Kaupmehe tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tallinna tänavast; Vahi aleviku tänava kohta vaata artiklit Kaupmehe tänav (Vahi)

Kaart
Ajalooline hoone Kaupmehe 5[1]

Kaupmehe tänav on tänav Tallinnas Kesklinna linnaosas Sibulaküla asumis.[2]

Tänav algab Rävala puiestee maja nr 13 sisehoovist, ristub Kauka tänavaga ja ulatub kuni Liivalaia tänavani. Kaupmehe tänav on ligikaudu 315 meetrit pikk. Kuni Lenini puiestee (praegu Rävala puiestee) rajamiseni 1940. aastate teisel poolel algas Kaupmehe tänav Sakala tänavalt.

Kaupmehe t. 15[3] asus 1934. aastal valminud, arhitekt Eugen Sachariasi projekteeritud Tallinna Vennastekoguduse palvemaja, mille peasaal hävines 1944. aasta 9. märtsi Tallinna pommitamises ja mis 1950. aastatel taastati Tallinnfilmi paviljoniks.

Tänava nimed[muuda | muuda lähteteksti]

Teadaolevalt on selle tänava vanimad nimed Kaupmehe tänav (Kaufmannstrasse) (1804) ehk Vene kaupmehe tänav (1820) seal elanud vene kaupmehe järgi ja Stolzenwaldi tänav (Stolzenwaldstrasse) (1809) sealse majaomaniku ja kaupmehe Christoph Stolzenwaldi järgi, kes avas sellel tänaval restorani. Ühel korral on tänava kohta kasutatud ka nime Podosinsche Strasse (Podosini tänav), 1846, tõenäoliselt samuti mõne sealse majaomaniku järgi.

Kui Vennastekogudus rajas Kaupmehe 18 oma palvela, siis hakati tänavat nimetama ka Bethausstrasse (1873) (Palvela tänav) ja eesti keeles Lugemise uulits (1883) (lugemiste ehk palvetundide järgi).

Kaupmehe tänava nimi fikseeriti ametlikult 1882. aastal.[4].

25. septembrist 1959 kuni 3. augustini 1990 oli see tänav Hans Pöögelmanni tänav ehk Pöögelmanni tänav.[5]

Kaupmehe-Street.jpg

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]