Charmeuse

Allikas: Vikipeedia
"Pruutkleit valgest charmeuse'ist, kaunistatud inglise nõelapitsidega; kaunistuseks apelsiniõied" Foto ajakirjas "Les Modes : Revue mensuelle illustrée des arts décoratifs appliqués à la femme". 1918.

Charmeuse (prantsuse keeles charmeuse 'võlujanna') on kerge peen atlass-siduses kangas, algselt siidikiust (flatteuse)[1] , uuemaaegses tähenduses tehiskiust kootud atlassitaoliselt sile lõimetrikoo[2].

Materjal[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval valmistatakse charmeuse'i mitte ainult siidist, vaid odavamatest tehiskiududest nagu polüamiidkiud. Kiudude koostisest ja töötlusest oleneb kanga peenus, kergus, lehvivus või robustsus ning jäikus[3].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kangast kasutatakse naistepesu ja öösärkide õmblemiseks. Samuti kasutatakse seda pruutkleitides täite- ja aluskangana ning pluuside kaunistuskangana. Kerge kangas on vastupidav kuumusele ja kortsumisele, kergelt läikiva pealispinnaga ja kandja kehal meeldivalt pehme. Charmeuse on paremalt poolt läikivam ja vasakult tuhmim, väljanägemiselt sarnaneb atlassiga, kuid on sellest pehmem ja kergem[4]. Samuti charmeuse'i nime all tuntud peent ja kerget kahe lõngasüsteemiga lõimetrikood[5], mis välimuselt sarnaneb interlokkangaga, kasutatakse siduse liikuva struktuuri ja suure plastilisuse tõttu pesuesemete valmistamiseks[6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 14. detsember 2019. Vaadatud 20. jaanuaril 2020.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. A. Kiessling, M. Matthes. Textil-Fachwörterbuch. Schiele & Schoen, 1993
  3. https://www.ateliergs.de/mode-abc/charmeuse/
  4. https://www.ateliergs.de/mode-abc/charmeuse/
  5. A. Kiessling, M. Matthes. Textil-Fachwörterbuch. Schiele & Schoen, 1993
  6. A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016