Giuliano Alesi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Giuliano Alesi (2018)

Giuliano Ryu Alesi (Avignon, 20. september 1999) on naturaliseeritud Jaapani prantsuse võidusõitja, endise Vormel 1 piloodi Jean Alesi ja Jaapani näitlejanna Kumiko Gotō poeg.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Kardisõit[muuda | muuda lähteteksti]

Avignonis sündinud Alesi alustab kardiga võidusõitu 2013. aastal, koos Baby Race SRL-ga kahes kategoorias: KF3-s, kus ta saavutab 14. koha ja KFJ-s, kus ta saavutab 28. koha.

Prantsuse Vormel 4[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aasta märtsis läks Alesi kardidelt üle üheistmelistele, osaledes Prantsusmaa Vormel 4 Meistrivõistlustel. Esimeses sõidus vallutab ta pole-positsiooni ja võidab, tehes ühtlasi ka kiireima ringi. Hooaja jooksul võidab ta veel kaks võitu ning saavutab juunioride arvestuses 2. ja üldarvestuses 4. koha.

GP3 Series[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aasta detsembris osales Alesi Arden Internationali ja Jenzer Motorsport meeskondadega hooajajärgsetel GP3 testidel. Samal kuul teatab piloot, et soovib 2016. aasta hooajal kategoorias osaleda, mis tegelikult juhtubki, Tridenti lepingu sõlmimisega Antonio Fuoco, Artur Janoszi ja Sandy Stuviku kõrval. Tema esimene hooaeg selles kategoorias osutub raskeks transalpisõitjale, kes suudab kogu hooaja jooksul võita vaid ühe punkti.

Järgmiseks hooajaks kinnitab ta Trident Racing meeskonda Kevin Jörgi, Ryan Tveteri ja Dorian Boccolacci kõrvale ning tema tulemused paranevad tunduvalt. Tegelikult õnnestub tal ART Grand Prix meeskonna nelja sõitja selja tagant võita kolm võitu (kõik sprindisõitudes) ja üldarvestuses viies koht.

2018. aasta hooajal jätkab ta Trident Racing meeskonnas koos Pedro Piqueti, Ryan Tveteri ja Alessio Lorandiga (David Beckmanni järel), et minna vastu oma kolmandale hooajale selles kategoorias. Tänavune hooaeg kujuneb kehvemaks kui eelmine ning Alesi suudab võita vaid ühe võistluse, mis võimaldab tal meistrivõistluste arvestuses seitsmenda koha.

Vormel 2[muuda | muuda lähteteksti]

2019. aasta hooajaks tõuseb ta kategoorias, pääsedes Vormel 2-sse, kuid jääb alati Ralph Boschungi kõrvale (pärast Ryan Tveterit, Dorian Boccolaccit ja Christian Lundgaardi) Tridenti meeskonda.

Järgmisel hooajal palkas ta HWA Teami, Vormel 2 uude meeskonda, kellega liitus kogenum Artem Markelov (pärast Jake Hughesi ja Théo Pourchaire'i HWA Teami). 22. septembril 2020, kui hooaeg veel kestab, tehakse ametlikuks tema siirdumine MP Motorsport meeskonda, asendades Felipe Drugovitšiga Nobuharu Matsushita.

Vormel 1[muuda | muuda lähteteksti]

2016. aasta märtsis arvatakse Alesi Ferrari Driver Academy (koos monanaklase Charles Leclerci, itaallase Antonio Fuoco ja hiinlase Guanyu Zhouga), mis toob ta samasse talli, millega tema isa 90ndate alguses sõitis. 25. jaanuaril 2021 sõidab ta esimest korda vormel 1 üheistmelise autoga, Ferrari erakatsel Fioranos, mis toimus Ferrari SF71H pardal, misjärel teatatakse koos brasiillasega tema programmist lahkumisest. Gianluca Petecof ja Enzo Fittipaldi.

Võidusõit Jaapanis[muuda | muuda lähteteksti]

Super GT[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2021 lahkub Alesi Euroopa võidusõidust ja alustab seiklust Jaapanis, oma ema sünnikohas. Ta astub G300 klassis Super GT meistritiitlisse Gazoo Thailandi meeskonnaga kolmanda sõitjana, sõidab koos briti Sean Walkinshawga Lexuse RC-F-ga.

Super Formula[muuda | muuda lähteteksti]

Ka 2021. aastal sõidab ta Super Formula tõsises ettevalmistusfaasis Super Formula Lightsis, esimesel võistlusnädalavahetusel Fuji ringrajal võidab ta 1. ja 3. sõidus kaks kolmandat kohta. Teisel nädalavahetusel Suzukas kolmes sõidus. Super Formula Lightsi võistlusel võidab ta kolm poodiumit, samal nädalavahetusel kutsus TOM'Si meeskond ta Ritomo Miyata kõrval asendama Kazuki Nakajimat Super Formulas. Tema esimene sõit Jaapani tippkategoorias suudab punkte koguda tänu üheksandale kohale. Autopolise ringrajal osaleb Alesi endiselt mõlemal kahel Super Formula Lightsi võistlusel, kus ta lõpetab mõlemas teisena ja osaleb Super Formula võistlusel, kus ta võidab pole, sõit katkeb ilma tõttu ja Alesi võidab, kuid talle antakse pool punktid. Sugo ringrajal võidab Alesi Super Formula Lightsis oma kaks esimest võitu Seita Nonaka ja Hibiki Taira kõrval. Super Formula Lightsi viimased sõidud toimuvad Motegis, Alesi võidab nii 1. kui ka 3. sõidu, saavutades seega üldarvestuses teise koha vaid kuue punktiga tšempionist Teppei Natorist.

Aastal 2022 saab Alesist täiskohaga TOM'Si meeskonna sõitja, et koos jaapanlase Ritomo Miyataga uuel Super Formula hooajal kihutada.

Välised lingid[muuda | muuda lähteteksti]