Dominikaani Vabariik: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
pisitoimetamine
PResümee puudub
P (pisitoimetamine)
| märkused =
}}
'''Dominikaani Vabariik''' on [[hispaania keel|hispaaniakeelne]] riik [[Kariibi meri|Kariibi meres]] asuva [[Haiti saar|Hispaniola saar]]e idaosas, mis läänes piirneb [[Haiti]]ga.
 
Suure osa [[20. sajand]]ist oli Dominikaani Vabariik [[diktaator]]ite [[Rafael Leónidas Trujillo]] ja hiljem [[Joaquín Balaguer]]i võimu all. [[1978]]. aastast on demokraatia jalule seatud.
 
==Riik==
Pealinn on [[Santo Domingo]].
 
==Rahvastik==
 
==Majandus==
Dominikaani Vabariigi majandus sõltub suuresti turismist.
 
Alates [[1960. aastad|1960. aastatest]] on majandusraskuste tõttu paljud [[dominikaanlased]] emigreerunud USA-sse, peamiselt idaranniku suurlinnadesse. [[New York|New Yorgi]] linnaosas [[Washington Heights]]is on dominikaanlased nii tihedalt koos, et seda mõnikord hüütakse ''Quisqueya Heights''. Arvatakse, et [[Hispaniola saar]]e põliselanikud [[aravakid]] kutsusid saare idaosa ''Quisqueya'', kuigi mõned ajaloolased vaidlustavad seda. Praegu on dominikaanlased üks suuremaid [[latiinod]]e rühmi [[USA]]-s.
 
=== Transport ===
Autoteid on kokku 780  km, sellest kõva kattega 393  km, katteta 387  km.
 
Riigis on kaks lennujaama.
 
==Ajalugu==
Dominikaani Vabariigi territoorium on olnud vaheldumisi [[Hispaania]], [[Prantsusmaa]], [[Haiti]] ja jälle [[Hispaania]] ning [[USA]] võimu all. Vahepeal on taotletud iseseisvust ja omavalitsust.
 
[[20. sajand]]ilsajandil on USA korduvalt sekkunud riigi siseasjadesse. USA toetas [[Rafael Leónidas Trujillo]] diktatuuri ([[1930]]–[[1961]]). [[1963]]. aastal kukutati parempoolse riigipöördega, mida toetas USA, vabariigi esimene demokraatlikult valitud president [[Juan Bosch]]. Ülestõus, mille eesmärgiks oli põhiseaduslik võim taastada, kujunes kodusõjaks. [[1965]]. tungisid sisse USA väed. Algas [[Joaquín Balaguer]]i diktatuur ([[1966]]–[[1978]]–1978).
 
==Kultuur==
 
===Muusika===
Rahvusvaheliselt tuntud on ''[[merengue]]'', mis on populaarne alates [[19. sajand]]i keskpaigast.
 
===Sport===
Dominikaanlased on tuntud [[pesapall]]ifännid. [[USA]]-s on peaaegu kõikides paremates [[pesapall]]imeeskondades mõni dominikaanlasest mängija.
 
== Vaata ka ==
76 082

muudatust

Navigeerimismenüü