Maximilian II (Saksa-Rooma keiser)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Maximilian II
Maximilian II, Holy Roman Emperor.jpg
Sündinud 31. juuli 1527
Surnud 12. oktoober 1576 (vanus 49)
Abikaasa(d) Maria of Austria, Holy Roman Empress
Lapsed Anna of Austria, Queen of Spain, Rudolf II, Elisabeth of Austria, Maximilian III, Archduke of Austria, Ferdinand von Habsburg, Marie von Habsburg, Friedrich von Habsburg, Marie von Habsburg, Karl von Habsburg, Eleonore Erzherzogin von Österreich
Pereliikmed Joanna of Austria, Grand Duchess of Tuscany, Archduchess Anna of Austria, Charles II, Archduke of Austria

Maximilian II (31. juuli 1527 Viin12. oktoober 1576 Regensburg) oli Saksa-Rooma keiser ja Austria ertshertsog 1564–1576. Ta oli keiser Ferdinand I poeg. Oli tuntud heldekäelise metseenina. Tema usupoliitika oli samuti väga tolerantne. Sõdades Türgiga sai ta aga lüüa ning pidi sultanile tribuuti maksma. Troonil järgnes talle tema vanem poeg Rudolf.

Maximilian II oli seotud ka Liivimaa ja Poola ajalooga. Keisrina oli tal, nagu ka tema eelkäijatel, formaalne lääniisanda võim Liivimaa alade üle, kuid 1570. aastal oli võimalus, et tema võim muutub reaalseks, kui Rootsi oli kohustatud Põhjamaade Seitsmeaastase sõja tulemusena loovutama oma valdused rahalise kompensatsiooni eest keisrile. Kuid Maximilian polnud vajaliku raha kokkusaamisest kuigi huvitatud ning kui ta suri, loobus Rootsi alade loovutamise mõttest lõplikult.

Maximilian II

Poolas püüdis Maximilian aastatel 15721576 saavutada aga oma kuningaksvalimist, milles toetasid teda nii liivimaalased, leedukad kui ka Ivan Julm, kes lootis selle eest Poola-Leedu idaalasid endale saada. Maximiliani šansid olid tegelikult üpris reaalsed, sest tema isa Ferdinand I oli 1526. aastal vastavalt lepingutele Jagelloonidega pärinud Böömimaa ja Ungari ning viimase Jagellooni Sigismund II Augusti surma järel võis tunduda sobilik, et ka Poola läheks Habsburgide võimu alla. Kuid ootamatult tugev vastaskandidaat Stefan Bathory osutus Maximilianist otsusekindlamaks ning sõjaliselt võimekamaks ning nõnda ei suutnud keiser oma plaane ka Poolas läbi suruda.

Eelnev:
Ferdinand I
Saksa-Rooma keiser,
Austria ertshertsog,
Böömimaa kuningas,
Ungari kuningas

15641576
Järgnev:
Rudolf II