Pille Lill

Allikas: Vikipeedia

Pille Lill (sündinud 20. aprillil 1962[1]) on eesti ooperilaulja (sopran) ja kultuuritegelane, Muusikute fondi PLMF looja ja loominguline juht.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pille Lill alustas oma muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) on ta lõpetanud kahel erialal – muusikapedagoogika (prof. Artur Vahter) ja ooperilaul (dots. Rostislav Gurjev). Haridustee lauljana jätkus Helsingi Sibeliuse Akadeemias (prof. Mirja Klemi) ning seejärel Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris (prof. Johanna Peters). Magistrikraadi kaitses ta Sibeliuse Akadeemias (2003, prof. Liisa Linko-Malmiö). Aastatel 2004-2011 täiendas ta end EMTA doktorantuuris (prof. Jaakko Ryhänen), mille raames õppis aastatel 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis saksa lied klassis (professorid Mitsuko Shirai ja Hartmuth Höll). Ta on osa võtnud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustest (E. Söderström, I. Gage, E. Kirkby, M. Sillem, G. Kahry, E. Märtson-Wilson, A. Orlowitz, W. Vernocchi, G. Hinz jpt).

Aastatel 1997-2013 töötas Pille Lill EMTA lauluosakonnas õppejõuna (aastast 2003 dotsendina), juhendas magistreid saksa lied klassis (2007-2013) ning oli EMTA ooperistuudio juhataja (2004-2005). Ta on andnud meistriklasse erinevates riikides (Eesti, Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti) ning mitmed tema väljapaistvaimad õpilased on töötanud/töötamas solistina RO Estonias (Helen Lokuta, Angelica Mikk, Olga Zaitseva, Oliver Kuusik) ja Läti Rahvusooperis (Marlena Keine). Ta on osalenud Vabariikliku vokalistide konkursi (2009, 2013, 2017) ning Peterburi Chopini nim. (2015) ja Rahmaninovi nim. (2016) rahvusvahelise vokalistide konkursi žüriis.

Pille Lill on Muusikute fondi PLMF looja ja loominguline juht aastast 2003. Fondi eesmärgiks on toetada igakülgselt kõige andekamaid interpreete, pakkudes neile täiendõppe- ja esinemisvõimalusi nii kodu kui välismaa lavadel. PLMF arendab mitmekülgselt piirideülest koostööd kuuludes Rahvusvahelise Artistide Manageride Assotsiatsiooni (IAMA), Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni (EFA) ning Rahvusvahelise Etenduskunstide Liidu (ISPA) ridadesse. PLMF on ellukutsunud neli festivali – Tallinna Kammermuusika Festival (sh iga-aastased preemiad noortele muusikutele), Tallinna Talvefestival (sh heateoalgatus motoga Tõsta pilk ja ava süda), Eivere Klaverifestival (sh Eivere Suvekool pianistidele) ja Väike-Maarja Muusikafestival (sh Vabariiklik Vokalistide Konkurss, mis on pühendatud varalahkunud väljapaistvale tenorile Vello Jürnale). Lisaks korraldab PLMF alates 2010. aastast Rapla Kirikumuusika Festivali (www.raplafestival.ee), mille juurde loodi Rahvusvaheline Rapla Suvekool.

Pille Lill on Eesti Kultuuri Koja juhatuse liige alates aastast 2015 ning Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige aastast 2016. Aastatel 2003-2009 oli ta Eesti Inerpreetide Liidu juhatuse liige. Alates aastast 2017 kuulub Pille Lill erakonna Isamaa ja Res Publica Liidu ridadesse ja on IRL Kultuuripoliitika Nõukoja eestkõneleja.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Pille Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes maades. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis: Mozart – Krahvinna “Figaro pulm”, Donna Anna "Don Giovanni", Pamina "Võluflööt"; Puccini – Mimi “Boheem”, Cio-cio-san “Madama Butterfly”, Tosca “Tosca”; Verdi – Elisabeth “Don Carlos”, Desdemona “Othello”, Violetta “Traviata”, Elvira “Ernani”, Amelia “Maskiball”, Lady Macbeth “Macbeth”, Aida "Aida"; Weber – Agathe "Nõidkütt"; Wagner – Venus “Tannhäuser”, Tšaikovski – Liisa "Padaemand", Mascagni – Santuzza "Talupoja au", Tubin – Barbara "Barbara von Tisenhusen", Prokofjev – Fata Morgana "Armastus kolme apelsini vastu" jt. Tema repertuaari kuuluvad mitmed sopranipartiid suurvormidest (Mahler – 4. ja 8. Sümfoonia; Dvorák, Mozart, Brahms ja Verdi – Reekviem; Beethoven – 9. Sümfoonia; Tobias – “Joonase lähetamine”; Soštakovitš – 14. sümfoonia, Sibelius – "Kullervo" jt). Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja (Sumera, Põldmäe, Kaumann, Pertmann, Pozdejev, Andersson, Reinvere jt.).

Pille Lill on teinud koostööd mitmete dirigentidega (Gennadi Roždestvenski, Carlo Felice Cillario, Neeme Järvi, Eri Klas, Carlos Miguel Prieto, Nikolai Aleksejev, John Storgårds, Gintaras Rinkevičius, Arvo Volmer, Mihkel Kütson, Jüri Alperten, Olari Elts, Andres Mustonen, Anu Tali, Paul Mägi, Lauri Sirp, Risto Joost jt) ning tema hääl on jäädvustatud arvukatel ERR salvestustel ja mitmetel CD-del – R. Tobias “Joonase lähetamine” (dir. N. Järvi - VAI 2009, DVD; Grammofon AB BIS 1995), M. Sink "Jõululaulud” (PLMF 2006), L. Sumera “To Reach Yesterday” (Megadisc 2005), “Oreli- ja kammermuusikat” (Eres 2000), J. Torrim “Orelimuusika/Orgelwerke” (Antes 1997).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]