma ei oska öelda, pole ise sellist leotist proovinud, aga kui nii tehti, küllap see siis kuigipalju ikka töötab. Enamasti neid taimi ikka keedetakse kaua (u 12h) ja mitu korda. --Aiatee (arutelu) 5. november 2013, kell 21:58 (EET)

Tere kasutaja Aiatee!
Kui avaneb rohkem infot, (ka taime enda kohta-ei leidnud head allikat- paljundatakse vast kas seemnete ja/või pistikutega) siis saab vast artikli ka täpsemaks- nüüd on meil siin artiklis siis juba tõenäoliselt kaks taimeteed- milledest teadaolevalt ühte (keedust u 12 h ja mitu korda) kasutavad kohalikud mitmesuguste rituaalide läbiviimisel....

Kas teisel teel (külmleotisel) on ravitoime mingitele kindlatele haiguslikele seisunditele, so kas kohalikud kasutavad taime ka ravitoimingutel?

Koguseid arvatavasti täpsemaks ei saa (ka biokeemia kohta ei leidnud infot)
  • aga võiks
teame juba meie esivanemate aegadest, et tammekoor väikestes kogustes oli ravitoimega ja pisut suuremas koguses juba sisemiste verejooksude esilekutsumiseks....
Võib-olla aitaks kui ka teiste nõiajoogiks kasutatavate taimede toimet vaadata, ehk saabub seisund hoopis taimede koostoime tulemusel....
Mariina 6. november 2013, kell 07:30 (EET) alias Простота
Ma ei ütleks, et just 2 teed siin artiklis on - põhiline taimeliik on üks, aga viise tee valmistamiseks ja võimalikke lisandeid on väga palju.
Kaotasin hommikul välja kirjutatu ära, pean peast panema: kas leidub mõni allikas, mis tooks välja et :
  • ayahuasca "long- boiled brew" põhikoostisained on taimed: Psyhotria viridis ja amasoonase kaapiväät;
  • "cold brew" amasoonase kaapiväät pluss teised taimed;
  • amasoonase kaapiväät üksikuna tarbituna- ?
  • lisaks veel taimi...
  • lisaks puhuvad veel suitsu peale....
  • Kas ravitseja kannab nimetust: AYAHUASQUERO?
Biokeemia all ongi kirjas, et psühhoaktiivsus on toimeainete koostoime tulemus ja natuke seletatud ka selle koostoime mehhanismi.
Biokeemia all mõtlen mina näituseks taime enda biomolekule jm, mis igal taimel võib olla ju samuti erinev - juurtes on näiteks DMT sisaldus kõrgeim;
Biotoime all mõtlen ma võib-olla teaduslikku kirjeldust, kuidas taim võib toimet inimesele avaldada....
Mis kogustesse puutub, siis tavaline ayahuasca doos on 30-150 ml, aga selle kontsentratsioon võib olla väga erinev. Teadusuuringutes on kasutatud ayahuasca doose näiteks 2 ml/kg, 0.5-1 mg DMT/kg (Guimarães dos Santos, R. (2013). Safety and Side Effects of Ayahuasca in Humans—An Overview Focusing on Developmental Toxicology. Journal of Psychoactive Drugs, 45(1), 68–78. doi:10.1080/02791072.2013.763564) ja 0.75 mg DMT/kg (Santos, R., Grasa, E., Valle, M., Ballester, M., Bouso, J., Nomdedéu, J., … Riba, J. (2012). Pharmacology of ayahuasca administered in two repeated doses. Psychopharmacology, 219(4), 1039–1053. doi:10.1007/s00213-011-2434-x)
ayahuasca doos on 30-150 ml siis kohalike doos rituaalide läbiviimisel, mida nemad on aastatuhandeid tarvitanud......
Mariina 6. november 2013, kell 18:01 (EET) alias Простота