Klaasbatist
Klaasbatist ehk organdii on labases siduses puuvill- või viskooskiust kootud läikiv batist[1].
Sõnavara
[muuda | muuda lähteteksti]Mõned allikad käsitlevad klaasbatisti ja organdiid sünonüümidena, teised eristavad valget klaasbatisti ning trükimustrilist organdiid[1]. 1930. aastate eesti moekirjandus nimetab klaasbatisti ja organdiid (organdi, organdy) eri kangastena kraede, pluuside ja lasterõivaste materjalidena.
Sarnane tekstiil on organza. Võõrsõnade leksikon käsitleb siidikiust organzat ja puuvill- või tehiskiust organdiid sünonüümidena[2], samas kui tekstiilitootjad, -müüjad ja õmblejad eristavad omadustelt erinevaid organzat ja organdiid[3][4].
Omadused
[muuda | muuda lähteteksti]Klaasbatist kootakse merseriseeritud, pleegitatud ja 64% väävelhappega töödeldud niidist ja töödeldakse leelise abil läbipaistvaks ning jäigaks[5]. Nagu tavaline batist, on organdii väga peenekoeline, õhuke ja läbikumav.
Jäikuse tõttu on organdii kergesti kortsuv, sellest õmmeldakse kergeid suveriideid, pluuse ja õhtukleite ning kujundatakse moeaksessuaare (pruudi- ja muud loorid, kaunistused).
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016
- ↑ https://www.eki.ee/dict/vsl/index.cgi?Q=organza&F=M&C06=et
- ↑ https://farmhousefabrics.wordpress.com/2016/10/28/organza-or-organdy/
- ↑ "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. detsember 2019. Vaadatud 18. detsembril 2019.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link) - ↑ "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. detsember 2019. Vaadatud 18. detsembril 2019.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Klaasbatist |