Charles Südi

Allikas: Vikipeedia
1460

Charles Südi (hollandi keeles Karel de Stoute, prantsuse keeles Charles le Téméraire, ristinimega Charles Martin; 10. november 1433 Dijon5. jaanuar 1477) oli Burgundia hertsog aastatel 1467–1477.

Ta oli eelmise Burgundia hertsogi Philippe Hea poeg. 1440. aastal laulatati seitsmeaastane Charles endast viis aastat vanema Catherine'iga, kes oli Prantsuse kuninga Charles VII tütar. Neil ei sündinud lapsi, Catherine suri 1446. aastal 18-aastasena.

1454. aastal abiellus Charles teist korda. Vastavalt 1435. aastal Arras's sõlmitud lepingule pidi ta abielluma Prantsuse printsessiga. Philippe Hea valis talle välja Bourboni hertsogi Charles I ja oma õe Agnese tütre Isabella, kes oli ka Charles VII kauge sugulane. Isabella ja Charles'i tütar Marie jäigi Charles'i ainsaks lapseks ja pärijaks. Isabella suri 1465. aastal. Samal aastal andis Philippe Hea nõrgeneva tervise tõttu valitsusohjad oma pojale üle.

Kuna Charles'il oli ainult tütar, pidi ta uuesti abielluma, et sünniks poeg. Talle pakuti naiseks Louis XI tütar Anne, kuid Charles'i ei sidunud enam Arras's sõlmitud leping ning ta valis naiseks oma sugulase, Yorki hertsogi Richardi tütre Margareti (kelle vennad olid tulevased Inglismaa kuningad Edward IV ja Richard III). Abielu sõlmiti 1468. aastal, kuid see jäi lastetuks. Margaret hoolitses kasutütre Marie eest ning pärast Marie surma ka tolle kahe väikese lapse eest.

Kuna Charles Südi suri 1477. aastal Nancy lahingus, ilma poegadeta, kuulutas Prantsusmaa Louis XI hertsogkonna lõppenuks ja neelas territooriumi Prantsuse krooni alla. Charles Südi tütar Marie kasutas tiitlit Burgundia hertsoginna ja tema pärijad kutsusid end Burgundia hertsogiteks, keeldudes nõustumast hertsogkonna kaotusega. Saksa-Rooma riigi territooriumil asunud Madalmaad ja Franche-Comte'i vabakrahvkond jäid aga Mariele, kes isa surma ajal oli 19-aastane ja vallaline. Habsburgide keiser Friedrich III kindlustas Marie võõrasema Margareti abiga abielu oma pojale, tulevasele keisrile Maximilian I-le. 16. augustil 1477 nad abiellusidki ning Habsburgid said kontrolli Burgundia pärandi jäänuste üle (Burgundia Madalmaad).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Philippe Hea
Burgundia hertsog
14671477
Järgnev:
[[]]