Adderall

Allikas: Vikipeedia
Adderall
Identifitseerimine
CAS-i number 300-62-9
ATC-kood N06BA02
PubChem 3007
DrugBank DB00182
Keemiline info
Keemiline valem C9H13N
Molaarmass 135.20622 g/mol

Adderall on mitmeotstarbeline preparaat, mis koosneb amfetamiinisoolade segust. Seda kasutatakse näiteks psühhotroopse ravimina, narkootikumina jms.

Adderalli koostisosad on dekstroamfetamiinsulfaat, dekstroamfetamiinsahharaat, amfetamiinsulfaat ja amfetamiinaspartaat.

Adderall XR (geneeriline nimetus amfetamiin/dekstroamfetamiin) on ettevõtte Shire US Inc. kaubamärk.

Nimetused ja tähised[muuda | muuda lähteteksti]

CAS-i registreerimisnumber on 300-62-9. PubChemi number on 3007.

Valem: C9H13N

Farmakoterapeutiline grupp: psühhoanaleptikumid. ATC-kood: N06BA02.

Retseptiravimina[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR, 25 mg
Näidustused

Adderall XR on kesknärvisüsteemi stimulant ning leiab psühhotroopse retseptiravimina kasutust mitme näidustuse puhul. Seda kasutatakse täiskasvanutel ning lastel alates 6. eluaastast aktiivsus- ja tähelepanuhäire korral. Pakendis on kehtivate ravimieeskirjadega kooskõlastatud ravijuhend, mida soovitatakse lugeda enne ravimi manustamist.

Ravimivorm ja annused[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i müüakse kapslitena doosides 5 mg (värvus: värvitu/sinine), 10 mg (sinine), 15 mg (sinine/valge), 20 mg (oranž), 25 mg (oranž/valge), 30 mg (läbipaistev/oranž).

Annustamisjuhised varieeruvad:

  • lastel vanuses 6–17 eluaastat 10 mg kord päevas hommikul. Maksimumdoos 6–12-aastastele on 30 mg kord päevas,
  • täiskasvanutel 20 mg kord päevas hommikul.

Vastunäidustused[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i vastunäidustustena on tootjad esile toonud:

Kui lapsel esineb loetelus toodud seisundeid, siis ei tohiks talle Adderall XR-i manustada.

Adderall XR-i kasutamist alla 6-aastastel lastel pole uuritud. Ravimit ei soovitata manustada alla 3-aastastele lastele.

Hoiatused ja ettevaatusabinõud[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i tarvitajatel on esinenud mitmeid soovimatuid kõrvatoimeid, kuid ettevaatusabinõude all nimetatu on mõeldud eelkõige hoiatuseks. Nii näiteks ei sure mitte kõik Adderall XR-i tarvitajad äkksurma ja kõigil ei esine kasvupeetust.

Äkksurm

Normannustes kesknärvisüsteemi stimulantide kasutamisel on esinenud äkksurmajuhtumeid: stimulante ei tohiks manustada patsiendid, kellel on tuvastatud südame struktuurseid kõrvalekaldeid, kardiomüopaatiat, tõsiseid südame rütmihäireid, südame-veresoonkonnahaigusi või muid tõsiseid probleeme südamega. Täiskasvanutel on teatatud ka insuldist ja müokardi infarktist.

Vererõhu tõus

Patsientidel, kellel võib problemaatiliseks osutada vererõhu tõus, tuleks kapsleid manustada ettevaatlikult. Lisaks tuleks jälgida vererõhku ja südame rütmi.

Psühhiaatrilised kõrvaltoimed
 Pikemalt artiklis Amfetamiin#Psüühika-ja käitumishäired

Adderall XR võib seespidisel tarvitamisel esile kutsuda psüühika- ja käitumishäireid. Toksilisust ja psüühilisi sümptomeid võib Adderall (XR) põhjustada juba 2 mg juures, normkogus on aga 2,5–40 mg päevas.[1]

Patsientidel, kellel varem pole nimetatud seisundeid esinenud, võivad stimulandid esile kutsuda ravimtekkelist psühhoosi (amfetamiinipsühhoos) või maaniaga sarnanevaid sümptomeid; amfetamiinipsühhoosiga patsientidel võib ravim ATH esile kutsuda sümptomide ägenemist. Tuleb uurida agressiivse käitumise esinemist.

Kasvupeetus

Ravimi tarbimise ajal tuleb kindla intervalliga jälgida kasvuveas patsientide pikkust ja kaalu.

Krambid

Võib alaneda krambilävi, krampide korral tuleks ravimi manustamine katkestada.

Amfetamiinisõltuvus

Adderall XR-i pakendiga käib kaasas amfetamiinisõltuvuse hoiatus.[2]

Allergilised reaktsioonid

Adderalli ja Adderall XR-i tarvitamisel esinevaid soovimatuid kõrvaltoimeid seostatakse allergiliste reaktsioonidega. On teatatud urtikaaria, sügeluse, ülitundlikkusreaktsioonide (sh angiödeemi ja anafülaksise), tõsiste nahareaktsioonide (sh Stevensi-Johnsoni sündroomi ja toksilise epidermaalse nekrolüüsi) esinemist.

Toime kesknärvisüsteemile

Adderalli ja Adderall XR-i normannustes tarbimine võib kõrvaltoimena esile kutsuda psühhootilisi episoode, ülestimulatsiooni, rahutust, ärrituvust, eufooriat, düskineesiat, düsfooriat, depressiooni, värinaid, tikke, agressiooni, viha jpm.

Toime endokriinsüsteemile

Adderalli ja Adderall XR-i tarbimist seostatakse soovimatute kõrvaltoimetega, nagu impotentsus, libiidomuutused, sagedased ja sitked erektsioonid.

Muu

Adderall XR-i kasutatakse narkolepsia korral.

Kognitiivne võimekus[muuda | muuda lähteteksti]

Adderalli retseptita tarvitamine on tänapäeval levinud ka paljude üliõpilaste seas keskendusvõime, mälu ja õppimisvõime parandamiseks.[3][4] Oxfordi Ülikoolis tehtud uurimusest selgus, et ligi 18% vastajaist (207. üliõpilasest) oli kasutanud nn kognitiivse võimekuse suurendamise eesmärgil selliseid ravimeid nagu Modafinil, Adderall ja Ritalin.[5]

Adderalli tarvitamine kinnitab amfetamiini narkotestis narkootilise aine kasutamist.[viide?]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Amy Barnhorst, Eduardo Dunayevich jt, Amphetamine-Related Psychiatric Disorders, 3. detsember 2015, [2017, veebruar 28]
  2. AMPHETAMINES HAVE A HIGH POTENTIAL FOR ABUSE. ADMINISTRATION OF AMPHETAMINES FOR PROLONGED PERIODS OF TIME MAY LEAD TO DRUG DEPENDENCE AND MUST BE AVOIDED. PARTICULAR ATTENTION SHOULD BE PAID TO THE POSSIBILITY OF SUBJECTS OBTAINING AMPHETAMINES FOR NON-THERAPEUTIC USE OR DISTRIBUTION TO OTHERS, AND THE DRUGS SHOULD BE PRESCRIBED OR DISPENSED SPARINGLY. MISUSE OF AMPHETAMINE MAY CAUSE SUDDEN DEATH AND SERIOUS CARDIOVASCULAR ADVERSE EVENTS.
  3. Goodwin, Liz C. (3. mai 2006). "Harvard on Speed". www.thecrimson.com/article/2006/5/3/harvard-on-speed-emryan-and-the (inglise keeles). The Harvard Crimson. {{netiviide}}: parameeter |vaadatud= nõuab parameetrit |url= (juhend); puuduv või tühi |url= (juhend)CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. Huet, Ellen (3. juuni 2010). "All About Adderall". The Stanford Daily (inglise keeles). Vaadatud 24. veebruaril 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  5. Louis Mercier ja Cason Reily, Almost one in five Oxford students use study drugs, survey reveals, The Oxford Student, 4. juuni 2015, [2017, märts 03]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]