Vilt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib materjalist; jalanõude kohta vaata artiklit Vildid

Vilt on kiudainest valmistatav tihe materjal.

Vilt on inimkonna ajaloos olnud väga populaarne kattematerjal. Seda kasutatakse äärmiselt laias diapasoonis – temast tehakse riideid, kaabusid, kübaraid, jalanõusid, elamuid, siseruumide dekoori, jne.

Ei ole teada, millal vilt kasutusele võeti. On olemas mitmeid teooriad, kuid üldiselt arvatakse, et ta leiutati umbes 6000 e. m. a. Arvatakse, et tema valmistamine ning kasutamine avastati villa vanumise ja kokku pressumise kaudu aja jooksul. Nii avastati, et kui sellist materjali veel tihendada, saab temast hea soojusisolaator ja vastupidav kattematerjal.

Vildi tegemiseks on vaja lamba- või kaamelivilla. Sellest järeldub, et enne, kui inimene polnud veel kodustanud lammast, oli tõenäoliselt võimatu sellisel hulgal villa koguda, et valmistada sellest vilti. Seega on vildi leiutamine oletatavasti seotud inimese ajaloos momendiga, kus ta lamba kodustas. Sama kehtib ka kaameli puhul, kes oli arvatavasti enne lammast villatootmise tooraine allikaks. Kaamelivill on Aasias olnud hinnas ja au sees läbi aegade.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]