Finantsinspektsioon

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Eesti asutusest; üldmõiste kohta vaata artiklit Finantsinspektsioon (üldmõiste)

Finantsinspektsiooni hoone Sakala tänaval, suvi 2011.

Finantsinspektsioon on Eestis finantsjärelevalvet teostav riigiasutus.

Kodulehe sõnul on finantsinspektsiooni põhiline eesmärk "tagada, et finantsasutused suudavad kliendi ees võetud kohustused tulevikus täita - maksta välja hoiused, kindlustuskahjud või kogutud pensioni jmt." Üldisemad eesmärgid on vähendada finantssektoris süsteemseid riske, aidata tagada Eesti finantssektori stabiilsus, teavitada tarbijaid ning tõkestada finantskuritegevust.[1]

Finantsinspektsiooni tegevust kavandab ja juhtimist kontrollib Finantsinspektsiooni nõukogu, milles on kuus liiget. Ametikoha järgi kuuluvad nõukogusse rahandusminister (kes on ka nõukogu esimees) ja Eesti Panga president. Kaks Finantsinspektsiooni nõukogu liiget nimetab ja kutsub tagasi rahandusministri ettepanekul Eesti Vabariigi valitsus, kaks liiget Eesti Panga presidendi ettepanekul Eesti Panga nõukogu. Finantsinspektsiooni nõukogu esimees on Jürgen Ligi. Ülejäänud liikmed on Andres Lipstok, Matti Klaar, Rein Minka, Valdo Randpere ja Veiko Tali.[2]

Inspektsiooni tegevust juhib ja korraldab neljaliikmeline juhatus, mille liikmed nimetab ametisse ja kutsub tagasi nõukogu. Finantsinspektsiooni juhatuse esimees on Raul Malmstein, teised liikmed on Kilvar Kessler, Andres Kurgpõld ja Kaido Tropp.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Finantsinspektsioon loodi 2002. aastal, mil ühendati Eesti Panga Pangainspektsiooni, rahandusministeeriumi haldusalas tegutsenud Kindlustusinspektsioon ja Väärtpaberiinspektsioon. Vajadus luua finantssektoris ühtne järelevalve kerkis päevakorda seoses Maapanga pankrotiga 1998. aasta suvel, 9. mail 2001. aastal võttis Riigikogu vastu finantsinspektsiooni seaduse.

Inspektsiooni juhatuse esimene esimees oli 1. jaanuarist 2002 Andres Trink. Juhatuse koosseisus olid Kristjan-Erik Suurväli, Kaido Tropp, Kilvar Kessler ja Andres Kurgpõld. 1. juulist 2002 sai juhatuse liikmeks ka Angelika Koha.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Finantsjärelevalve eesmärk FI kodulehel (vaadatud 9. septembril 2011)
  2. http://www.fi.ee/index.php?id=1148 Nõukogu] FI kodulehel (vaadatud 9. septembril 2011)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]