XIII noorte laulu- ja tantsupidu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

XIII noorte laulu- ja tantsupidu on traditsiooniline koolinoorte üle-eestiline laulu- ja tantsupidu. Pidu toimub Tallinnas 30. juunist kuni 3. juulini 2023. Esialgu aasta varasemaks planeeritud pidu lükati 2023. aasta suvele seoses koroonapandeemiaga.

Ideekavandite konkurss[muuda | muuda lähteteksti]

Konkursi laulu- ja tantsupeo juhtide ja lähteideede leidmiseks kuulutas Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus (ELTSA) välja 26. jaanuaril 2020. Tööde esitamise tähtpäev oli 20. veebruar 2020. Kokku laekus ELTSA-sse 11 laulupeo ning 9 tantsupeo ideekavandit. See on aegade suurim laekunud tööde arv. Otsuse tegi ELTSA kokku kutsutud komisjon märtsis 2020. Laulupeo ekspertkomisjoni esimees oli dirigent Heli Jürgenson, 2017. aasta noorte laulupeo "Mina jään" peadirigent, tantsupeo ekspertkomisjoni tööd juhtis 2017. aasta noorte tantsupeo "Mina jään" pealavastaja ning toonase võidutöö "Koit ja Hämarik" kaasautor Margus Toomla.

Laulupidu[muuda | muuda lähteteksti]

Laulupeo peadirigendiks valiti komisjoni otsusel helilooja ja dirigent Pärt Uusberg.

Tantsupidu[muuda | muuda lähteteksti]

Tantsupeo pealavastajaks valiti komisjoni otsusel koreograaf Agne Kurrikoff-Herman.

Omaloomingu korjetalgud[muuda | muuda lähteteksti]

Peo kunstilised toimkonnad korraldasid 2020. aasta kevadel esimest korda pidude ajaloos laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud, et anda kõigile soovijatele võimalus osaleda tulevase noortepeo repertuaari kujundamisel. Talgutele laekus kokku 541 teost 228 autorilt. Talgute korraldajad koos tunnustatud loojatega töötasid saabunud pakkumised läbi, misjärel laulupeo kunstiline toimkond otsustas laekunud tööde hulgast kaaluda kolme või nelja teose kavasse lisamist, tantsupeo kunstiline toimkond leidis neli muusikapala, millele hakatakse looma XIII noorte tantsupeo tantse.