Felipe II

Allikas: Vikipeedia
Felipe II

Felipe II (21. mai 152713. september 1598) oli Habsburgist Aragóni ja Kastiilia ehk Hispaania kuningas 15561598, Portugali kuningas (Filipe I) alates 1580. Tema võttis esmakordselt kasutusele tiitli Hispaania kuningas, mis tema käsitluse järgi tähistas kogu Ibeeria poolsaare (ehk siis tänapäeva Hispaania ja Portugali) valitsejat. Tema pojapoeg Felipe IV kasutas seda aga vaid Kastiilia ja Aragóni kohta (1621–1665), misjärel see nimetus neile ka kinnistus.

Felipe ehk Philipp von Habsburg oli Saksa-Rooma keisri Karl V poeg ning sai juba 1555 Madalmaade valitsejaks. Esialgu püüdis Karl teda enda järel seada ka Saksa-Rooma troonile, kuid see katse siiski ebaõnnestus.

Abielu Mary I-ga[muuda | muuda lähteteksti]

Philipp von Habsburgi isa Saksa-Rooma keiser oli otsustanud poja Felipega naita Inglismaa kuninganna Mary I-iga. Et Felipest pidi saama Hispaania kuningas, oleks Habsburgide võim sisuliselt Prantsusmaa sisse piiranud. Habsburgide võimalik hegemooonia kohtas tugevat vastupanu ka Inglismaal, kus kardeti Hispaania mõjualuseks jääda. Viimaks nõustusid briti aadlikud abieluga, kuid nõudsid, et Philippi ei kroonitaks mingil juhul Inglismaa kuningaks ega antaks talle üldse otsustusõigust Inglismaa asjadega tegelemiseks. Seega pidi tema roll jääma puhtsümboolseks. 1554. aastal saigi (1556. aastal Madalmaade valitsejaks saanud) Philipi ja Mary abielu teoks, aastatel 15561558 oli Mary ka Hispaania kuninganna. Kuid abielust lapsi polnud ning seega ei õnnestunud Habsburgidel Inglismaa troonile tõusta.

Euroopa poliitiline kaart 1560. aastal. Habsburgide Austria liini (Saksa-Rooma riik) Kesk-Euroopas ja Hispaania liini valdused Pürenee poolsaarel ja Madalmaadel kollase värviga

Madalmaade ülestõus[muuda | muuda lähteteksti]

Philipp von Habsburgist sai vaid Hispaania ja Madalmaade valitseja Felipe II, kes sai üleüldiselt tuntuks oma sügava katoliikluse, isegi usufanatismi tõttu ning võitles protestantismi vastu kõikmõeldavate vahenditega. Felipe II kohta öeldi, et ta oli suurem katoliiklane kui paavst ise. Ta seadis sisse äärmiselt range inkvisitsiooni, 1556. aastal läksid Madalmaad Hispaania kuninga ja Burgundia hertsogiks saanud katoliku usku Felipe II võimu alla. 1555. aastatest oli aga levinud Madalamaades reformatsiooni tulemusel, kalvinism. 1561. aastal toimunud rahvarahutustele vastasid Hispaania võimud vägivallaga. Reformatsiooni Põhja-Madalmaades toetasid ka Hispaania ülemvõimuga rahulolematud aadlikud, milles juhtivat osa aga reformatsioonis etendasid Oranje Willem, krahv Egmont ja krahv Hoorn. 1565. aastal sõlmiti opositsiooniliste aadlike liit ning 1566. aastal esitati manifest, milles nõuti Madalmaade vabaduse taastamist, protestantide vastaste seaduse pehmendamist, generaalstaatide kokku kutsumist. 1565. aasta augustis algas ülestõus, mille rahustamiseks lubas Parma Margarete lõpetada inkvisitsiooni tegevuse ja anda amnestia ülestõusnutele. 1567. aastal saabus Hispaania karistusvägedega madalmaadesse hertsog Alba ning kehtestas terrorirežiimi, saades ka Madalmaade asevalitsejaks. 1572. aastal puhkes uus Hispaania-vastane ülestõus. Sõda kulges vahelduva eduga, kuid lõpuks said Põhja-Madalmaad iseseisvaks, kuna Hispaania ei saanud meritsi palju jõude sinna saata (Inglismaa tõttu) ja Prantsusmaaga olid suhted väga halvad (toona oli seal kuningaks Henri IV).

Hispaania kuningana[muuda | muuda lähteteksti]

Samas Felipe II reformis ja tsentraliseeris tunduvalt riigikorraldust ning tal õnnestus 1580. aastal saada ka Portugali kuningaks. Nii oli kogu Ibeeria poolsaar ühe valitseja võimu all ning Habsburgide võim Euroopas laiem kui kunagi varem, kuid et puudusid Karl V sarnane ühendav isiksus ning Saksa-Rooma ja Hispaania koordineeritud koostöö, siis ei suutnud nad oma ülekaalu Prantsusmaa suhtes ära kasutada.

Felipe II ajal oli Hispaania Euroopa võimsaim riik, kuid tema ambitsioonikas ning äärmuslikult vastureformatsiooniline poliitika tekitasid riigile tõsiseid probleeme ning põhjustasid 1581 Põhja-Madalmaade ehk Hollandi vabariigi iseseisvumise.

Hispaania koloniaalimpeeriumi võitlus Inglismaa kuningriigi ja Elizabeth I ülemvõimu pärast merel lõppes 1588. aastal Hispaania "Võitmatu Armaada" hukuga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Henrique
Portugali kuningas
1580 või 15811598
Järgnev:
Felipe III
Eelnev:
Karl V
Aragoni ja Kastiilia kuningas
15561598
Burgundia hertsog
1555–1598
Milano hertsog
1554–1598
Eelnev:
Karl V
Jeruusalemma kuningas
1554–1598
Järgnev:
Felipe III