Gschnitz

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Gschnitzi valla paiknemine Innsbrucki ringkonnas
Vapp

Gschnitz on vald (Gemeinde) Innsbrucki ringkonnas Austria Tirooli liidumaal, 1242 m kõrgusel merepinnast.

Valla pindala on 59,1 km².

1. jaanuaril 2016 elas seal 424 inimest.

Vald asub 25 km Innsbruckist lõunas.

Asupaik[muuda | muuda lähteteksti]

Gschnitz

Gschnitz on samanimelise oru lõpus, mis hargneb Wipptalist Steinach am Brenneri juures. Valla piirid on Talschlussist (3277 m) Lõuna-Tiroolini. Gschnitzbach annab külale joogivee.

Naabervallad on Brenner, Neustift im Stubaital, Obernberg am Brenner ja Trins.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Küla on esmakordselt mainitud 1284. aastal kui "Gasnitz". 1288. aastal oli orus 9 Schwaighöfe (alpifarmi), neist 7 Gschnitzis, mis moodustas külakeskuse, ja 2 Laponesalmis. Pärimisõigus Tiroolis pärineb nendest 9 Schwaighöfe ja võeti omaks kõigis teistes piirkonna orgudes. 1471. aastal tekkis Gschnitzi ja Trini vaheline rivaalitsemine ning jõudis punkti, kus kahe küla elanikud blokeerisid orgu sissepääsu; Steinach am Brenneri kohus pidi sekkuma, et vaidlus lahendada. Gschnitz sai vallastaatuse 1811. aastal. Suured arengud toimusid alates 18. sajandist.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Neitsi Maarja Lumisele pühitsetud kihelkonnakirik
Franz de Paula Penzi barokkinterjöör

Neitsi Maarja Lumise kihelkonnakirik[muuda | muuda lähteteksti]

Gschnitz kuulus alguses, nagu enamus Wipptali külasid, Matrei am Brenneri kihelkonda. Neitsi Maarja Lumise kirik ehitati 1730. aastal ja hiljem, 1755. aastal, taastati barokkstiilis Franz de Paula Penzi plaanide järgi. 1775. aastal loodi Gschnitzis vikariaat ja 1891. aastal kihelkond.

St. Magdalena pühamu[muuda | muuda lähteteksti]

St. Magdalena pühamu paikneb piiri ääres, Gschnitzi ja Trinsi vahel, kõrgusel 1661 m, ligipääsetav vaid jalgsi, Schönbergi all. Kirik on vanim orus, nagu kinnitavad romaani freskod umbes aastast 1200, mis avastati aastal 1959.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]