Neeme Järvi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Neeme Järvi Estonia maja 100. aastapäeva puhul korraldatud autogrammitunnis Estonia talveaias 16. septembril 2013
Neeme Järvi XXV üldlaulupeol, juuli 2009

Neeme Järvi (kuni aastani 1940 Neeme Jööts; sündinud 7. juunil 1937) on eesti dirigent.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Neeme Järvi õppis Tallinna Muusikakoolis löökpille Kristjan Vestre klassis ja koorijuhtimist Helvi Voore klassis. Aastatel 19551960 õppis ta Leningradi konservatooriumis Nikolai Rabinovitši ja Jevgeni Mravinski juhendamisel orkestridirigeerimist.

Esimest korda esines ta dirigendina 18-aastaselt Eestis. Ooperit (Bizet' "Carmenit") juhatas ta esimest korda Leningradi Kirovi-nimelises teatris.

Aastal 1963 asus Neeme Järvi tööle Eesti NSV Riikliku Televisiooni ja Raadio Komitee Sümfooniaorkestri peadirigendina. Samal ajal nimetati ta ka Estonia teatri peadirigendiks. Seda tööd tegi ta 1976. aastani. Aastatel 1976–1980 oli ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) kunstiline juht ja peadirigent.

Neeme Järvit tunti väljaspool Eestit hästi juba 1960. aastatel, mil ta esines pidevalt Leningradi Filharmoonia Sümfooniaorkestri ja teiste vene orkestritega kõikjal endises Nõukogude Liidus ja Ida-Euroopa maades.

Suurde rahvusvahelisse muusikaellu astus ta 1971. aastal, pärast võitu Accademia Nazionale di Santa Cecilia konkursil Roomas. Sellele sündmusele järgnesid kutsed paljude eliitorkestrite dirigeerimiseks ning tuntud ooperimajadesse.

1980. aastal lahkus Neeme Järvi koos perega Eestist ning asus elama Ameerika Ühendriikidesse. Alates 1982. aastast on ta Göteborgi Sümfoonikute peadirigent. Sel aastal tähistati tema kümnendat hooaega Detroiti Sümfooniaorkestri peadirigendina. Maestro Järvi on ka Jaapani Filharmoonikute esimene külalisdirigent ja Kuningliku Šoti Rahvusorkestri audirigent.

Tema dirigeerimisel on välja antud ligi 500 CD-plaati.[1] Viimase 12 aasta jooksul on ta andnud 1119 kontserti 125 linnas, juhatades 72 orkestrit.

1987. aastast on ta Ameerika Ühendriikide kodanik.

1988. aastal valiti Neeme Järvi Välis-Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimeheks.

2010. aasta septembris tuli Järvi taas ERSO peadirigendiks, kuid astus novembris 2010 tagasi.

2011/2012 hooajal töötas ta jälle ERSO peadirigendina. Samal ajal jätkas ta ka aktiivset kontserttegevust kogu maailmas, juhatades hooajal lisaks ERSO-le mitmeid maailmakuulsaid orkestreid kokku rohkem kui 50 kontserdil[2].

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Neeme Järvi tööd on tunnustatud paljude autasude ja aunimetustega.

Suguvõsa[muuda | muuda lähteteksti]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vallo Järvi
 
 
 
Neeme Järvi
 
Liilia Järvi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Andrus Järvi
 
Teet Järvi
 
Paavo Järvi
 
Maarika Järvi
 
Kristjan Järvi
 

Tema vend oli dirigent Vallo Järvi ja vennapoeg on tšellist Teet Järvi. Teet Järvi lapsed Marius Järvi, Miina Järvi, Mihkel Järvi, Madis Järvi ning Martin Järvi moodustavad ansambli Järvi Instrumentalists.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.neemejarvi.ee/bioeng.html
  2. Toomas Velmet Eppur si muove. Sirp, 8. juuni 2012.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]