Sakala tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tallinna tänavast; teiste tänavate kohta vaata lehekülge Sakala tänav (täpsustus).

Kaart
Kaitseministeeriumi hoonekompleks Sakala 1, 3
Sakala 4
Sakala ja Kentmanni tänava ristmik Estonia pst poolt (2011)

Sakala tänav on tänav Tallinna Kesklinnas Tatari ja Südalinna asumis.

Sakala tänav algab Estonia puiestee ja Georg Otsa tänava ristmikult ning kulgeb esimesed 100 meetrit lõunasse ja siis edelasse. Ta ristub Kentmanni tänava, Tatari tänavaga ja suubub Pärnu maanteesse Peeter Süda tänava ristmikul. Tänav on 530 m pikk.[1]

Tänava alguses, Estonia puiestee ja Sakala tänava ristmikust edelas on väike haljasala, kus asub Ernst Peterson-Särgava monument.

Teisel pool haljasala asub Solarise keskus, mis kerkis nõukogudeaegse parteimaja Sakala keskuse asemele pärast selle lammutamist 2007. aastal.

Sakala tänav on Tatari tänava suhtes peatänav, teiste tänavate suhtes kõrvaltänav. Tänava alguses on ta ühesuunaline: lubatud on sõita ainult Estonia puiestee suunas. Sakala ja Estonia puiestee ristmikul on ka ainus foor Sakala tänaval. Kui sõita Sakala tänavalt sellel ristmikul otse, jõutakse Georg Otsa tänavale. Estonia puiesteel on vasakpööre Otsa tänavale keelatud ja sellepärast soovitavad liiklusmärgid Estonia puiesteelt Otsa tänavale sõita Sakala tänava kaudu, tehes ringi ümber tänava alguses oleva haljasala.

Tänaval asub Eesti kaitseministeerium. Tänavat ääristavad Eesti Panga kvartali hoonestus (Sakala 4 ja 6) ning Sakala Eragümnaasium.

Tänava hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Sakala 10 // Kentmanni tänav 4, Sakala Ärimaja
  • Sakala 10 // Kentmanni tänav 4, Sakala Ärimaja. 2013. aastal valminud ärihoone, 6-korruselise hoone esimesel korrusel on toitlustus- ja teeninduspinnad ning ülemistel korrustel bürood..
  • Sakala 11
  • Sakala 12 (algselt Sakala 36), kuuekorruseline korterelamu äripindadega, valmis 1937, arhitekt Boris Tšernov. Algselt J. Ruuse üürimaja.
Tatari 13

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sakala tänava piirkond (1942)

Kuni 1935. aastani kandis tänav Väike-Pärnu maantee (saksa keeles Klein-Pernausche Strasse) nime. Tänav algas Eestimaa Aadlike Krediidiühingu pangahoone juurest ning ristus Kaupmehe, Kentmanni ja Tatari tänavaga, paremalt poolt Väike-Roosikrantsi tänava (tänapäeva Pärnu maantee osa kuni Vabaduse väljakuni) ja Ahju tänavaga ning lõppes Suur-Roosikrantsi tänava nurgal.

1905. aastal ehitati Otto Schotti projekti järgi, endisest Kühnertite aiast eraldatud krundile, kolmekorruseline krohvimata paekivist hoone. Projekti järgi oli Väike-Pärnu maantee 19A hoone mõeldud suurte esinduskorteritega kodanlikuks elamuks, kuid valmimise järel sai sellest koolimaja. 1907–1909 ehitati hoonele juurde hoovitiib, kus asusid klassiruumid. Hoones tegutses Tallinna Linna Poeglaste Kaubanduskool (1909?–1920) ja Tallinna Linna Poeglaste Kommertsgümnaasium.

19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses välja kujunenud hoonestus kannatas 1944. aastal nõukogude lennuväe märtsipommitamises. Hävis näiteks Töölisteatri hoone Sakala 6.

Hoonekompleksi Sakala 1, 3 hakati ehitama 1938. aastal Edgar Johan Kuusiku projekti järgi Eesti ohvitseride keskkasiinoks, hoone ehitus peatati pärast 1940. aasta juunipööret ning ehitus lõpetati alles 1947. aastal, hoonest sai Töötava Rahva Kultuurihoone, hilisem EKP KK Poliitharidusmaja[9]. (Vaata ka Sakala keskus.) Aastatel 1946–1952 asus hoones Sakala 3 (tollal Sakala 35) Eesti Ajaloomuuseum.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]