Klaasbatist

Allikas: Vikipeedia
Trükimustriline organdiikleit 1860. aastatest

Klaasbatist ehk organdii on labases siduses puuvill- või viskooskiust kootud läikiv batist[1].

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned allikad käsitlevad klaasbatisti ja organdiid sünonüümidena, teised eristavad valget klaasbatisti ning trükimustrilist organdiid[2]. 1930. aastate eesti moekirjandus nimetab klaasbatisti ja organdiid (organdi, organdy) eri kangastena kraede, pluuside ja lasterõivaste materjalidena.

Sarnane tekstiil on organza. Võõrsõnade leksikon käsitleb siidikiust organzat ja puuvill- või tehiskiust organdiid sünonüümidena[3], samas kui tekstiilitootjad, -müüjad ja õmblejad eristavad omadustelt erinevaid organzat ja organdiid[4][5].

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Klaasbatist kootakse merseriseeritud, pleegitatud ja 64% väävelhappega töödeldud niidist ja töödeldakse leelise abil läbipaistvaks ning jäigaks[6]. Nagu tavaline batist, on organdii väga peenekoeline, õhuke ja läbikumav.

Jäikuse tõttu on organdii kergesti kortsuv, sellest õmmeldakse kergeid suveriideid, pluuse ja õhtukleite ning kujundatakse moeaksessuaare (pruudi- ja muud loorid, kaunistused).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016
  2. A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016
  3. https://www.eki.ee/dict/vsl/index.cgi?Q=organza&F=M&C06=et
  4. https://farmhousefabrics.wordpress.com/2016/10/28/organza-or-organdy/
  5. http://fabricforcosplayers.com/organdy/
  6. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. detsember 2019. Vaadatud 18. detsembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)