Lendleht (ajakiri)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lendleht nr 9 - Päewakaja 1907 esikaas
Lendleht nr 9 - Päewakaja 1907 esikaas
Lendleht nr 2 - Kuulipilduja 1906 esikaas

Lendleht oli ajakiri, mis ilmus pärast ajakirja Tapper sulgemist 16. detsembrist 1906 kuni 1907. aastani. Kokku ilmus 18 numbrit.

Toimetaja ja väljaandja oli Juhan Lilienbach. Ajakiri ilmus ajalehtede Sõnumed ja Maa lisana.

Ajakirja peaülesandeks oli Lilienbachi sõnade järgi "käsuliste lugemiste läbi rahva silmi selgitada, et paremale tulevikule alus panna". Sisuks olid peamiselt tsaarivalitsuse ja Jaan Tõnissoni poliitika pilamine. Lisaks sisaldas see kapitalistlikku korda kritiseerivat materjali. Kirjutati vabrikutööliste raskeist ja tervist kahjustavatest töötingimustest. Samas pilati arsti, kes töötult ja nälgivalt naiselt arstiabi tasumiseks nõudis tema ainsamat kana.

Osa numbreid (1, 3, 5–6, 8, 11, 14–16) ilmus raamatu kujul pealkirjaga "Lendkirjad", mis sisaldasid iseseisvaid kirjatöid. Igas kuus ilmus kahevärviliste karikatuuridega ilukirjandus- ja pilkenaljanumber. Suuremateks pühadeks avaldati piltidega illustreeritud spetsiaalsed albumid.

Ajakirja numbrid 1–9 trükiti Mihkel Schifferi trükikojas.

Kaastöölised[muuda | muuda lähteteksti]

Ajakirja kaastöölised[1]:

Ilmunud numbrid[muuda | muuda lähteteksti]

Ajakirjal Lendleht oli igal numbril oma eripealkiri koos alapealkirjaga:

 1. Edasi II. : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri[2] – Lendleht nr. 1 (1906) on album-kalendri Edasi (1905–1917) teine number.
 2. Kuulipilduja : Ajalehe "Sõnumed" ja "Maa" hinnata kaasanne 1906, nr. 150 juurde (nr. 2)[3]
 3. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri [4]
 4. Walinali : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri[5] – (1907) kogu ajakirja sisuks oli Jaan Tõnissoni erakonna ja selle poliitika pilamine / illustreerinud R. Sõnnikuhark[6][7]
 5. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri
 6. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri
 7. Soolaleiba Duumale ja mõnele muule ka mõni soolane suutäis : Laialise programmiga politikaline-, kirjanduse-, pilkenalja- ja pildiajakiri[8]
 8. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline ajakiri
 9. Päewakaja : Laialise programmiga politikaline ajakiri[9]
 10. Märts : Laialise programmiga politikaline ajakiri[10] 1907
 11. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline ajakiri
 12. Kolgata : Laialise programmiga politikaline ajakiri[11]
 13. Rooskaja : Laialise programmiga politikaline ajakiri[12]
 14. Lendkirjad : Laialise programmiga politikaline ajakiri
 15. Kogupauk ehk Paukudekogu : Laialise programmiga politikaline ajakiri[13] – ajakirja pärast toimus kohtuorganite vahel äge kirjavahetus. Trükikojas pandi 1000 eksemplari pooleldi trükitud lehti aresti alla, kuid 2900 eksemplari oli juba valmis jõutud trükkida ja laiali saata (Pärnusse, Tartusse, Raplasse, Märjamaale, Moskvasse ja Riiga). Ajakirjas avaldatud sisu tõttu saadeti toimetaja Juhan Lilienbach Baltimaalt välja[6]. Lilienbach asus elama Jaanilinna, mis kuulus siis veel Peterburi kubermangu alla, kuid enne lahkumist jõudis ta anda välja veel viimased Lendlehe numbrid.
 16. Tagasi : Laialise programmiga politikaline ajakiri[14] – selles kirjeldati, miks revolutsioonijõud peavad ajutiselt taganema, ja veendi, et töölisklass ei loobu võitlusest, vaid võitlus elab igavesti.
 17. Pealkirjata[15]
 18. Pilkenali[16]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]