Mine sisu juurde

Vals (Tirool)

Allikas: Vikipeedia
Vals

Vapp

Pindala 48,7 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 532 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 4′ N, 11° 30′ E
Valla asend Innsbrucki ringkonnas
Vals (Tirool) (Austria)
Vals (Tirool)
Vals

Vals on vald (Gemeinde) Austrias Tirooli liidumaal Innsbrucki ringkonnas. Vald asub 1129 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 48,7 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 537 inimest.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Vals paikneb 26 km Innsbruckist kagus samanimelises orus (Valsertal), mis hargneb Wipptali idaküljelt Stafflachi juures, on ühenduses Schmirntaliga Sankt Jodoki juures, mille lõunaosa kuulub samuti Valsi valda, ning külgneb lõunapoolses otsas Itaaliaga. Orust hargnevad Zillertali Alpid umbes 7 km ning lõpevad tippudega Kaser, Olperer, Schrammacher ja Hohe Wand. Orgu läbivad Valseri jõgi ning selle lisajõed Alpeiner, Tscheisch ja Paduaner.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Juured[muuda | muuda lähteteksti]

Rooma põllumehed kasutasid piirkonda kunagi karjamaana ja esimene dokumenteeritud mainimine on aastast 1313, nimega "Valles", mis tuleb ladina sõnast "Vallis". Keskajast on sealt marmorit kaevandatud ning kasutatud keisripalee põrandates ja Innsbrucki toomkirikus. 1809. aastal toimus kogu Wipptalis ja mõnes külgnevas orus Bergiseli lahing tiroollaste ning Baieri kuningriigi ja Prantsuse keisririigi vahel. 1941. aastal kuulutati kogu org looduskaitsealaks ja vaatamata sellele puuriti Teise maailmasõja ajal mais 1942 Alpeineri sadula alla 2950 m kõrgusel tunnelisüsteem molübdeeni kaevandamiseks. Wehrmachti juhtimisel kasutati sõjavange ja muid seal sunnitööl.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]