Adderall

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Adderall
Identifitseerimine
CAS-i number 300-62-9
ATC-kood N06BA02
PubChem 3007
DrugBank DB00182
Keemiline info
Keemiline valem C9H13N
Molaarmass 135.20622 g/mol

Adderall on mitmeotstarbeline preparaat, mis koosneb amfetamiinisoolade segust. Adderalli kasutatakse psühhotroopse ravimi ja narkootikumina jm.

Adderalli koostisosad: dekstroamefetamiinsulfaat, dekstroamfetamiinsahharaat, amfetamiinsulfaat ja amfetamiinaspartaat.

Adderall XR (geneeriline nimetus amfetamiin/dekstroamfetamiin) on ettevõtte Shire US Inc. kaubamärk.

Nimetused ja tähised[muuda | muuda lähteteksti]

CAS-i registreerimisnumber on 300-62-9. PubChemi number on 3007.

Valem: C9H13N

Farmakoterapeutiline grupp: psühhoanaleptikumid. ATC-kood: N06BA02.

Retseptiravimina[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR, 25 mg
Näidustused

Adderall XR on kesknärvisüsteemi stimulant. Psühhotroopse retseptiravimina leiab kasutust mitmetel näidustusel. Seda kasutatakse lapseea aktiivsus- ja tähelepanuhäire korral lastel vanuses 6–12 eluaastat, noorukitel vanuses 13–17 ja täiskasvanutel.

Adderall XR-i pakendis on sihtriigis kehtivate ravimieeskirjadega kooskõlaline ravijuhend, mida soovitatakse lugeda enne ravimi manustamist.

Ravimivorm ja annused[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i müüakse 5 mg (värvus: värvitu/sinine), 10 mg (sinine/sinine), 15 mg (sinine/valge), 20 mg (oranž/oranž), 25 mg (oranž/valge), 30 mg (naturaalne/oranž) kapslitena.

Annustamisjuhised varieeruvad:

  • lapspatsientidel (vanuses 6–17): 10 mg / 1 kord päevas hommikul. Maksimumdoos lastele vanuses 6–12 on 30 mg / 1 kord päevas;
  • täiskasvanutel: 20 mg / 1 kord päevas hommikul.

Ravi vastunäidustused[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i vastunäidustustena on tootjad esile toonud:

Kui lapsel esineb loetelus toodud seisundeid siis ei tohiks talle Adderall XR-i manustada.

Adderall XR-i kasutamist alla 6-aastastel lastel pole uuritud. Adderall XR-i ei soovitata manustada alla 3-aastastele lastele.

Ravi hoiatused ja ettevaatusabinõud[muuda | muuda lähteteksti]

Adderall XR-i hoiatuste ja ettevaatusabinõude all toodu on mõeldud hoiatusena, nii näiteks ei sure mitte kõik Adderall XR-i tarvitajad äkksurma ja mitte kõigil ei esine kasvupeetust jne. Adderall XR-i tarvitajatel on esinenud mitmeid soovimatuid kõrvatoimeid.

Äkksurm

Äkksurmast on teatatud normannustes kesknärvisüsteemi stimulantide kasutamisel südame struktuursete kõrvalekalletega või tõsiste südameprobleemidega lastel ja täiskasvanutel; kesknärvisüsteemi stimulantide normannustes kasutamisel täiskasvanutel on teatatud äkksurmast, insuldist ja müokardi infarktist. Stimulante ei tohiks manustada patsientidele, kellel on tuvastatud südame struktuursed kõrvalekaldeid, kardiomüopaatiat, tõsiseid südame rütmihäireid, südame-veresoonkonnahaigusi või muid tõsiseid probleeme südamega.

Vererõhu tõus

Patsientidele, kellel vererõhu tõus võib problemaatiliseks osutada, tuleks kapsleid manustada ettevaatlikult. Lisaks tuleks jälgida vererõhku ja südame rütmi.

Psühhiaatrilised kõrvaltoimed
Next.svg Pikemalt artiklis Amfetamiin#Psüühika-ja käitumishäired

Adderall XR võib seespidisel tarvitamisel esile kutsuda psüühika- ja käitumishäireid. Adderall (XR) võib toksilisust ja psüühilisi sümptomeid põhjustada juba 2 mg juures, normkogus on aga 2,5–40 mg/päevas.[1]

Stimulandid võivad esile kutsuda patsientidel, kel varem pole nimetatud seisundeid esinenud, ravimtekkelist psühhoosi (amfetamiinipsühhoos) või maania omadega sarnanevaid sümptomeid; amfetamiinipsühhoosiga patsientidel võib ravim ATH sümptomide ägenemist esile kutsuda. Tuleb uurida agressiivse käitumise esinemist.

Kasvupeetus

Ravimi tarbimise ajal tuleb kindla intervalliga jälgida kasvuveas patsientide pikkust ja kaalu.

Krambid

Adderall XR-i tarvitamisel võib alaneda krambilävi. Krampide korral tuleks ravimi manustamine katkestada.

Amfetamiinisõltuvus

Adderall XR-i pakendiga käib kaasas amfetamiinisõltuvuse hoiatus.[2]

Allergilised reaktsioonid

Adderalli ja Adderall XR-i tarvitamisel esinevaid soovimatuid kõrvatoimeid seostatakse allergiliste reaktsioonidega. On teatatud urtikaaria, sügeluse, ülitundlikkusreaktsioonide, sh angiödeemi ja anafülaksisega, tõsiste nahareaktsioonidega, sh Stevensi-Johnsoni sündroom, toksiline epidermaalne nekrolüüs esinemist.

Toime kesknärvisüsteemile

Adderalli ja Adderall XR-i normannustes tarbimine võib kesknärvisüsteemi kõrvaltoimena esile kutsuda psühhootilisi episoode, ülestimulatsiooni, rahutust, ärrituvust, eufooria, düskineesiat, düsfooriat, depressiooni, värinaid, tikke, agressiooni, viha jpm.

Toime endokriinsüsteemile

Adderalli ja Adderall XR-i tarbimist seostatakse soovimatute kõrvaltoimetega, nagu impotentsus, libiidomuutused, sagedased ja sitked erektsioonid.

Muu

Adderall XR-i kasutatakse narkolepsia korral.

Kognitiivne võimekus[muuda | muuda lähteteksti]

Adderalli arstitäheta tarvitamine on tänapäeval levinud ka osade üliõpilaste seas keskendusvõime, mälu ja õppimisvõime parandamiseks[3][4], nii selgus Oxfordi Ülikoolis tehtud uurimusest, et ligi 18% vastajaist (207 üliõpilasest) oli kasutanud nn kognitiivse võimekuse suurendamise eesmärgil selliseid ravimeid nagu Modafinil, Adderall ja Ritalin.[5]

Adderalli tarvitamine kinnitab amfetamiini-narkotestis narkootilise aine kasutamist.[viide?]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Amy Barnhorst, Eduardo Dunayevich jt, Amphetamine-Related Psychiatric Disorders, 3. detsember 2015, [2017, veebruar 28]
  2. AMPHETAMINES HAVE A HIGH POTENTIAL FOR ABUSE. ADMINISTRATION OF AMPHETAMINES FOR PROLONGED PERIODS OF TIME MAY LEAD TO DRUG DEPENDENCE AND MUST BE AVOIDED. PARTICULAR ATTENTION SHOULD BE PAID TO THE POSSIBILITY OF SUBJECTS OBTAINING AMPHETAMINES FOR NON-THERAPEUTIC USE OR DISTRIBUTION TO OTHERS, AND THE DRUGS SHOULD BE PRESCRIBED OR DISPENSED SPARINGLY. MISUSE OF AMPHETAMINE MAY CAUSE SUDDEN DEATH AND SERIOUS CARDIOVASCULAR ADVERSE EVENTS.
  3. Goodwin, Liz C.. "Harvard on Speed". http://www.thecrimson.com/article/2006/5/3/harvard-on-speed-emryan-and-the, 3. mai 2006. The Harvard Crimson. Vaadatud 24. veebruar 2017. Inglise keeles.
  4. Huet, Ellen. "All About Adderall". The Stanford Daily, 3. juuni 2010. Vaadatud 24. veebruar 2017. Inglise keeles.
  5. Louis Mercier ja Cason Reily, Almost one in five Oxford students use study drugs, survey reveals, The Oxford Student, 4. juuni 2015, [2017, märts 03]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]