Malālah Yūsafzay

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Malala Yousafzai)
Jump to navigation Jump to search
Yousafzai 2015. aastal

Malala Yousafzai (Malālah Yūsafzay, puštu keeles ملاله یوسفزۍ‎; sündinud 12. juulil 1997) on Pakistani aktivist ja noorim Nobeli auhinna saaja. Ta võitleb naiste õiguse eest haridusele.

2009. aastal, kui ta oli 11–12-aastane, kirjutas ta varjunime all BBC-le blogi, mis kirjeldas elu Khyber Pakhtunkhwa provintsis Talibani võimu all ja püüdlusi tagada seal haridusvõimalusi naistele. Järgmisel aastal tehti temast dokumentaalfilm ning Malala hakkas andma intervjuusid trüki- ja teleajakirjandusele.

9. oktoobril 2012 tulistati teda koolibussis pähe. Ta oli mitu päeva väga kriitilises seisus, kuid hiljem paranes aeglaselt.

Ajakirja Time 2013. aasta 29. aprilli numbri kaanel oli tema pilt ja ta oli ajakirja koostatud 100 maailma mõjukaima inimese nimekirjas.

2013. aastal määrati talle Sahharovi auhind ja 2014. aastal anti talle Nobeli rahuauhind.

Alates 2017. aastast õpib ta Oxfordi Ülikooli Lady Margaret Halli kolledžis filosoofiat, poliitikat ja majandust.

Teoseid tema osalusel[muuda | muuda lähteteksti]

Raamat[muuda | muuda lähteteksti]

2103 – Malala Yousafzai ja Christina Lamb, "I am Malala". Malala memuaarid said kiiresti rahvusvaheliseks menukiks.

Tõlge eesti keelde: "Ma olen Malala. Tüdruk, kes tahtis haridust, kuid sai Talibanilt kuuli pähe". Tõlkinud Karin Suursalu. Sinisukk 2015.[1]

Dokumentaalfilm[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aastal valmis režissöör Davis Guggenheimi dokumentaalfilm "He Named Me Malala", mille üks stsenariste on Malala Yousafzai, samuti esineb ta filmis peategelase ehk iseendana.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]