Tosca

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Tosca" on Giacomo Puccini ooper kolmes vaatuses. Libreto on kirjutanud Luigi Illica ja Giuseppe Giacosa, teos põhineb Victorien Sardou' draamal "La Tosca". Teose esietendus toimus Roomas Costanzi teatris 14. jaanuaril 1900. "Tosca" on Põhja-Ameerikas enimmängitud ooperite edetabelis kaheksas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Originaalplakat

Näidendi kirjutas Victorien Sardou, see valmis 1887. aastal Pariisis. Puccini nägi seda samal aastal Milanos koos Sarah Bernhardtiga, kellest pidi saama Tosca. Puccini palus kohe Giulio Ricordil osta Sardoult õigused kasutada seda materjali, kuid 1893. aastal müüdi need hoopis Alberto Franchettile, kes soovis samuti sellele teost kirjutada. Illica kirjutas ooperile oma libreto ning 1894. aasta oktoobris kohtusid Franchetti, Ricordi, Illica ja Giuseppe Verdi Sardouga, et talle libreto üle anda. Verdile aga ei meeldinud tragöödia sisu ning ta nõustus muusikat kirjutama vaid siis, kui Sardou tuleb välja teistsuguse lõpuga.

Pärast mitut kuud teatas Franchetti, et ta siiski pole võimeline kirjutama tööle muusikat ning Giulio Ricordi palus seda teha Puccinil. Puccini oli endiselt pettunud ning nõustus seda tegema alles siis, kui Verdi vabandab. Puccini asus seda kirjutama 1896. aastal, pärast seda, kui oli lõpetanud "La Bohème'i" kirjutamise; Ricordi lasi Giacosal töötada koos Illica'ga libreto kallal, kuid Giacosa ei esinenud võimete kohaselt ning tal oli Sardouga mitmesuguseid lahkhelisid. Puccinil esines samuti tülisid nii Illica, Giacosa kui ka Ricordiga.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]