Risto Joost

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Risto Joost rahvusooperi Estonia 107. hooaja avamisel

Risto Joost (sündinud 22. juunil 1980) on eesti dirigent ja laulja, kontratenor.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Risto Joost õppis koorijuhtimist Tallinna Muusikakeskkoolis (1986–1998) Anneli Mäeotsa juhendamisel ning jätkas õpinguid Eesti Muusikaakadeemias (1998–2002) professor Kuno Arengu, professor Jüri Alperteni ja professor Paul Mägi dirigeerimisklassis ning laulmist Uku Jolleri ja dotsent Nadja Kuremi lauluklassis. Aastatel 2002–2003 õppis ta Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikoolis koorijuhtimist Erwin Ortneri ja orkestridirigeerimist Leopold Hageri juures. 2008. aasta kevadel lõpetas ta magistrantuuri orkestridirigeerimise erialal Stockholmi Kuninglikus Muusikakolledžis professor Jorma Panula juures. Risto Joost on täiendanud end dirigeerimise meistrikursustel Andres Eby, Eri Klasi, Neeme Järvi ja Esa-Pekka Saloneni juhendamisel ning varajase muusika ja laulmise alal Paul Hillieri, Nigel Northi, Carl Høgseti, Catherine Sadolini juures.

Töö dirigendina[muuda | muuda lähteteksti]

Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest on ta rahvusooperi Estonia koosseisuline dirigent, alates hooajast 2012/2013 Tallinna Kammerorkestri peadirigent, hooajast 2015/16 MDR-i raadiokoori kunstiline juht ning 2016. aasta kevadest Tallinna Filharmoonia kunstiline juht. 2018. aastal nimetasid Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad ta 2018. aasta muusikuks.

Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Fenice Filharmoonikud (Veneetsia), Stuttgardi Kammerorkester, Strasbourgi Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Tampere Filharmooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Maria teatri orkester (Peterburi), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Oulu Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Belgia Barokkorkester B’Rock jt. Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent aastatel 2011-2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Rahvusooperis Estonia kuuluvad Risto Joosti repertuaari Donizetti „Armujook“, Verdi „La traviata“, Puccini „Boheem“ ja „Tosca“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“, Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“, Tüüri „Wallenberg“ , Kõrvitsa „Liblikas“ ning ballettidest Tšaikovski „Luikede järv“ ja „Pähklipureja“, Minkuse „Bajadeer“, MacMillani „Manon“, Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“.

1999. aasta sügisel asutas Risto Joost kammerkoori Voces Musicales, mis on võitnud auhindu mitmelt koorikonkursilt, ning lisaks koorile 2002. aasta kevadel instrumentaalansambli Ensemble Voces Musicales. Koor ja ansambel on osalenud nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sügisfestivalil kui ka festivalil Eesti Muusika Päevad nii mõnegi helilooja (Toivo Tulev, Timo Steiner, Ülo Krigul, Helena Tulve) teoste esiettekannetel, koos ansambliga Vox Clamantis on esitatud ka Lauri Jõelehe ja Tatjana Kozlova uudisteoseid. 2008. aasta novembris kaasasutas Risto Joost orkestri Tallinn Sinfonietta, mis on keskendunud eelkõige 18. ja 19. sajandi orkestrirepertuaari esitamisele. 2011–2015 oli Risto Joost Madalmaade Kammerkoori peadirigent.

Joost on Tallinna Kammerorkestri peadirigent alates 2013. aastast. Lisaks on ta juhatanud mitut rahvusvaheliselt tunnustatud orkestrit. Alates 2015. aastast on ta ühtlasi Leipzigis tegutseva MDR Rundfunkchori (Kesk-Saksamaa ringhäälingukoori) kunstiline juht.[1]

Alates 2016. aasta maist on ta Tallinna Filharmoonia ja Birgitta Festivali kunstiline juht.[2] [3]

Töö lauljana[muuda | muuda lähteteksti]

Lauljana on Risto Joost töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning ansamblis Vox Clamantis. 2003. aasta detsembrist osalenud ta vokaalansambli Theatre of Voices töös, mille kunstiline juht on Paul Hillier. Soololauljana hõlmab Risto Joosti repertuaar teoseid nii hilisrenessansi, barokiajastu kui ka 20. sajandi muusikast. Ta on teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Concerto Copenhagen (Taani), Šoti Kammerorkester ning ansamblitega Meder Consort, Corelli Consort, Reval Ensemble, Hortus Musicus, Sansara (Läti) ja Phantasm (Inglismaa). Ta on üles astunud Vanamuusika Festivalil Brügges, Steve Reichi Festivalil Londonis, Edinburghi Festivalil, Vantaa Varajase Muusika Festivalil, Stockholmi Varajase Muusika Festivalil, Riia Varajase Muusika Festivalil, Haapsalu Vanamuusikafestivalil, lisaks Saksamaal, Hollandis, Austrias, Prantsusmaal, Ameerika Ühendriikides jm. 2007. aastal laulis Risto Joost peaosa Lätis etendunud Antonio Vivaldi ooperis "Il Giustino" koos barokkansambliga Sansara ning 2008. aastal osales solistina Sunleif Rasmusseni kammerooperis „Hullu mehe aias“ ettekannetel Eestis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2001 – dirigentide konkursi preemia Budapestis
  • 2002 ja 2004 – dirigendipreemia konkurssidelt Tallinnas
  • 2012 – V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi laureaat
  • 2015 – Nikolai Malko nimelise Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi laureaat
  • 2008 – aasta muusik [4]

Risto Joost on pälvinud kahel korral Gustav Ernesaksa nimelise õppestipendiumi (2000 ja 2003) ning ta on nimetatud Eesti Kooriühingu nooreks dirigendiks (2004), saanud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2007) ning Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2011). [5]

Muu muusikaline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Risto Joost on ka nüüdisaegset muusikateatrit edendava loomingulise ühenduse KAMBER üks asutaja ja kunstiline juht. Koos Itaalia vokaalpedagoogi Paolo De Napoliga juhib ta ka laulustuudiot Baltic Studio Lirico, mis tegeleb noorte ooperilauljate koolitamisega itaalia bel canto stiilis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]