Selim I

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selim I
Selim I tuğra

Selim I (osmanitürgi keeles سليم اول , Salim I; türgi keel I. Selim; 10. oktoober 147022. september 1520), tuntud kui Selim I Julm (Sünge), oli Osmanite impeeriumi 9. sultan 1512–1520. Ta oli Bayezid II ja Gülbahar Hatuni poeg.

Selim alustas valitsemist 1481. aastal Osmanite riigi Trabzoni piirkonna asevalitsejana ning valitses seal kuni 1510. aastani. Trabzoni piirkonna asevalitsejana vallutas ta Karsi, Erzurumi ja Artvini.

1512. aastal kukutas ta janitšaride toetusel oma isa Bayezid II võimult ning sai sultaniks.

Osmanite impeerium, aastail 1481–1683.

Valitsejana jätkas ta oma vanaisa Mehmed II, Konstantinoopoli vallutaja ja Bütsantsi alistaja vallutuspoliitikat. Sultan Selim I valitsusajal vallutasid Osmanid, 1514. aastal Lähis-Idas Pärsia Safaviidide käest Mesopotaamia ja Kurdistani. Safaviidide Iraani šahh (1502–24) Ismail I, oli ühendanud Iraani ja naaberalade väikeriigid tugeva keskvõimu alla. Ismaili katse tungida Osmanite riiki, lõppes 1514. aastal lüüasaamisega Çaldırani lahingus Eufrati jõel Türgi sultani Selim I vastu.

1517. aastal vallutasid Osmanid Mamelukkide sultanaadi Süüria ja Egiptuse alad ja Levanti, Jeruusalemma, viimane sultan al-Muttawakil III vangistati ning Selim I Sünge viis kaliifi tiitli Istanbuli. al-Muttawakil III pidi loobuma kaliifi tiitlist ning andma türklastele üle tema valduses asuvad reliikviad – prohvet Muhammadi rüü ja mõõga. Pärast mõningast resideerimist Türgi pealinnas lasi Selim kaliifi korruptsiooni tõttu vangi heita ning omastas tema tiitli. Selimi poeg Suleiman Tore lasi kaliifi küll vangist välja, ent sundis teda vandega kõigist kaliifi õigustest loobuma. Seejärel oli kaliifi tiitel Türgi sultanite käes kuni 20. sajandi alguseni.

Oma vallutustega kahekordistas Selim I Osmanite impeeriumi territooriumi, ta saavutas kontrolli üle ida-lääne vaheliste kaubateede üle ning kontrollis ka moslemite pühasi linnu, Mekat ja Mediinat.

Eelnev:
Bayezid II
Türgi sultan
15121520
Järgnev:
Suleiman I