Erinevus lehekülje "Herman (Aav)" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
==Valimine Soome piiskopkonna abipiiskopiks==
 
Pärast eaka ülempreestri [[Mikael Kasanski]] surma [[1921]]. aastal polnud Soome piiskopkonnas ühtegi [[soomlased|soomlasest]] preestrit, kes oleks vastanud [[piiskop]]i ametiks vajalikele kanoonilistele nõuetele. Abipiiskopi pühitsemine oli aga äärmiselt vajalik, sest tollane Soome piiskopkonna juht, piiskop [[Serafim (Lukjanov)|Serafim]], oli [[venelased|vene]] [[šovinism|šovinistina]] vastu soomlaste püüdlustele eralduda [[Vene Õigeusu Kirik]]ust ega osanud isegi [[soome keel]]t.
 
Nii asusid soomlased abipiiskopi kandidaati otsima [[Eesti]]st ja kevadtalvel pakkus [[Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik]]u Sinod omalt poolt välja isa Herman Aava kandidatuuri. Juunis 1922 viibis ta tutvumisvisiidil Soomes, kus nii kiriku kui ka valitsuse esindajad temaga rahule jäid. Ainult piiskop Serafim keeldus temaga kohtumast. Sarnaselt Serafimiga oli Herman Aava probleemikspuuduseks soome keele oskus, kuid keelteeesti ja soome keele sarnasuse tõttu peeti teda võimeliseks soome keelt kiiresti omandama.
 
[[17. juuni]]l [[1922]] [[Sortavala]]s toimunud kirikukogul valiti isa Herman häältega 38:17 abipiiskopiks – tema vastu hääletasid peamiselt vene rahvusest vaimulikud. Kuna piiskop Serafim teatas, et keeldub piiskop Hermani kandidatuuri ametisse kinnitamiseks esitamast, valiti selleks eraldi toimkond kõrge positsiooniga vaimulikest. Hermani ametisse kinnitamine lükkus aga edasi, sest [[Moskva ja kogu Venemaa patriarh]] [[Tihhon (Moskva patriarh)|Tihhon]] viibis koduarestis ega saanud vajalikku nõusolekut anda.
Sügisel 1922 külastas isa Herman uuesti Soomet, kohtudes sel korral ka piiskop Serafimi ja Soome haridusministri [[Yrjö Loimaranta]]ga.
 
Valmistamaks ette tema piiskopiametisse astumist Soomes, otsustas Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Sinod nimetada ta [[9. november|9. novembril]] [[1922]] Saaremaa abipiiskopiks ja Soome valitsus andis talle [[1923]]. aasta alguses kiirendatud korras kodakondsuse. Talle anti aega kaks aastat soome keele omandamiseks ja keeleoskuse tõendamiseks.
 
==Piiskopina Soomes==

Navigeerimismenüü