Wattens

Allikas: Vikipeedia
Wattens

Vapp

Pindala 10,8 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 8010 (2020)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 17′ N, 11° 36′ E
Valla asend Innsbrucki ringkonnas
Wattens (Austria)
Wattens
Vaade üle Wattensi ja Inntali Karwendeli mägedele

Wattens on linn ja vald (Gemeinde) Austrias Tirooli liidumaal Innsbrucki ringkonnas, 564 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 10,8 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 7882 inimest. See on peamiselt tuntud Swarovski kristallklaasiettevõtte järgi.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Wattens paikneb Unterinntalis Põhja-Tiroolis umbes 13 km Innsbruckist idas. Vald ulatub Inni jõe lõunakaldalt Wattentali kõrvalorgu, mis viib Wattentaler Lizumi otsa Tuxi Alpides.

Vallal on juurdepääs Inntal Autobahnile (A 12) ja seda teenindavad ÖBB rongid Fritzens-Wattensi jaamas Unterinntalbahni liinil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arheoloogilised asustusjäljed pärinevad La Tène ajastust; nime Wattens on esmamainitud 930. aasta dokumendis, kui piirkond oli Saksa Baieri hõimuhertsogkonna osa. 12. sajandist alates valitsesid piirkonda Tirooli krahvid ja aastal 1363 omandasid selle Austria Habsburgid.

1559. aastal rajati Wattensis paberivabrik, esimene Austria maadel. Kohalik majandus edenes veelgi, kui 1895. aastal asus sinna elama Daniel Swarovski (1862–1956), klaasilõikur Jiřetín pod Bukovoust Böömimaal, et alustada kristallehete tootmist. Wattens sai turuõiguse 1895. aastal.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Swarovski firma on Wattensi peamine tööandja. 1995. aastal tähistas see oma sajandat aastapäeva Swarovski Kristallwelteni muuseumi rajamisega. André Heller disainis mitu harulduste kabinetti, mis kujundatud Ambrasi lossi ajalooliste kambrite järgi. Muuseum näitab kristallide tootmise ajalugu, Daniel Swarovski elu ja suurt kristallide kogu, sealhulgas tuntud kunstnike, nagu Brian Eno ja Niki de Saint Phalle, tööd. Täna on see üks suurtest turismisihtkohtadest Austrias, meelitades külastajaid kogu maailmast.

Teised muuseumid on kirjutusmasinamuuseum ja Museum Wattens, mis on pühendatud Swarovskile, paberivabrikule ja väljakaevamistele (esiaeg, antiikaeg) Wattensis, samuti naabruses Voldersis ja Fritzensis.

Ajalooline paberivabrik on vabriku Wattenspapier eelkäija, mis on üks juhtivaid sigaretipaberi tootjaid, 1980. aastast alates Soome Delfort Groupi omanduses. 97% sigaretipaberist eksporditakse rohkem kui 90 riiki.

Inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

Jakob Gappi portree Neitsi Maarja kihelkonnakirikus

Wattens on marianistist preestri Jakob Gappi (1897–1943) sünnipaik. Olles avalikult vastu Austria anšlussile Natsi-Saksamaasse 1938. aastal, põgenes Gapp Prantsusmaale ja pärast Prantsuse kaotust 1940. aastal Valenciasse Hispaanias, kus ta jutlustas katoliku vastupanuvõitlejate tagakiusamise vastu natsivõimude poolt. 1942. aasta novembris püüti ta Gestapo agentide poolt Saksamaa poolt okupeeritud Prantsusmaal kinni ja deporteeriti Berliini. Ta mõisteti surma Rahvakohtu otsusega, mida juhtis president Roland Freisler, ja hukati Plötzensee vanglas. Katoliku kiriku märtrina kuulutas paavst Johannes Paulus II Gappi 1996. aastal õndsaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]