Mine sisu juurde

Atlass

Allikas: Vikipeedia
Atlass-siduses kootud pael
Paar atlasskingi. Ameerika Ühendriigid, 1898

Atlass (araabia keelest aṭlasa 'sile') on ühelt poolt sile ja läikiv enamasti siidist või kunstkiust kangas, mida iseloomustab atlass-sidus[1]. Kanga parem ja pahem pool erinevad, pahem pool tuhm ja läiketa[2][3].

Eesti keelde on sõna jõudnud laenuna saksa keelest[4]. Tänapäeval on sõna Atlas saksa keeles käibelt kadunud, esinedes vaid tekstiili- ja rõivaajaloo kontekstis siidkangaste kohta[5].

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Mõnikord tehakse vahet atlassil (vene keeles атлас) ja satäänil (vene keeles сатин, inglise keeles sateen), selle eristuse järgi on esimene koeatlass, teine lõimeatlass. Mõni eestikeelne allikas nimetab neid samuti eri kangastena[6][7]. Kuid paljudes keeltes on sõnad "atlass" ja "satään" sünonüümid, tähistades igasuguseid atlass-sidusega ja sissekootud kirjadeta kangaid.

Sissekootud kirjadega atlass-sidusega kangad kannavad eri nimetusi, näiteks damast, žakaarkangas ehk žakard, metallniitidega brokaat ja lamee[8].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 21. detsember 2019. Vaadatud 17. detsembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. https://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=atlass&F=M
  4. https://sonaveeb.ee/search/est-est/detail/atlass/1[alaline kõdulink]
  5. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. detsember 2019. Vaadatud 17. detsembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  6. http://www.folklore.ee/rl/folkte/sugri/komi/kriided.htm
  7. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 8. juuni 2020. Vaadatud 17. detsembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  8. A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]