Hans Möldermann

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Hans Möldermann (31. august/12. september 1876 Märjamaa vald, Tolli küla – 28. märts 1914 Märjamaa) oli eesti kunstnik, raamatute illustreerija ja karikaturist.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Hans Möldermann oli kunstnikuna iseõppinu. Ta sündis kooliõpetaja peres. Pärast kooli lõpetamist sooritas ta eksamid rahvakooliõpetaja kutse saamiseks ning töötas aastatel 1897–1898 Valgas kooliõpetaja abina. 1899. aastal oli ta kooliõpetaja Ridalas, Mäe vallas. Kuna kool suleti ajutiselt, jäi ta jälle ilma tööta. 1903. aastal sai ta töökoha Tallinnas, O. Thomsoni foto- ja tsinkograafiatöökojas. Sel ajal hakkas ta saama ka esimesi tellimusi raamatute illustratsioonidele, neid tuli pidevalt juurde.[1] Alates 1903. aastast hakkas ta avaldama karikatuure Tallinna naljalehtedes. 1905. aasta revolutsiooni ajal tegi Möldermann joonistusi mõisa rüüstamisest Märjamaal ning sellele järgnenud Vladimir Bezobrazovi karistussalga tegevusest Märjamaal.[2] Joonistused ilmusid Juhan Lilienbachi satiiriväljaandes Tapper 1918. aasta veebruaris pärast kunstniku surma.[2] Möldermanni joonistusi ja karikatuure avaldati väljaannetes Meie Mats, Tapper, Tiiu Tasane, Rahva Leht, Rahva Lõbu-Leht, Vali Tali ja mujalgi. Pseudonüümina kasutas ta oma nimetähti H. M.

Hans Möldermann haigestus kopsutuberkuloosi ja suri Märjamaal Kõrvetaguse talus.[2] Ta on maetud Märjamaa kiriku juurde.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Eesti kunsti ja arhitektuuri biograafiline leksikon. Tallinn 1996

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]