Pekka Himanen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pekka Himanen
Palestra de Pekka Himanen - The Hacker Ethic- What Drives Human Action at Its Best?.jpg
Sünniaeg 19. oktoober 1973 (48-aastane)

Pekka Himanen (sündinud 19. novembril 1973) on soome filosoof.

Õppis Helsingi ülikoolis filosoofiat (ja kõrvalainena informaatikat) ja kaitses 1994 doktoritöö religioonifilosoofiast teemal "Bertrand Russelli väljakutse". Temast sai Soome noorim teadusdoktor.

Ta on töötanud Soomes (Helsingi ülikoolis), Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides (Stanfordi ülikoolis ja California ülikoolis Berkeleys) ning teinud väliuurimistööd Indias, Hiinas ja Jaapanis.

Himanen on tegutsenud ka Soome presidendi, valitsuse (sealhulgas haridusministeeriumi) ja parlamendi nõunikuna infoühiskonna alal, olles pidevas dialoogis maailma juhtivate infotehnoloogiafirmadega inimkeskse infoühiskonna küsimustes.

Viimasel ajal[viide?] on Manuel Castells ja Himanen tegutsenud infotehnoloogia ja infoühiskonna uurimiskeskuse rajamisel.[viide?] Himaneni raamatuid on tõlgitud rohkem kui 20 keelde.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Dialoogivormis teoses "HimEros" jutustab Sokratese abikaasa Xanthippe Helsinglasele, mis sai Sokratesest Hadeses, kuidas Sokrates otsustas Hadesest põgeneda ning Helsingi ülikooli filosoofiat õppima tulla ning ta pärast kolmepäevast vestlust ülikooli filosoofidega arreteeriti, kohtu alla anti ja hukati. Xanthippe annab edasi ka Sokratese jutuajamise filosoofiaõppejõudude Cyborgi (Stephen Hawking, Paavsti (Johannes Paulus II), Unabomberi (Theodore Kaczynski) ja Madonnaga (Madonna Ciccone).

"Häkkerieetikas" püüab Himanen mõista industrialismijärgse paradigma informatsionalismi olemust, arendades niiviisi edasi Manuel Castellsi suurteost "Infoajastu". Tööstuslik-kapitalistliku protestantliku eetika asemele pakub ta häkkerieetikat kui omamoodi küberkommunismi. See on uus süsteem kapitalismi peal või küljes, mis otsekui hülgab kapitalismi. Infoühiskonna struktuuriks on võrgustik, mis tänapäeva ärimaailmas väljendub näiteks dünaamilistes allhankeorganisatsioonides ja isegi koostöös konkurentidega. Selle võrgustiku "sõlmed" aktiveeruvad vastavalt vajadusele ja võimalusele.

Himase järgi on häkkerieetikal kolm põhitunnust:

  • innukas, kirglik töössesuhtumine, mida nauditakse
  • loovus, soov teostada ennast ja oma võimeid, kusjuures sageli tehakse seda spontaanselt kujunevates meeskondades (projektikesksus)
  • soov jagada oma oskusi kogukonnaga, millel on ühised eesmärgid, koos vajadusega saavutada oma "hõimult" tunnustust; lähtutakse pigem seesmisest innust kui välisest tasust: oma töö vilju annetatakse kõigile kasuks ja edasiarendamiseks

Manuel Castells peab häkkerite toodetavaid innovaatilisi lahendusi kogu kultuuri arengu aluseks. Sotsiaalne häkkerlus algab Himase arvates kas või näiteks taimetoitlusest, selle vastandi aga leiame näiteks Microsofti ja arvutiprogrammide litsentseerimise näol. Infoühiskonnas vajame Himase arvates radikaalset eelarvamusetust, nagu ta seda on kohanud lastele peetud filosoofiatundides. Internetiajastu kriitiliseks väljakutseks peab ta ka võimet kohata teist inimest.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]