Pruuna mõis

Allikas: Vikipeedia
Redaktsioon seisuga 7. detsember 2009, kell 00:45 kasutajalt Oktav (arutelu | kaastöö) (pildi lisamine)
Mõisahoone 2009 sügisel

Pruuna mõis (saksa keeles: Tois ka Corbenorm) oli Järvamaal Ambla kihelkonnas Pruuna külas. Kaasajal jääb kunagise mõisa territoorium Tapa valda Lääne-Viru maakonnas.

Mõisa peahoone on ühekorruseline ja historistlikus stiilis. Ehitatud 19. sajandi teisel poolel Kuru lubjakivist. Hoonet piirab 4,2 ha suurune segastiilis mõisapark. Hoone fassaadi keskosas paikneb üheksa kaaravaga altaan (sissepääsuesine varikatus). Veidi eenduvaid kahe akna laiuseid külgrisaliite kroonivad kolmnurkviilud. Maja tagakülg sarnaneb paljus esiküljega, kuid altaani asemel on seal eenduval keskrisaliidil kolm kaarakent.

Peale 1919 aasta riigistamist kolis mõisa peahoonesse Lehtse põhikool ja on seal siiani. Hoone vasakpoolsesse otsa on hiljem tehtud juurdeehitus. Mõisast on säilinud ka mitmeid kõrvalhooneid, mis asetsevad peahoonest lõuna ja lääne pool. Tagasihoidlik poolkelpkatusega valitsejamaja avaneb fassaadiga peahoone esise auringi küljele.

Omanikud

10. veebruar 1860 müüs parun Dellingshausen Pruuna ja Põriki mõisad oma venna Karl Thomas von Dellingshauseni pojale jalaväekindral Eduard von Dellingshausenile. Hind 56 000 hõberubla. 19. mai 1860 ostis osa Pruuna-Sicka metsast nimetatud Sickametsa tema vend Friedrich Ewald Thomas von Dellingshausen. See ühendati Undla mõisaga.

10. märts 1889 peale jalaväekindral Karl Eduard Ludwig, Karl Thomase poeg von Dellingshauseni surma 14. november 1888 pärisid mõisa tema lesk Helene Christine, Karli tütar von Dellingshausen (sünd vabapreili von Wrangell) ja lapsed. Lesk loobus oma osast Põriki ja Pruuna mõisatele poja Karli kasuks. Hind oli 127 280 rubla.

4. jaanuar 1916 peale Karl Paul Friedrich von Dellingshauseni surma 24. juuli 1915 olid tema seaduslikud pärijad tema lesk Helene (sündinud von Behr) pooles mõttelises osas ja tema õed Helene (Hella), Alma von Löwis of Menar (sündinud von Dellingshausen) ja Julie Dellingshausen jagamatult pooles mõttelises osas Pruuna mõisast.

25. oktoober 1919 riigistas mõisa Eesti Vabariik. [1]

Viited

  1. Ajalooarhiiv. Kinnistute register

Välislingid