Viskooskiud

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Viskooskiu süntees. Kokkupuutel väävelhappega tselluloos polümeriseerub. Kui väävelhape reageerib aja jooksul vaseühenditega, siis need sadenevad välja ning saadud kiud kaotavad oma sinise värvuse

Viskooskiud (inglise rayon) on tselluloosist saadav tehiskiud, mida põhiliselt kasutatakse mitmesuguste tekstiilide valmistamiseks.

Viskoosi saamine tselluloosist on pööratav protsess.

Viskooskiudu (tsellulooskiudu) valmistatakse puidu tselluloosist selle töötlemisel naatriumhüdroksiidi (NaOH) ja süsinikdisulfiidiga (CS2). Nii saadakse vees lahustuv tselluloosksantogenaat, mille lahus – viskoos – surutakse läbi peente avadega pihusti ja moodustunud peened joad suunatakse otse sadestusvanni, kus ksantogenaat happelises keskkonnas laguneb ja sadenevad tahked peaaegu puhta tselluloosi kiud. Kiudusid venitatakse, nii et tselluloosi makromolekulid orienteeruvad pikisuunalisteks ja niidi tugevus kasvab. Neist kiududest saab kedrata tugevat niiti mitmesugusteks otstarveteks. Tuntuimad on siidi meenutavad materjalid nagu viskoossiid ja staapel (tsellvill).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]