Ferdinand I (Saksa-Rooma keiser)

Allikas: Vikipeedia
Ferdinand I Habsburg

Ferdinand I (10. märts 150327. juuli 1564) oli Saksa-Rooma keiser 1556–1564, Austria ertshertsog 1521–1564, Saksa kuningas alates 1531. aastast ning Böömi ja Ungari kuningas 1526–1564. Ta oli Karl V vend ja järglane Saksa-Rooma troonil ning talle järgnes Austria troonil tema poeg Maximilian.

Ferdinand oli Karl V noorim vend ning vanaisa Fernando II lemmiklaps. Ta kasvas üles Aragóni õukonnas ning oli seega enam hispaanlane kui sakslane. Ometigi andis ta vanem vend Saksa kuninga tiitli ning Austria maad valitseda just talle, nii et 18-aastane nooruk pidi oma senise kodumaaga igaveseks hüvasti jätma. Juba 1519. aastal taheti temast teha Habsburgide keisrikandidaati, kuid lõpuks leiti siiski, et Karl on parem pretendent.

Ferdinand sai aga tänu oma teise vanaisa Maximilian I lepetele Jagelloonidega peagi endale lausa kaks kuningriiki, kuna senine Böömi ja Ungari kuningas Lajos II langes 1526 Mohácsi lahingus ning eelneva leppe kohaselt pidi Lajose õega abielus olev Ferdinand riigid endale saama. Böömimaa kuulutas ta üpris leplikult oma kuningaks, kuid ungarlastel oli vastukandidaat Janosz Zapolya, keda toetas ka Türgi. Rivaalitsemine lõppes Ferdinandi võiduga, kuid enamiku Ungarist vallutasid türklased, kes panid oma Ungari valdustes võimule Zapolya. Ferdinandil ei õnnestunud türklastega edukalt sõdida ning ta kaotas peagi kogu Ungari. 1529. aastal piirasid türklased koguni Viini, kuid olid sunnitud kehva ilma ja varude lõppemise tõttu selle peagi lõpetama. See oli kriitiline hetk nii Saksa-Rooma impeeriumi kui ka Habsburgide, kõige enam aga Ferdinandi jaoks, kes oleks kaotanud kõik oma valdused peale Böömimaa. Hiljem õnnestus Ferdinandil Karliga koostööd tehes türklasi veidi eemale suruda, kuid Türgi oht jäi Habsburge kummitama 17. sajandi lõpuni. Saksa kuningana osales Ferdinand ka impeeriumi juhtimises, kuid võrreldes Karliga jäi ta roll siiski suhteliselt marginaalseks. Et ta oli kompromissialtim ning mitte niivõrd põhimõttekindel, siis suutis ta sageli keerukaid olukordi lahendada ja pingeid maandada. Saksa kuningaks lasi Karl Ferdinandi valida 1531. aastal, aasta peale esimese keisriks kroonimist, et kindlustada Saksa-Rooma troonil Habsburgide järjepidevus.

Ferdinand sai Saksa-Rooma keisriks peale Karl V troonist loobumist 1556. aastal, ühtlasi jagati ka lõplikult Habsburgide impeerium, Karli valitsetud alad (Burgundia jäänused ja Hispaania ning Itaalia valdused) läksid tema pojale Felipe II-le, Ferdinandile jäid Austria, Böömimaa ja Ungari. Keisrina oli Ferdinand suhteliselt tolerantne ja püüdis protestante ja katoliiklasi lepitada. Ka tema poeg Maximilian II jätkas analoogset poliitikat.

Sugupuu[muuda | muuda lähteteksti]

Ferdinand I Philipp Ilus Maximilian I Friedrich III
Portugali Leonore
Burgundia Marie Charles Südi
Bourboni Isabelle
Kastiilia Juana Fernando II Juan II
Juana Enriquez
Isabel I Juan II
Portugali Isabel
Eelnev:
Karl V
Saksa kuningas
15311564
Järgnev:
Maximilian II
Saksa-Rooma keiser
15561564
Austria ertshertsog
1521–1564
Eelnev:
Lajos II
Böömimaa ja Ungari kuningas
1526–1564