Paradigma
Ilme
See on täpsustuslehekülg. Vajaduse korral muuda palun siia suunaval leheküljel lingi sihtkoht täpseks. |
Paradigma (kreeka sõnast (παράδειγμα 'musternäide') on algses tähenduses õpetlik näide, eeskuju, musternäide või näidis.
Sõna on mitmes valdkonnas kasutusel terminina.
- Retoorikas mõistetakse paradigma ehk näite all argumentatsiooni käigus jutustatavat õpetlikku lugu.
- Keeleteaduses on paradigma all kõigepealt mõistetud morfoloogilist paradigmat – mingi sõna muutevormide tabelit kas eeskujuna terve tüüpkonna sõnade muutmiseks või lihtsalt konkreetse sõna muutevormistikuna.
- Laiemas tähenduses mõistetakse keeleteaduses paradigma all omavahel paradigmaatilistes suhetes olevate keeleüksuste klassi.
- Thomas Kuhn on oma teadusfilosoofilises kontseptsioonis hakanud paradigmaks nimetama teadusetegemise viisi, mida omandatakse eeskuju najal.
- Üldkeeles on see sõna hakanud tähistama mõtteraamistikku (mõttemustrit) või asjade tegemise viisi mis tahes valdkonnas.
- Programmeerimises nimetatakse paradigmaks programmeerimise stiili.
- Sotsiaalteaduses märgib mõiste "paradigma" kontseptuaalset raamistikku, millest lähtudes tajutakse tegelikkust, hinnatakse olukorda ja kujundatakse tegevusi. Sellisteks paradigmadeks on näiteks ühe-, kahe- või kolme-dimensiooniline poliitikakäsitlus või sotsiaalse korra kontseptsioon.