Jean Alesi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jean Alesi
Jean Alesi 2001.jpg
Jean Alesi, Indianapolis, USA GP 2001
Sünniaeg 11. juuni 1964 (57-aastane)
F1 karjäär
Kodakondsus Prantsusmaa
Osalenud 1989–2001
Meeskonnad Tyrrell
Ferrari
Benetton Formula
Sauber
Prost
Jordan
Maailmameister
Võite 1
2. kohti 16
3. kohti 15
Punkte 241
Starte 202
Kiireimaid ringe 4
Kvalifikatsioonivõite 2

Jean Alesi (sünninimi Giovanni Alesi; sündis 11. juunil 1964 Avignonis) on Sitsiilia päritolu prantsuse võidusõitja. Eelkõige on ta kuulus Vormel 1 sarjas osalemise tõttu.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

1981. aastal alustas Jean Alesi oma võidusõitjakarjääri kartautodel, nagu see võidusõitjate puhul tavaline on. Pärast kaheaastast kardiga ringradadel kihutamist hakkas teda köitma ralli ning sellel alal võitis ta meistritiitli Renault Turbo klassis. Üheistmelistele ja detailidega katmata ratastega väga kiiretele ringraja võidusõiduautodele (vormelitele) jõudis ta Prantsusmaa Renault 5 (Vormel Renault) sarja võistluste kaudu. 1980. aastate lõpus oli Alesi tõusev täht mootorispordis, võites 1987 Prantsuse Vormel 3 tiitli ja kahe aasta pärast rahvusvahelised Vormel 3000 meistrivõistlused.

Vormel 1[muuda | muuda lähteteksti]

1989. aastal tegi ta oma Grand Prix (Suure Auhinna Võistlus) debüüdi Vormel 1 sarjas, finišeerides Paul Ricard'i ringrajal peetud Prantsusmaa GP-l neljandana. Kõik etapid sai Alesi Vormel 1 sarjas kaasa teha juba aastal 1990, olles alafinantseeritud Tyrrelli meeskonna liige. Esimesel sõidul põhjustas ta sensatsiooni, juhtides esimesed 30 ringi Ayrton Senna ees nii-öelda alama klassi autoga. Teine koht nii Monacos kui ka Phoenixis tegid Alesist tippmeeskondade poolt nõutud mehe.

Alesi võitmas Kanada GP võistlust (1995)

1991. aastaks siirduski ta Ferrarisse, mille tase oli just hakanud langema. Nelja aasta jooksul, mis ta selles meeskonnas oli, saavutas ta vähe, võites vaid fännide poolehoiu oma emotsionaalse, ekstravertse ja agressiivse stiiliga. Kui 1996. aastal tuli Ferrarisse Michael Schumacher, vahetas Alesi temaga kohad, minnes üle tiitlit kaitsvasse Benetton Formula meeskonda, mis jällegi oli hakanud alla käima. Pärast kaht hooaega lahkus Alesi sellest meeskonnast. Oma viimastel aastatel Vormel 1 sarjas sõitis Alesi keskmise tasemega meeskondades, nagu Sauber, Prost ja Jordan, võites juhuslikke poodiumikohti, eriti vihmase ilmaga.

Jean Alesi oli lootustandev võidusõitja, kes ei jõudnudki oma võidusõidukarjääri jooksul päris tippu. Põhjus oli osalt tema tormakuses, osalt emotsionaalsetes otsustes, mõnikord lihtsalt ei vedanud. Näiteks oleks ta 1990. aastate alguses pidanud liituma Williamsi meeskonnaga.

Vormel 1 maailmameistrivõistlustel osales ta 201 etapil, olles viies sõitja, kes selles sarjas üle 200 korra startis. Karjääri jooksul tuli ta ainult üks kord võitjaks – Kanada Grand Prix'l Quebecis 1995. aastal, oma 31. sünnipäeval. Võit kukkus sülle tänu Michael Schumacheri probleemidele tehnikaga.

DTM[muuda | muuda lähteteksti]

Jean Alesi sõitis aastatel 2002 – 2006 populaarses DTM (Deutsche Tourenwagen Masters – Saksa Touring Car meistrivõistluste) sarjas, kus tema parimateks kohtadeks jäid kokkuõttes saavutatud 5. koht (2002, 2003).

Muu[muuda | muuda lähteteksti]

Alesi läbis 17. märtsil 2004 avatud Bahreini ringrajal ringi Juan Manuel Fangio 1954. aasta Vormel Ühega.

Ajatelg[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast võidusõitja karjääri[muuda | muuda lähteteksti]

Peale võidusõitja karjääri lõppemist oli Alesi seotud Direxiv nimelise projektiga, mille eesmärk oli Vormel 1 meeskonna loomine, mootoritena plaaniti kasutada Mercedese jõuallikaid, ühtlasi pidi sellest ettevõtmisest kujunema Mclareni B tiim. Paraku kandideeris sarjas olevale vabale kohale ka teisi kandidaate ning edukamaks osutus hoopis Prodrive meeskond, kes osutus ka valituks.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Alesi on hea veinitundja ning tal on viinamarjaistandus ja veinikelder oma kodulinna Avignoni lähedal.

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri
2001 "Driven" "Võidusõit"
2004 "George and the Dragon" "George ja draakon"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]