Jean Alesi

Allikas: Vikipeedia
Jean Alesi
Jean Alesi, Indianapolis, USA GP 2001
Sünniaeg 11. juuni 1964 (59-aastane)
F1 karjäär
Kodakondsus Prantsusmaa
Osalenud 1989–2001
Meeskonnad Tyrrell
Ferrari
Benetton Formula
Sauber
Prost
Jordan
Maailmameister
Võite 1
2. kohti 16
3. kohti 15
Punkte 241
Starte 202
Kiireimaid ringe 4
Kvalifikatsioonivõite 2

Jean Alesi (sünninimi Giovanni Alesi; sündis 11. juunil 1964 Avignonis) on Sitsiilia päritolu prantsuse võidusõitja. Eelkõige on ta kuulus Vormel 1 sarjas osalemise tõttu.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu enamik võidusõitjaid, alustas Jean Alesi oma võidusõitjakarjääri kartautodel (1981. aastal). Pärast kaks aastat kardiga ringradadel kihutamist hakkas teda köitma ralli ning sellel alal võitis ta meistritiitli Renault Turbo klassis. Üheistmelistele ja katmata ratastega ringraja võidusõiduautodele (vormelitele) jõudis ta Prantsusmaa Renault 5 (Vormel Renault) sarja võistluste kaudu. 1980. aastate lõpus oli Alesi tõusev täht mootorispordis, võites 1987 Prantsuse Vormel 3 tiitli ja kahe aasta pärast rahvusvahelised Vormel 3000 meistrivõistlused.

Vormel 1[muuda | muuda lähteteksti]

1989. aastal tegi Alesi oma Grand Prix debüüdi Vormel 1 sarjas, finišeerides Paul Ricard'i ringrajal peetud Prantsusmaa GP-l neljandana. Järgmisel hooajal (1990) tegi ta Tyrrelli meeskonnas kaasa juba sarja kõik etapid. Esimesel sõidul põhjustas ta sensatsiooni, juhtides selgelt nõrgema autoga esimesed 30 ringi Ayrton Senna ees. Teine koht nii Monacos kui ka Phoenixis tegid Alesist tippmeeskondades nõutud mehe.

Alesi võitmas Kanada GP võistlust (1995)

1991. aastaks siirduski ta Ferrarisse, mille tase oli siiski just langema hakanud. Nelja aasta jooksul, mis ta selles meeskonnas oli, saavutas ta vähe, võites vaid fännide poolehoiu oma emotsionaalse, ekstravertse ja agressiivse stiiliga. Kui 1996. aastal tuli Ferrarisse Michael Schumacher, vahetas Alesi temaga kohad, minnes üle tiitlit kaitsvasse Benetton Formula meeskonda. Alesi õnnetuseks sattus ta taas meeskonda, mis ei suutnud kõrget taset hoida ja pärast kaht hooaega Alesi lahkus võistkonnast. Oma viimastel aastatel Vormel 1 sarjas sõitis Alesi keskmise tasemega meeskondades, nagu Sauber, Prost ja Jordan, võites pigem juhuslikke poodiumikohti, kuid demonstreeris korduvalt oma talenti eriti vihmase ilmaga.

Jean Alesi oli lootustandev võidusõitja, kes ei jõudnudki oma võidusõidukarjääri jooksul päris tippu. Põhjus oli osalt tema tormakuses, osalt emotsionaalsetes otsustes, tema agressiivne sõidustiil oli küll vaatemänguline, kuid tehnikat ja rehve mitte säästev. Mõnikord tal lihtsalt ka ei vedanud, näiteks oli ta 1990. aastate alguses väidetavalt lähedal Williamsi tippmeeskonnaga liitumisele.

Vormel 1 maailmameistrivõistlustel osales ta 201 etapil, olles viies sõitja, kes selles sarjas üle 200 korra startis. Karjääri jooksul tuli ta ainult üks kord võitjaks – Kanada Grand Prix'l Quebecis 1995. aastal, oma 31. sünnipäeval. Võit kukkus sülle tänu Michael Schumacheri probleemidele tehnikaga.

DTM[muuda | muuda lähteteksti]

Jean Alesi sõitis aastatel 2002 – 2006 populaarses DTM (Deutsche Tourenwagen Masters – Saksa turismiautode meistrivõistluste) sarjas, kus tema parimateks kohtadeks jäid kokkuvõttes saavutatud 5. koht (2002, 2003).

Muu[muuda | muuda lähteteksti]

Alesi läbis 17. märtsil 2004 avatud Bahreini ringrajal ringi Juan Manuel Fangio 1954. aasta Vormel 1 autoga.

Ajatelg[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast võidusõitja karjääri[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast võidusõitjakarjääri lõppemist oli Alesi seotud Direxiv projektiga. Selle eesmärgiks oli Vormel 1-sarjas McLareni B-tiimi loomine, auto mootoritena plaaniti kasutada Mercedese jõuallikaid. Paraku kandideeris sarjas olevale vabale kohale ka teisi kandidaate ning valituks osutus hoopis Prodrive meeskond.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Alesi on hea veinitundja ning tal on viinamarjaistandus ja veinikelder oma kodulinna Avignoni lähedal.

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri
2001 "Driven" "Võidusõit"
2004 "George and the Dragon" "George ja draakon"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]