Mine sisu juurde

Bumasee

Allikas: Vikipeedia
Mustast bumaseest kraeta naistejakk, osa kaheosalisest kostüümist, helmeskaunistuse ja pitsäärisega. U 1900–1910. Auckland War Memorial Museum, (AM 17928-2)

Bumasee on toimses siduses (harva labases), ühelt küljelt, enamasti pahemalt poolt karustatud kangas. Riie on flanellist karmima tekstuuriga.[1]

Traditsioonilise bumasee lõim on siidist ja koelõng kammlõngast. Odavama hinnaklassi bumasee lõim kootakse viskoosist ja kude kammlõngast või puuvillast. Väga tavaline on musta värvi bumasee.

Ingliskeelne bombazine ja prantsuskeelne bombasin on mõlemad tuletatud siidi tähistavast sõnast: vanakreeka βόμβυξ (bómbyx), ladina bombyx ('siidiuss'). Hiljem tähendus hakkas hõlmama ka puuvilla (itaalia bambagia). Eestikeelne sõna bumasee on tulnud vene sõnast бумазе́я.

Bumaseed kooti Vana-Hiinas ja Jaapanis, samuti 16.–17. sajandi Inglismaal[2]; 18. ja 19. sajandil toodeti seda ka Itaalias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Algselt kooti seda laias värvivalikus, kuid 19. ja 20. sajandiks sai selle standardvärviks must, kuna see sai leinarüüde[3] ja religioossete ordude rõivaste eelistatud materjaliks[4]. Hispaanias ja Ladina-Ameerikas õmmeldi talvemantillad enamasti mustast bumaseest.[5]