Pille Lill

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Pille Lill (sündinud 20. aprillil 1962[1]) on eesti ooperilaulja (sopran) ja kultuuritegelane, Muusikute fondi PLMF looja ja loominguline juht.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pille Lill alustas oma muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) on ta lõpetanud kahel erialal, muusikapedagoogika (prof Artur Vahter) ja ooperilaul (dots. Rostislav Gurjev). Haridustee lauljana jätkus Helsingi Sibeliuse Akadeemias (prof Mirja Klemi) ning seejärel Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris (prof Johanna Peters). Magistrikraadi kaitses Pille Lill Sibeliuse Akadeemias (2003, prof Liisa Linko-Malmiö). Aastatel 2004–2011 läbis ta EMTA doktoriõpingute programmi (prof Jaakko Ryhänen), mille raames täiendas end aastatel 2005–2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis saksa lied-klassis (professorid Mitsuko Shirai ja Hartmuth Höll). Ta on osa võtnud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustest (E. Söderström, I. Gage, E. Kirkby, M. Sillem, G. Kahry, E. Märtson-Wilson, A. Orlowitz, W. Vernocchi, G. Hinz jpt).

Aastatel 1997–2013 töötas Pille Lill EMTA lauluosakonnas õppejõuna (aastast 2003 dotsendina), juhendas magistreid saksa lied klassis (2007–2013) ning oli EMTA ooperistuudio juhataja (2004–2005). Ta on andnud meistriklasse erinevates riikides (Eesti, Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti, Iisrael) ning mitmed tema väljapaistvaimad õpilased on töötanud/töötamas solistina RO Estonias nagu Helen Lokuta, Angelica Mikk, Olga Zaitseva, Oliver Kuusik ja Läti Rahvusooperis Marlena Keine. Ta on osalenud Vello Jürnale pühendatud Vabariikliku vokalistide konkursi (2009, 2013, 2017) ning Peterburi Chopini-nimelise (2015) ja Rahmaninovi-nimelise (2016) rahvusvahelise vokalistide konkursi žüriis. Aastal 2017 oli Pille Lill kutsutud Läti Alida Vane Rahvusvahelise vokalistide konkursi žüriisse ja 2018. aasta suvel Jeruusalemma ning sügisel Itaalia T.O.S.C.A noorte ooperisolistide konkursi žüriisse.

Pille Lill on Muusikute fondi PLMF (MTÜ Muusikute täiendõppe keskus) looja ja loominguline juht aastast 2003 ning direktor aastast 2018. Fondi eesmärgiks on toetada igakülgselt kõige andekamaid interpreete, pakkudes neile täiendõppe- ja esinemisvõimalusi nii kodu- kui ka välismaa lavadel. PLMF arendab mitmekülgselt piirideülest koostööd, kuuludes Rahvusvahelise Artistide Manageride Assotsiatsiooni (IAMA), Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni (EFA) ning Rahvusvahelise Etenduskunstide Liidu (ISPA) ridadesse. PLMF on ellu kutsunud neli festivali: Tallinna Kammermuusika Festivali (sh iga-aastased preemiad noortele muusikutele), Tallinna Talvefestivali (sh heateoalgatus motoga "Tõsta pilk ja ava süda"), Eivere Klaverifestivali (sh Eivere Suvekool pianistidele) ja Väike-Maarja Muusikafestivali (sh Vabariiklik Vokalistide Konkurss). Lisaks korraldab PLMF alates 2010. aastast Rapla Kirikumuusika Festivali (www.raplafestival.ee), mille juurde loodi Rahvusvaheline Rapla Suvekool dirigentidele, keelpillimängijatele ja lauljatele. PLMF on kunstiliseks nõustajaks Valga-Valka seitsme kiriku suvemuusika festivalile. 2017. aastast tegutseb Tallinnas PLMF Academia Nova huvikool.

Pille Lill on Eesti Kultuuri Koja juhatuse liige alates aastast 2015 (juhataja aastast 2018) ning Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige aastast 2016. Aastatel 2003-2009 oli ta Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige. 2017. aastast kuulub Pille Lill erakonna Isamaa ja Res Publica Liidu (alates 2018 Isamaa) ridadesse ja on Kultuuripoliitika Nõukoja eestkõneleja. Alates 8. juunist 2019 on Pille Lill erakonna Isamaa volikogu aseesimees.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Pille Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes maades. Ta on laulnud peaosi ligi 30 ooperis: Mozart – Krahvinna “Figaro pulm”, Donna Anna "Don Giovanni", Pamina "Võluflööt"; Puccini – Mimi “Boheem”, Cio-cio-san “Madama Butterfly”, Tosca “Tosca”; Verdi – Elisabeth “Don Carlos”, Desdemona “Othello”, Violetta “Traviata”, Elvira “Ernani”, Amelia “Maskiball”, Lady Macbeth “Macbeth”, Aida "Aida"; Weber – Agathe "Nõidkütt"; Wagner – Venus “Tannhäuser”, Tšaikovski – Liisa "Padaemand", Mascagni – Santuzza "Talupoja au", Tubin – Barbara "Barbara von Tisenhusen", Prokofjev – Fata Morgana "Armastus kolme apelsini vastu" jt. Tema repertuaari kuuluvad mitmed sopranipartiid suurvormidest (Mahler – 4. ja 8. Sümfoonia; Dvorák, Mozart, Brahms ja Verdi – Reekviem; Beethoven – 9. sümfoonia; Tobias – “Joonase lähetamine”; Soštakovitš – 14. sümfoonia, Sibelius – "Kullervo" jt). Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja (Sumera, Põldmäe, Kaumann, Pertmann, Pozdejev, Andersson, Reinvere jt).

Pille Lill on teinud koostööd paljude dirigentidega (Gennadi Roždestvenski, Carlo Felice Cillario, Neeme Järvi, Eri Klas, Carlos Miguel Prieto, Nikolai Aleksejev, John Storgårds, Gintaras Rinkevičius, Arvo Volmer, Mihkel Kütson, Jüri Alperten, Olari Elts, Andres Mustonen, Anu Tali, Paul Mägi, Lauri Sirp, Risto Joost, Aivo Välja jt) ning tema hääl on jäädvustatud arvukatel ERR-i salvestistel ja mitmetel CD-del – R. Tobias “Joonase lähetamine” (dir. N. Järvi – VAI 2009, DVD; Grammofon AB BIS 1995), M. Sink "Jõululaulud” (PLMF 2006), L. Sumera “To Reach Yesterday” (Megadisc 2005), “Oreli- ja kammermuusikat” (Eres 2000), J. Torrim “Orelimuusika/Orgelwerke” (Antes 1997).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]