Margaret Brown

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Margaret Brown 1909. aastal

Margaret Brown (neiupõlvenimega Tobin; 18. juuli 1867 Hannibal, Missouri26. oktoober 1932 New York) oli USA üks tuntumaid seltskonnadaame, uusrikkaid ja filantroope. Eluajal kutsuti teda hüüdnime järgi Maggieks, hiljem postuumselt Mollyks.

Ta pärines Metsiku Lääne vaesest iiri immigrantide perest ning omandas kaevandusärimehe J. J. Browniga abielludes kiiresti rikkuse ja mõjuka ühiskondliku positsiooni. Nad kolisid Denverisse Colorados, kus Brownist sai kohaliku naisteklubi eriõigusega liige. Samuti õppis ta prantsuse, itaalia, saksa ja vene keelt, eriti tekkis tal sümpaatia prantsuse kultuuri vastu. Pärast lahutust abikaasast 1909. aastal oli tal võimalus tegeleda reisimistega Euroopasse kui ka näitena Egiptusesse, naisaktivistina ühiskondlikult kasuliku töö ja filantroopiaga, rahakogumiskampaaniate korraldamise ja hilisemas eas samuti ka näitlemisega. Samal lahutamise aastal kandideeris ta ka esimese naisena senaatoriks, kuid edutult, sest naistele ei oldud USA-s valimisõigustki veel sel ajal antud.

1912. aasta 15. aprilli öösel pääses ta eluga ookeaniliiniauriku Titanic laevahukust päästepaadis number 6. Üleatlantilise merereisiga Suurbritanniast New Yorki liitus ta Prantsusmaa Cherbourgi vahepeatuses. Pariisist saabus ta erirongiga sadamakohta 10. aprillil, kus pärast päikeseloojangut aidati ta koos pagasiga tenderaurikult SS Nomadic Titanicu laeva pardale. Ta oli üks viimaseid laevasõidule pileti ostnuid inimesi, tema esimese klassi pilet PC 17610 oli ostetud 9. aprillil tollase summavääringu eest £27 14s 5d. Kuna ta oli nn new money, siis ta ei meeldinud kõigile kõrgklassi reisijatele laeva I klassis. Ta oli üks neist, kes veenis ja aitas inimesi päästepaatidesse. Ta oli abiks aerutamisel ning nõudis paadi varustusülemalt Robert Hichensilt õnnetuspaigale naasmist ja uppujatele appi minemist, mille kohta küll edasised täpsemad andmed puuduvad.

1914. aastal proovis ta edutult teist korda USA senatisse kandideerida, kuid katkestas oma kampaania sõja tõttu. Esimese maailmasõja ajal juhatas ta Prantsusmaal ühingut American Committee for Devastated France, mis aitas taastada rindejoonetaguseid alasid ning kandis hoolt haavata saanud prantsuse ja ameerika sõdurite eest. Heategevuse eest sai ta kohalikult valitsuselt kõrgeima teenetemärgi – Auleegioni ordeni (Légion d'Honneur).

Ta suri une pealt suure depressiooni ajal 65-aastasena Manhattanil asunud ja ainult naistele mõeldud hotellis Barbizon Hotel, kus oli aastaid elanud. Ta on maetud oma endise abikaasa kõrvale Long Islandi saarel asuval Holy Roodi kalmistul Westbury asulas New Yorgi osariigis. Nii tema lapsepõlvekodus Hannibalis kui ka Denveri linnas asuvad talle pühendatud majamuuseumid.[1]

Tema eluloost valmis 1964. aastal muusikalfilm "Uppumatu Molly Brown" ("The Unsinkable Molly Brown"), mis põhineb samanimelisel ja neli aastat varasemal Broadway muusikali lavastusel.[2]

Teda portreteerinud näitlejad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. The State Historical Society of Missouri. "Margaret “Molly” Tobin Brown".
  2. Encyclopedia Titanica. "Mrs Margaret Brown (Molly Brown) (née Tobin)".

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]