Yana Toom

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Yana Toom 2011. aastal.
Yana Toom 2014. aastal Arvamusfestivalil.

Yana Toom (sünninimi Jana Tšernogorova; varasemas abielus Litvinova[1]; sündinud 15. oktoobril 1966 Tallinnas)[2] on Eesti ajakirjanik ja poliitik, Euroopa Parlamendi ja parlamentidevahelise Euro-LATi delegatsiooni[3] liige. 2011–2014 oli ta XII Riigikogu liige.

Ta oli Tallinna abilinnapea 2010–2011. Toom on alates 16. märtsist 2009 Eesti Keskerakonna liige[4].

Alates 2003. aastast on ta Eesti Ajalehtede Liidu nõukogu liige.[2] 2006. aastal sai Yana Toom Margarita Tšernogorova ettepanekul Eesti kodakondsuse eriliste teenete eest. Ametliku ettepaneku koostas Edgar Savisaar. [2] Enne seda oli ta Venemaa kodanik.

2008. aastal kutsus Margarita Tšernogorova teda Keskerakonda.

Yana Toomi arvates võiks koolid saada erandi vene keeles õpetamise jätkamiseks. Näitena tõi ta soovi oma lapsi eesti keeles mitte õpetada, kuna ta tütre ja ta enda raamatute valik on eesti keeles õppides erinema hakanud ning seetõttu on tütart raske hoida tema soovitud kultuuriruumis.

2012. aastal mainitakse Eesti Kaitsepolitsei aastaraamatus, et Yana Toom on Tallinna abilinnapeana survestanud vene koole esitama taotlusi venekeelse õppekavaga jätkamiseks. Toom kaebab sellise väite eest Eesti Kaitsepolitsei kohtusse ning palkab end esindama advokaadid Üllar Talviste ja Oliver Nääs. 2014. aastal otsustas kohus, et Eesti Kaitsepolitsei avaldus oli ebakohane väärtushinnang ning nõuab Eesti Kaitsepolitseilt aastaraamatu veebiväljaandest Toomi kohta käiva sellise lause eemaldamist ja 7000 eurot Yana advokaadikulude eest.

Ta kandideeris 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel Eestis ja kogus Keskerakonna suurima häältesaagi – 25 263 häält ning osutus valituks.[5]

Juulis 2016 külastas ta koos Euroopa Parlamendi saadikute Tatjana Ždanoka ja Javier Couso Permuyga Süüriat, kus kohtus Süüria presidendi Bashshār al-Asadiga.[6] Pärast seda on ta Süüriat külastanud veel kahel korral.

2016. aasta Keskerakonna esimehe valimistel sai Yana Toom 348 häält ja jäi Jüri Ratasele 654 poolthäälega alla.

2017. aastal lõi Yana valimisliidu loomises kaasa. Valimisliidu loomisel lubas oma emale Margarita Tšernogorovage Mustame linnaosa valimisnimekirjas esimest kohta. Tema ema pooldab Keskerakonda jäämist, kuna see säilitaks ühtsuse. Toom soovis Edgar Savisaarega kohtudes luua pärast valimisi Keskerakonnaga koalitsiooni. Yana sõnul võis tema ema mängida Keskerakonda jäämisel väikest rolli.

2017. aasta kohalikel valimistel kandideeris Yana Toom Keskerakonna nimekirjas esinumbrina Põhja-Tallinnas.

2017. aastal toetas Toom Eesti passi saamise aluse kaotamist.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on käinud eesti lasteaias.

Ta lõpetas 1983 Tallinna 26. Keskkooli.

Aastatel 1983–1987 õppis ta Tartu Riiklikus Ülikoolis vene keelt ja kirjandust. Ülikool jäi lõpetamata.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Yana Toom on abielus ning tal on neli poega ja üks tütar (neli last eesti kodakondsusega ja üks vene kodakondsusega).[7] Valdab vene, eesti ja inglise keelt. Nõukogude Liidu passis oli tema rahvuseks eestlane. Tema eesnime on passides kirjutatud kolmel viisil: Nõukogude ja Venemaa passides kirillitsas "Яна", Nõukogude passis "Jana" ning rahvusvahelistes ja Eesti passides "Yana". Yana pooldab ise "Jana" kirjapilti, ent nimevahetus jäi 300 euro puudumise tõttu ära.

Ta on Margarita Tšernogorova tütar. Ema kavatses tütrele nimeks panna Vassilissa või Ksenija, ent eesti sugulased soovitasid Jana. Tema emapoolne vanaema oli Natalia Tomson ja vanaisa Heinrich Tomson oli Peterburis treipinkide tehases lukksepp-tsehhiülem, pärast sõda Eestis autobaasi garaažiülem.

Toomi esimene lapsehoidja oli Elfriede Morgenson, kes saatis talle postkasti eesti- ja venekeelseid lasteraamatuid.

Toom tõi Tartu Ülikoolis õppides koju Jossif Brodski kohtuprotsessi materjale. Toomi ema Tšernogorova nimetas sellist kirjandust nõukogudevastaseks.

1990ndatel abiellus Jana Vladimir Litvinoviga, kes oli Nõukogude aatomirelva peakonstruktori Boriss Litvinovi poeg ja kolis Tõnismäelt Lasnamäele. Neil on kolm last. Hiljem asusid nad elama Litvinovi isa juurde Venemaa Föderatsiooni Tšeljabinski oblastisse Snežinskisse. Jana on Boriss Litvinovit nimetanud suurepäraseks inimeseks. 1994. aastal kolis Jana ühe lapsega Eestisse. Hiljem tõi kaasa ka teise lapse. Janat ei lastud keeleeksamile, kuna tema eesti keele oskuse kohta öeldi puukeel. Yana pöördus Eesti kodakondsuse ja passi saamiseks Tallinna Vene saatkonda.

Hiljem abiellus Toom Aleksei Toomiga, kes on Eesti NSV KGB välisluure juhi Paul (Pavel) Toomi poeg. 2015. aastal nad lahutasid.[8]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]