Finantsinspektsioon

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Eesti asutusest; üldmõiste kohta vaata artiklit Finantsinspektsioon (üldmõiste)

Finantsinspektsiooni hoone Sakala tänaval (suvi 2011)

Finantsinspektsioon (FI)[1] on Eestis finantsjärelevalvet teostav riigiasutus.

Finantsinspektsioon on autonoomse pädevuse ja eelarvega finantsjärelevalve ja kriisilahenduse asutus, mis tegutseb Eesti riigi nimel ja on oma otsustes sõltumatu. Finantsinspektsiooni missioon on hoida usaldust finantsturu vastu, tehes avalikes huvides finantsjärelevalvet ja lahendades finantskriise.

Finantsinspektsiooni tegevust kavandab ja kontrollib nõukogu, milles on kuus liiget. Ametikoha järgi kuuluvad nõukogusse rahandusminister (kes on ka nõukogu esimees) ja Eesti Panga president. Kaks liiget nimetab ja kutsub tagasi rahandusministri ettepanekul Eesti Vabariigi valitsus, kaks liiget Eesti Panga presidendi ettepanekul Eesti Panga nõukogu. 2019. aasta veebruari seisuga on Finantsinspektsiooni nõukogu esimees rahandusminister Martin Helme, ülejäänud liikmed on Madis MüllerRein Minka, Valdur Laid ja Veiko Tali.[2]

Asutuse tööd juhib kolmeliikmeline juhatus, mille liikmed nimetab ametisse ja kutsub tagasi nõukogu. 2019. aasta veebruari seisuga on Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler, teised liikmed on Andres Kurgpõld ja Andre Nõmm.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Finantsinspektsioon loodi 2002. aastal, mil ühendati Eesti Panga Pangainspektsioon, rahandusministeeriumi haldusalas tegutsenud Kindlustusinspektsioon ja Väärtpaberiinspektsioon. Vajadus luua finantssektoris ühtne järelevalve kerkis päevakorda seoses Maapanga pankrotiga 1998. aasta suvel; 9. mail 2001 võttis Riigikogu vastu finantsinspektsiooni seaduse.

Inspektsiooni juhatuse esimene esimees oli 1. jaanuarist 2002 Andres Trink. Juhatuse koosseisus olid Kristjan-Erik Suurväli, Kaido Tropp, Kilvar Kessler ja Andres Kurgpõld. 1. juulist 2002 sai juhatuse liikmeks ka Angelika Koha.

2008. aastal andis Eesti Maksumaksjate Liit Finantsinspektsioonile nimetuse Maksumaksja vaenlane.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Siseturvalisuse arengukava 2020-2030 (PDF; lk 47)". Siseministeerium. Vaadatud 16. augustil 2022.
  2. 2,0 2,1 Juhatus ja nõukogu Finantsinspektsiooni kodulehel (vaadatud 16.02.2019)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]