Mari Kalkun

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mari Kalkun
Mari Kalkun, juuli 2017 (Ruudu Rahumaru foto)
Mari Kalkun, juuli 2017 (Ruudu Rahumaru foto)
Sündinud 1. aprill 1986 (36-aastane)
Stiilid rahvamuusika
Elukutse laulja, laulukirjutaja
Pill klaver, kannel, akordion, kitarr
Tegev 2007–...
Plaadifirma Õunaviks, Nordic Notes
Seotud esitajad Pastacas
Veebileht marikalkun.com
Mari Kalkun festivalil "Weltmusik" Detmoldis Saksamaal, 2021

Mari Kalkun (sündinud 1. aprillil 1986) on eesti laulja, laulukirjutaja, helilooja ja muusik.

Ta õppis 2005–2009 Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias kultuurikorraldust spetsialiseerumisega muusikale. Lõpetas 2013. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ühismagistriõppekava pärimusmuusika laulu erialal cum laude. Aastatel 2012–2013 õppis ta vahetusüliõpilasena Sibeliuse Akadeemia pärimusmuusika osakonnas laulu erialal, kus sooritas ka magistrikontserdi.

Alates 2009. aastast vabakutseline muusik. Varem töötanud Klassikaraadios ja Eesti Pärimusmuusika Keskuses.[1] Tal on oma plaadifirma Haki Helü.[2]

Looming ja tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Mari Kalkuni meeldejäävad meloodiad ja ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Ta kasutab muusika loomisel kandleid, akordioni, kitarri, klaverit, kuid eeskätt tunneb laulja ära tema vägeva ja nüansirikka hääle järgi. Oluline koht tema loomingus on improvisatsioonil ja helidega eksperimenteerimisel.

Mari Kalkunilt on ilmunud viis albumit, mis on välja antud ka mujal Euroopas ja Jaapanis. Tema muusikutee algas autorialbumiga ”Üü tulõk” (2007), mis sai kodumaal sooja vastuvõtu osaliseks ning mida märgati ka välismaal. Mari Kalkun lõi 2012. aastal Helsingis oma rahvusvahelise ansambli nimega Mari Kalkun & Runorun.[3] Ansambli album "Tii ilo" esitati muusikaauhindade kandidaadiks nii Eestis kui ka Soomes.

Mari Kalkun on oma kontsertidega esinenud enamikus Euroopa riikides, New Yorgis ja Washingtonis ning käinud kuuel ringreisil Jaapanis. 2018. aastal valiti tema sooloalbum “Ilmamõtsan” album The Guardiani poolt aasta parimate maailmamuusika albumite esikümnesse.

Mari Kalkun on teinud kaastööd Klassikaraadiole ja BBC-le. Ta on teinud kaasa rahvusvahelistes muusikaprojektides, näiteks solistina Läti rahvusliku sümfooniaorkestri ning Läti riigi kooriga Latvija ning Eesti Filharmoonia Kammerkooriga muusikalavastuses "Suidsusannasümfoonia". Ta on teinud koostööd selliste nimekate maailmamuusikutega nagu Nathan Riki Thomson, Maija Kauhanen, Anne-Mari Kivimäki, Pekko Käppi, saami räppar Ailu Valle, tõva muusik Andrei Mongguš, Tomoya Nakai jmt. Mari Kalkuni muusikat on seatud ka kooridele ja orkestritele ning esitatud noorte tantsu- ja laulupeol.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Mari Kalkuni diskograafia
Välja antud
Stuudioalbumid 6
Singlid 3

Albumid

Singlid

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

20180706-Rudolstadt-Festival-Mari-Kalkun-and-Maija-Kauhanen-5258.jpg

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]