Araabia-Iisraeli konflikt

Allikas: Vikipeedia
See artikkel See artikkel räägib laiemast konfliktist Iisraeli ja araabia maailma vahel. Konkreetselt Iisraeli ja Palestiina vahelise konflikti kohta vaata artiklit Iisraeli–Palestiina konflikt.

Osa külmast sõjast (1956, 1967-1991) Iraani-Iisraeli varikonflikt
Araabia-Iisraeli konflikti peamised osapooled
  Iisrael   Läänekallas ja Gaza sektor   Egiptus   Jordaania   Liibanon   Süüria   Iraak
Toimumisaeg alates 15. mai 1948
Põhifaas: 1948-1982[7]
Toimumiskoht Lähis-Ida
Tulemus

Araabia-Iisraeli normaliseerimine:

Territoriaalsed
muudatused
 • Iisraeli ja kogu Palestiina protektoraadi asutamine (1948); Läänekalda annekteerimine Jordaania poolt
 • Kogu Palestiina valitsuse laialisaatmine (1953) ja Egiptuse okupatsioon Gaza sektoris
 • Iisraeli okupatsioon (1967–1982) Siinai poolsaarel, Läänekaldal, Gaza sektoris, Golani kõrgendikel
 • Egiptuse-Iisraeli rahuleping ja Iisraeli tsiviilvalitsuse moodustamine (1982)
 • Oslo kokkulepped ja Palestiina rahvusliku omavalitsuse moodustamine Läänekalda ja Gaza piirkondades A, B 1994. aastal.
 • Iisraeli-Jordaania rahulepingAl Ghamri enklaavi üleandmine (2019)
 • Osalised
  Toetajad:
  Araabia Liiga

  Nõukogude Liit Nõukogude Liit (1967–1991)[2]


  Gaza sektor (2006–)

  Supported by:
  Väejuhid või liidrid
  Kaotused
  ≈22 570 sõdurit surnud[3]

  ≈1723 tsiviilisikut surnud[4]

  ≈1050 SLA miilitsat surnud[5]
  91 105 araablast surnud[6]

  Araabia-Iisraeli konflikt on jätkuv kogukondadevaheline nähtus, mis hõlmab poliitilisi pingeid, sõjalisi konflikte ja muid vaidlusi araabia riikide ja Iisraeli vahel. See eskaleerus 20. sajandil, kuid oli 21. sajandi alguseks enamasti hääbunud. Araabia-Iisraeli konflikti juuri on omistatud Araabia Liiga liikmesriikide toetusele palestiinlastele (kes on liiga kaasliige) käimasolevas Iisraeli-Palestiina konfliktis; see omakorda on tingitud sionismi ja araabia natsionalismi samaaegsest tõusust 19. sajandi lõpus, kuigi need kaks rahvuslikku liikumist põrkasid kokku alles 1920. aastatel.

  Osa Palestiina-Iisraeli konfliktist tulenes nende liikumiste vastuolulistest nõuetest maale, mis moodustas Briti Mandatoorse Palestiina, mida juudid pidasid oma esivanemate kodumaaks, samal ajal kui panaraablaste liikumine pidas seda maad ajalooliselt ja praegu araabia palestiinlastele kuuluvat[8], ning panislamismi kontekstis moslemimaaks. Briti mandaadi territooriumil puhkenud sektantlik konflikt Palestiina juutide ja araablaste vahel kasvas 1947. aastal täieulatuslikuks Palestiina kodusõjaks. Asudes Palestiina araablaste poolele, eriti pärast Iisraeli iseseisvusdeklaratsiooni, tungisid naaberriigid araabia riigid tol hetkel endise mandaadi territooriumile mais 1948, alustades esimest Araabia-Iisraeli sõda. Laiaulatuslik vaenutegevus lõppes enamasti relvarahulepingutega pärast 1973. aasta Yom Kippuri sõda. Iisraeli ja Egiptuse vahel sõlmiti 1979. aastal rahulepingud, mille tulemusel tõmbus Iisrael välja Siinai poolsaarelt ning kaotas sõjalise juhtimissüsteemi Läänekaldal ja Gaza sektoris Iisraeli tsiviilvalitsuse kasuks ning sellest tulenevalt Golani kõrgendike ja Ida-Jeruusalemma ühepoolse annekteerimise.

  Konflikti olemus on aastate jooksul nihkunud laiaulatuslikust piirkondlikust Araabia-Iisraeli konfliktist kohalikuma Iisraeli-Palestiina konflikti poole, mis saavutas haripunkti 1982. aasta Liibanoni sõja ajal, kui Iisrael sekkus Liibanoni kodusõtta, et tõrjuda Palestiina Vabastamise Organisatsioon Liibanonist. 1983. aastaks jõudis Iisrael normaliseerumiseni kristlaste domineeritud Liibanoni valitsusega, kuid leping tühistati järgmisel aastal, kui moslemite ja druusi relvarühmitused võtsid Beiruti üle. Aastatel 1987–1993 toimunud Palestiina esimese intifada langusega viisid vahepealsed Oslo kokkulepped Iisraeli-Palestiina rahuprotsessi raames 1994. aastal Palestiina riikliku omavalitsuse loomiseni. Samal aastal sõlmisid Iisrael ja Jordaania rahukokkuleppe. 2002. aastal pakkus Araabia Liiga Araabia rahualgatuse raames Palestiina-Iisraeli konflikti lahendamise raames Iisraeli tunnustamist araabia riikide poolt.[9] Sellest ajast alates taaskinnitatud algatus nõuab Araabia Liiga ja Iisraeli suhete normaliseerimist vastutasuks Iisraeli täielikule lahkumisele okupeeritud aladelt (sealhulgas Ida-Jeruusalemmast) ja Palestiina põgenikeprobleemi "õiglasele lahendamisele" (ÜRO resolutsioon 194). 1990. aastatel ja 2000. aastate alguses kehtis suures osas relvarahu Iisraeli ja Baathistliku Süüria ning Liibanoniga. Hoolimata Egiptuse ja Jordaaniaga sõlmitud rahulepingutest, vaherahu kokkuleppest Palestiina omavalitsusega ja üldiselt kehtinud relvarahust olid Araabia Liigal ja Iisraelil kuni 2010. aastate keskpaigani paljudes küsimustes üksteisega erimeelsused. Konflikti araablastest sõdivatest riikidest on Iraak ja Süüria ainsad riigid, kes pole Iisraeliga ametlikku rahulepingut sõlminud, kuid mõlemad pöörduvad Iraani toetamise poole.

  Arengud Süüria kodusõja käigus muutsid olukorra Iisraeli põhjapiiri lähedal, pannes Süüria Araabia Vabariigi, Hizbollah ja Süüria opositsiooni omavahel vastuollu ning raskendades nende suhteid Iisraeliga areneva sõja pärast Iraaniga. Konflikt Iisraeli ja Hamasi valitsetava Gaza vahel on samuti tingitud Iraani ja Iisraeli varikonfliktist piirkonnas. 2017. aastaks moodustasid Iisrael ja mitmed araabia sunniitlikud riigid eesotsas Saudi Araabiaga poolametliku koalitsiooni, et astuda vastu Iraanile. Seda sammu ja Iisraeli normaliseerumist Pärsia lahe riikidega iseloomustasid mõned kui Araabia-Iisraeli konflikti hääbumist.[10]

  Taust[muuda | muuda lähteteksti]

  Konflikti usulised aspektid[muuda | muuda lähteteksti]

  Araabia-Iisraeli konfliktil on religioosne aspekt, eri osapoolte tõekspidamised ning nende ideed ja vaated valitud rahvast nende poliitikas seoses "tõotatud maaga" ja "valitud linnaga" Jeruusalemmaga.[11]

  Kaananimaa ehk Eretz Yisrael (Iisraeli maa) oli heebrea piibli järgi Jumala poolt Iisraeli lastele tõotatud. Seda mainitakse ka koraanis.[12] Theodor Herzl viitab oma 1896. aasta manifestis Juudiriik korduvalt Piibli tõotatud maa kontseptsioonile.[13] Likud on praegu kõige silmapaistvam Iisraeli erakond, mis on oma platvormi lisanud Piibli nõude Iisraeli maale.[14]

  Moslemid nõuavad samuti õigusi sellele maale vastavalt koraanile.[15] Vastupidi juutide väitele, et seda maad lubati ainult Aabrahami pojapoja Jaakobi (Yisraeli) järglastele,[16] väidavad nad, et Kaananimaa lubati Aabrahami vanemale pojale Ismaelile, kelle järglaseks väidavad araablased end olevat.[15][17] Lisaks austavad moslemid ka paljusid Piibli iisraellaste jaoks pühapaiku, nagu Patriarhide koobas ja Templimägi. Viimase 1400 aasta jooksul on moslemid ehitanud nendele iidsetele Iisraeli paikadele islami vaatamisväärsusi, nagu Kaljukuppel ja Al-Aqsa mošee Templimäel, mis on judaismi pühim koht. See on viinud kaks rühma Jeruusalemma õiguspärase valduse üle konflikti. Moslemi õpetus ütleb, et Muhammad läbis oma esimesel teekonnal taevasse Jeruusalemma. Hamas, mis valitseb Gaza sektorit, väidab, et kogu Palestiina maa (praegused Iisraeli ja Palestiina alad) on islami waqf, mida peavad valitsema moslemid.[18]

  Kristlikud sionistid toetavad sageli Iisraeli riiki juutide esivanemate õiguse tõttu Pühale Maale, nagu soovitas näiteks apostel Paulus oma kirjas roomlastele, 11. peatükis Piiblis. Kristlik sionism õpetab, et juutide naasmine Iisraeli on Kristuse teise tuleku eeltingimus.[19][20]

  Rahvuslikud liikumised[muuda | muuda lähteteksti]

  Kaasaegse Araabia-Iisraeli konflikti juured peituvad sionismi tõusus ja reaktsioonilises araabia natsionalismis, mis tekkis vastusena sionismile 19. sajandi lõpus. Territooriumi, mida juudid peavad oma ajalooliseks kodumaaks, peab ka Pan-Araabia liikumine ajalooliselt ja praegusel ajal Palestiina araablastele kuuluvaks. Enne Esimest maailmasõda oli Lähis-Ida, sealhulgas Palestiina (hiljem Mandatoorne Palestiina), olnud Ottomani impeeriumi kontrolli all ligi 400 aastat. Oma impeeriumi lõpuaastatel hakkasid Osmanid propageerima oma türklaste etnilist identiteeti, kinnitades türklaste ülimuslikkust impeeriumis, mis tõi kaasa araablaste diskrimineerimise.[21] Osmanite käest vabanemise lubadus pani paljud juudid ja araablased I maailmasõja ajal liitlasriike toetama, mis viis laialt levinud araabia natsionalismi tekkeni. Nii araabia natsionalism kui sionism said oma sõnastusliku alguse Euroopas. 1897. aastal asutati Baselis sionistlik kongress, 1906. aastal Pariisis asutati "araabia klubi".

  19. sajandi lõpus hakkasid Euroopa ja Lähis-Ida juudi kogukonnad üha enam Palestiinasse sisse rändama ja kohalikelt Osmanite maaomanikelt maad ostma. 19. sajandi lõpu elanikkond ulatus Palestiinas 600 000-ni – peamiselt moslemitest araablased, aga ka märkimisväärsed juutide, kristlaste, druuside ning mõnede samaarlaste ja baháʼíde vähemused. Sel ajal ei ulatunud Jeruusalemm müüriga ümbritsetud alast kaugemale ja seal elas vaid mõnikümmend tuhat inimest. Asutati kolhoosid, mida tuntakse kibutsidena, nagu ka uusaja esimene täielikult juudi linn Tel Aviv.

  Aastatel 1915–1916, kui käis I maailmasõda, pidas Briti ülemkomissar Egiptuses Sir Henry McMahon salaja kirjavahetust Hašimiidi perekonna patriarhi ning Meka ja Medina Osmanite kuberneri Husayn ibn 'Aliga. McMahon veenis Husayni juhtima araablaste ülestõusu Ottomani impeeriumi vastu, mis oli sõjas joondunud Saksamaaga Suurbritannia ja Prantsusmaa vastu. McMahon lubas, et kui araablased toetavad sõjas Suurbritanniat, toetab Briti valitsus iseseisva araabia riigi loomist hašimiitide võimu all Ottomani impeeriumi araabia provintsides, sealhulgas Palestiinas. Araabia mäss, mida juhtisid T. E. Lawrence ("Araabia Lawrence") ja Husayni poeg Faysal, oli Osmanite alistamisel edukas ja Suurbritannia võttis kontrolli suure osa sellest piirkonnast.

  Sektantide konflikt Mandatoorses Palestiinas[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis Kogukondadevaheline konflikt Mandatoorses Palestiinas

  Esimese mandaadi aastad ja Prantsuse-Süüria sõda[muuda | muuda lähteteksti]

  1917. aastal vallutasid Briti väed (sealhulgas Juudi leegion) Palestiina. Briti valitsus andis välja Balfouri deklaratsiooni, milles väideti, et valitsus suhtus soosivalt "juutide rahvusliku kodu rajamisse Palestiinas", kuid "ei tohi ette võtta midagi, mis võiks kahjustada olemasolevate mittejuutide kogukondade kodaniku- ja usuõigusi Palestiinas". Deklaratsioon anti välja valitsuse võtmeliikmete, sealhulgas peaminister David Lloyd George'i veendumuse tulemusena, et juutide toetus on sõja võitmiseks hädavajalik; deklaratsioon tekitas aga araabia maailmas suurt rahutust.[22] Pärast sõda läks ala Briti võimu alla kui Briti Palestiina mandaat. 1923. aastal brittide käsutusse antud ala hõlmas praegust Iisraeli, Läänekallast ja Gaza sektorit. Lõpuks nikerdati Transjordaania eraldi Briti protektoraadiks – Transjordaani emiraadiks, mis sai autonoomse staatuse 1928. aastal ja saavutas täieliku iseseisvuse 1946. aastal, kui ÜRO kiitis heaks Briti mandaadi lõppemise.

  Suur kriis araabia natsionalistide seas leidis aset pärast Süüria Araabia Kuningriigi loomist 1920. aastal. Prantsuse-Süüria sõja hukatusliku tulemusega saadi lüüa end hašimiidiks kuulutanud kuningriik pealinnaga Damaskuses ja hašimiidi valitseja. leidis varjupaiga Mandatoorses Iraagis. Kriis nägi ette natsionalistlike araabia ja juudi vägede esimest vastasseisu, mis leidis aset Tel Hai lahingus 1920. aasta märtsis, kuid mis veelgi olulisem, panaraabistliku kuningriigi kokkuvarisemine viis araabia natsionalismi kohaliku Palestiina versiooni loomiseni. Amin al-Husseini naasmine Damaskusest Jeruusalemma 1920. aasta lõpus.

  Sel ajal jätkus juutide sisseränne Mandatoorsesse Palestiinasse, samas kui mõne arvamuse kohaselt toimus sarnane, kuid vähem dokumenteeritud immigratsioon ka araabia sektoris, mis tõi töötajaid Süüriast ja teistest naaberpiirkondadest. Palestiina araablased nägid seda juudi immigrantide kiiret sissevoolu ohtu nende kodumaale ja nende kui rahva identiteedile. Veelgi enam, juutide poliitika maa ostmisel ja araablaste töölevõtmise keelamine juutidele kuuluvates tööstustes ja farmides vihastas Palestiina araabia kogukondi väga.[23] Meeleavaldused korraldati juba 1920. aastal, protesteerides araablaste arvates ebaõiglaste eelistuste vastu juudi immigrantide kasuks, mis oli sätestatud Briti mandaadiga, mis tol ajal Palestiinat valitses. See pahameel viis hiljem samal aastal vägivallapuhanguteni, kui al-Husseini õhutatud rahutused Jeruusalemmas puhkesid. Winston Churchilli 1922. aasta valge raamat püüdis araabia elanikkonda rahustada, eitades, et juudiriigi loomine oli Balfouri deklaratsiooni eesmärk.

  1929. aasta sündmused[muuda | muuda lähteteksti]

  1929. aastal, pärast Vladimir Jabotinski poliitilise rühmituse Betar meeleavaldust läänemüüri ääres, algasid rahutused Jeruusalemmas ja laienesid kogu kohustuslikule Palestiinale; Araablased mõrvasid Hebroni linnas 67 juuti, mida hakati nimetama Hebroni veresaunaks. 1929. aasta rahutuste nädalal tapeti vähemalt 116 araablast ja 133 juuti[24] ning 339 sai haavata.[25]

  1930. ja 1940. aastad[muuda | muuda lähteteksti]

  Juudi buss, mis on varustatud traatekraanidega, mis kaitsevad kivi, klaasi ja granaadiviskamise eest, 1930. aastate lõpus

  1931. aastaks olid Mandatoorse Palestiina elanikest 17 protsenti juudid, mis on kuus protsenti rohkem kui 1922. aastal.[26] Juutide sisseränne saavutas haripunkti varsti pärast natside võimuletulekut Saksamaal, mistõttu juutide arv Briti Palestiinas kahekordistus.[27]

  1930. aastate keskel saabus Süüriast Izz ad-Din al-Qassam ja asutas sionistliku ja Briti-vastase võitlejate organisatsiooni Must käsi. Ta värbas ja korraldas talupoegadele sõjalist väljaõpet ning 1935. aastaks oli ta värvanud 200–800 meest. Kambrid olid varustatud pommide ja tulirelvadega, mida nad kasutasid piirkonna juudi asunike tapmiseks, samuti osalesid vandalismikampaanias juudi asunike istandustes.[28] 1936. aastaks viisid pingete eskaleerumine Palestiinas 1936–1939 araablaste ülestõusuni.[29]

  Vastuseks araablaste survele[30] vähendasid Briti mandaadi võimud oluliselt Palestiinasse saabuvate juutide arvu (vt 1939. aasta valget raamatut ja SS Exodust). Need piirangud jäid kehtima kuni mandaadi lõpuni, mis langes kokku natside holokausti ja juutide Euroopast põgenemisega. Selle tulemusena peeti enamikku Mandatoorsesse Palestiinasse sisenenud juutidest ebaseaduslikeks (vt Aliyah Bet), mis põhjustas piirkonnas täiendavaid pingeid. Pärast mitmeid ebaõnnestunud katseid probleem diplomaatiliselt lahendada, palusid britid vastloodud ÜRO-lt abi. 15. mail 1947 määras Peaassamblee ametisse komitee, UNSCOP, mis koosnes üheteistkümne riigi esindajatest.[31] Et muuta komitee neutraalsemaks, ei olnud ükski suurriik esindatud.[32] Pärast viienädalast riigisisest uurimistööd andis komitee 3. septembril 1947 peaassambleele aru.[33] Aruanne sisaldas enamuse ja vähemuse plaani. Enamik pakkus välja majandusliiduga jagamise plaani. Vähemus tegi ettepaneku luua iseseisev Palestiina riik. Väikeste muudatustega oli Majandusliiduga jagamise plaan see, mille vastuvõtmist ja rakendamist soovitati 29. novembri 1947. aasta resolutsioonis 181(II).[34] Resolutsioon võeti vastu 33 poolt- ja 13 vastuhäälega, erapooletuks jäi 10 liiget. Selle vastu hääletasid kõik kuus Araabia riiki, kes olid ÜRO liikmed. Kohapeal võitlesid araablased ja juudid palestiinlased avalikult, et kontrollida piirkonna strateegilisi positsioone. Mõlemad pooled panid toime mitmeid suuri julmusi.[35]

  Kodusõda Mandatoorses Palestiinas[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis 1947-1948. aasta Kodusõda Mandatoorses Palestiinas
  Kaart, mis võrdleb 1947. aasta jaotusplaani ja 1949. aasta vaherahu piire.

  Piirid määratletud 1947. aasta ÜRO Palestiina jagamisplaaniga:

    Juudiriigile määratud ala
      Araabia riigile määratud ala
      Plaanitud Corpus separatum eesmärgiga, et Jeruusalemm ei oleks juudi ega araabia linn

  1949. aasta vaherahu piirijooned (roheline joon):

        Iisraeli kontrolli all olev territoorium aastast 1949
      Egiptuse ja Jordaania kontrollitud territoorium aastatel 1948–1967

  Mandaadi lõppemisele eelnenud nädalatel alustas Haganah pealetunge, mille käigus saavutasid nad kontrolli kogu ÜRO poolt juudiriigile eraldatud territooriumi üle, tekitades suure hulga põgenikke ja vallutades Tiberiase linnad, Haifa, Safadi, Beisani ja tegelikult ka Jaffa.

  1948. aasta alguses teatas Ühendkuningriik oma kindlast kavatsusest lõpetada oma mandaat Palestiinas 14. mail.[36] USA president Harry S. Truman tegi vastuseks 25. märtsil avalduse, milles tegi ettepaneku ÜRO eestkoste kehtestamiseks, mitte eraldamiseks, teatades, et

  „kahjuks on selgunud, et jaotusplaani ei saa praegu rahumeelselt ellu viia. ... kui erakorralisi meetmeid ei võeta, ei ole Palestiinas sel kuupäeval ühtegi avalikku võimu, kes suudaks seadust ja korda säilitada. Vägivald ja verevalamine langeb Pühale Maale. Vältimatuks tulemuseks on laiaulatuslik võitlus selle riigi elanike vahel.[37]

  Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis Araabia-Iisraeli konflikti ajalugu

  1948 Araabia-Iisraeli sõda[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis 1948. aasta Araabia-Iisraeli sõda

  14. mail 1948, päeval, mil Briti mandaat Palestiina üle lõppes, kogunes Juudi Rahvusnõukogu Tel Avivi muuseumis ja kiitis heaks väljakuulutuse, millega kuulutati välja juudiriigi loomine Eretz Israelis, mida nimetatakse Iisraeli riigiks. Deklaratsiooni tegi Maailma Sionistliku Organisatsiooni tegevjuht David Ben-Gurion.[38]

  Uue riigi piire ei mainitud peale selle, et see asus Eretz Israelis. 15. mail 1948 Araabia Riikide Liiga peasekretäri ametlikus kaabelgrammis ÜRO peasekretärile öeldi avalikult, et Araabia valitsused on "on sunnitud sekkuma ainult selleks, et taastada rahu ja julgeolek ning kehtestada Palestiinas seadus ja kord" (klausel 10(e)). Järgnev klauslist 10(e):

  „Araabia riikide valitsused kinnitavad käesolevas etapis seisukohta, mida nad on korduvalt väljendanud varasematel kordadel, näiteks Londoni konverentsil ja peamiselt ÜRO ees, et Palestiina probleemi ainsaks õigeks ja õiglaseks lahenduseks on selle loomine. Palestiina Ühendriigi demokraatlikel põhimõtetel ...“

  Sel päeval tungisid Egiptuse, Liibanoni, Süüria, Jordaania ja Iraagi armeed äsja Briti mandaati lakanud territooriumile, tähistades 1948. aasta Araabia-Iisraeli sõja algust. Tekkiv Iisraeli kaitsevägi lõi araabia riigid osalt okupeeritud aladelt tagasi, laiendades seega oma piire väljapoole esialgset UNSCOPi jaotust.[39] 1948. aasta detsembriks kontrollis Iisrael suuremat osa Jordani jõest läänes asuvast Mandatoorset Palestiinast. Ülejäänud mandaadist koosnes Jordanist, piirkond, mida hakati nimetama Läänekaldaks (Jordaania kontrolli all), ja Gaza sektorist (kontrollis Egiptus). Enne seda konflikti ja selle ajal põgenes 713 000[40] palestiinlastest araablast oma algselt maalt, et saada Palestiina põgenikeks, osaliselt araabia juhtide lubaduse tõttu, et nad saavad pärast sõja võitu naasta, ja osaliselt ka Iisraeli vägede ja juudi sõjaliste rühmituste rünnakute tõttu Palestiina külade ja linnade vastu.[41] Sõja ajal Benny Morrise ja Benjamin Kedari poolt hiljem paljastatud Iisraeli ametlikud dokumendid näitasid, et Iisrael viis läbi bioloogilise sõja kampaania koodnimega "Heitke oma leiba", et varjatult mürgitada Palestiina kaevu, et takistada külaelanike naasmist.[42][43][44] Paljud palestiinlased põgenesid aladelt, mis on praegu Iisrael, vastusena araabia linnade veresaunale, mille korraldasid sellised sõjakad juudi organisatsioonid nagu Irgun ja Lehi (vt Deir Yassini veresaun). Sõda lõppes 1949. aasta vaherahulepingute allakirjutamisega Iisraeli ja selle kõigi araabia naaberriikide vahel.

  Juutide kodanike staatus Araabia riikides halvenes 1948. aasta Iisraeli-Araabia sõja ajal. 1947. aasta detsembris puhkesid kogu araabia maailmas juudivastased rahutused ning juudi kogukonnad said eriti tugeva löögi Aleppos ja Briti kontrolli all olevas Adenis, kus hukkus ja sai vigastada sadu. Liibüas võeti juutidelt kodakondsus ja Iraagis arestiti nende vara.[45] Egiptus saatis pärast 1956. aasta Suessi sõda välja suurema osa oma võõrkogukonnast, sealhulgas juudid,[46] samal ajal kui Alžeeria keelas oma prantsuse kodanikele, sealhulgas juutidele kodakondsuse andmist pärast selle iseseisvumist 1962. aastal.[47] Kahekümne aasta jooksul immigreerus Iisraeli ja teistesse riikidesse umbes 850 000 araabia riikidest pärit juuti.[48]

  1949–1967[muuda | muuda lähteteksti]

  Iisraeli võidu tõttu 1948. aasta Araabia-Iisraeli sõjas ei saanud relvarahu valele poolele sattunud araablased naasta oma kodudesse, millest sai Iisrael. Samuti pagendati Läänekaldal või Gazas kõik juudid oma varadest ja kodudest Iisraeli. Tänased Palestiina põgenikud on lahkunute järeltulijad, vastutus nende väljarände eest on Iisraeli ja Palestiina poole vahelise vaidluse küsimus.[49][50] Ajaloolane Benny Morris on väitnud, et Palestiina araablaste asunduste hülgamine oli peamiselt seotud juudi vägede tegevusega või nendest põhjustatud (viidates tegelikele füüsilistele väljasaatmistele, asunduste sõjalistele rünnakutele, hirmule sattuda lahingutesse, lähedalasuvate asulate langemisele ja põgenemisele õhutavale propagandale), samas kui araabia juhtkonna korraldusel toimunud hülgamine oli tema analüüsitud 392-st tühjenevast araabia asulast otsustavaks vaid kuues.[50] Ajavahemikus 1948–1952 emigreerus Iisraeli üle 700 000 juudi, neist umbes 285 000 araabia riikidest.[51][52]

  1956. aastal sulges Egiptus Iisraeli laevadele Tirani väina ja blokeeris Akaba lahe, mis on vastuolus 1888. aasta Konstantinoopoli konventsiooniga. Paljud väitsid, et see oli ka 1949. aasta vaherahulepingute rikkumine.[53][54] 26. juulil 1956 riigistas Egiptus Suessi kanali ettevõtte ja sulges kanali Iisraeli laevandusele.[55] Iisrael vastas 29. oktoobril 1956, tungides Briti ja Prantsusmaa sõjalise toetusega Siinai poolsaarele. Suessi kriisi ajal vallutas Iisrael Gaza sektori ja Siinai poolsaare. USA ja ÜRO survestasid peagi relvarahu sõlmima.[55][56] Iisrael nõustus Egiptuse territooriumilt lahkuma. Egiptus nõustus meresõiduvabadusega piirkonnas ja Siinai demilitariseerimisega. ÜRO hädaabijõud (UNEF) loodi ja lähetati demilitariseerimise järelevalveks.[57] UNEF paigutati ainult Egiptuse poolele piirile, kuna Iisrael keeldus neid oma territooriumile lubamast.[58]

  Iisrael lõpetas töö riikliku veekandja kallal, mis on tohutu inseneriprojekt, mille eesmärk oli viia Iisraeli eraldatud Jordani jõe veed riigi lõunaosasse, et realiseerida Ben-Gurioni unistus juutide massilisest asustusest Negevi kõrbes. Araablased vastasid, püüdes Jordani ülemjooksu mujale juhtida, mis viis kasvava konfliktini Iisraeli ja Süüria vahel.[59]

  Palestiina Vabastusorganisatsioon (PLO) loodi 1964. aastal harta alusel, mis sisaldas kohustust "[palestiina] vabastada, [mis] hävitab sionistliku ja imperialistliku kohaloleku..." (PLO harta, artikkel 22, 1968).

  19. mail 1967 saatis Egiptus välja UNEF-i vaatlejad[60] ja paigutas Siinai poolsaarele 100 000 sõdurit.[61] Nad sulgesid taas Tirani väina Iisraeli laevandusele,[62][63] muutes piirkonna taas selliseks, nagu see oli 1956. aastal, kui Iisrael blokeeriti.

  30. mail 1967 sõlmis Jordaania Egiptusega vastastikuse kaitse pakti. Egiptus mobiliseeris Siinai üksused, ületades ÜRO jooni (pärast ÜRO piirivalvurite väljasaatmist) ning mobiliseeris ja kogunes Iisraeli lõunapiirile. 5. juunil alustas Iisrael rünnakut Egiptuse vastu. Iisraeli õhuvägi (IAF) hävitas üllatusrünnaku käigus suurema osa Egiptuse õhuväest, seejärel pöördusid itta, et hävitada Jordaania, Süüria ja Iraagi õhujõud.[64] See löök oli otsustav element Iisraeli võidus Kuuepäevases sõjas.[61][63] Sõja lõpus oli Iisrael saavutanud kontrolli Siinai poolsaare, Gaza sektori, Läänekalda (sealhulgas Ida-Jeruusalemma), Shebaa talude ja Golani kõrgendike üle. Sõja tulemused mõjutavad piirkonna geopoliitikat tänapäevani.

  1967–1973[muuda | muuda lähteteksti]

  Egiptuse väed ületasid Suessi kanali 7. oktoobril 1973

  1967. aasta augusti lõpus kohtusid Araabia liidrid sõja vastuseks Hartumis, et arutada araablaste seisukohta Iisraeli suhtes. Nad jõudsid üksmeelele, et ei tohiks olla tunnustamist, rahu ega läbirääkimisi Iisraeli riigiga, nn "kolme ei-d",[65] mis Abd al Azim Ramadani sõnul jättis ainult ühe võimaluse – sõda Iisraeliga.[66]

  1968. aastal mõrvati Ameerika senaator Robert F. Kennedy pärast kõnet USA-s Los Angelese hotellis Ambassador. Mõrvar Sirhan Sirhan oli Palestiina-Jordaania araabia kristlane,[67][68] kes nimetas tapmise motiiviks Kennedy toetust Iisraelile kuuepäevase sõja ajal;[69] Sirahn mõisteti eluks ajaks vangi. Mõned teadlased kirjeldasid Kennedy mõrva kui Araabia-Iisraeli konflikti (ja eriti Iisraeli-Palestiina konflikti) esimest ülekandumist Ameerika pinnal.[70]

  1969. aastal algatas Egiptus kurnamissõja eesmärgiga kurnata Iisraeli Siinai poolsaart loovutama.[71] Sõda lõppes Gamal Abdel Nasseri surmaga 1970. aastal. Kui Sadat juhtima asus, püüdis ta luua positiivseid suhteid USA-ga, lootes, et nad avaldavad Iisraelile survet maa tagastamiseks, saates Egiptusest välja 15 000 Vene nõunikku.[72]

  6. oktoobril 1973 korraldasid Süüria ja Egiptus üllatusrünnaku Iisraeli vastu Yom Kippuril, juudi kalendri kõige pühamal päeval. Iisraeli sõjaväelased tabati ootamatult ja olid ette valmistamata ning nende täielikuks mobiliseerimiseks kulus umbes kolm päeva.[73][74] See sundis teisi araabia riike saatma vägesid egiptlaste ja süürlaste tugevdamiseks. Lisaks leppisid need araabia riigid kokku naftaembargo kehtestamises tööstusriikide, sealhulgas USA, Jaapani ja Lääne-Euroopa riikide suhtes. Need OPECi riigid tõstsid nafta hinda neli korda ja kasutasid seda poliitilise relvana, et saada toetust Iisraeli vastu.[75] Yom Kippuri sõda hõlmas kaudset vastasseisu USA ja Nõukogude Liidu vahel. Kui Iisrael oli sõjas edu saavutanud, ähvardas NSV Liit sõjalise sekkumisega. Tuumasõja suhtes ettevaatlikud USA sõlmisid 25. oktoobril relvarahu.[73][74]

  1974–2000[muuda | muuda lähteteksti]

  Egiptus[muuda | muuda lähteteksti]

  Begin, Carter ja Sadat Camp Davidis

  Pärast 1970. aastate lõpus sõlmitud Camp Davidi kokkuleppeid sõlmisid Iisrael ja Egiptus 1979. aasta märtsis rahulepingu. Selle tingimuste kohaselt läks Siinai poolsaar tagasi Egiptuse kätte ja Gaza sektor jäi Iisraeli kontrolli alla, et lisada see tulevase Palestiina riigi koosseisu. Leping nägi ette ka Iisraeli laevade vaba läbipääsu Suessi kanali kaudu ning Tirani väina ja Akaba lahe tunnustamist rahvusvaheliste veeteedena.

  Jordaania[muuda | muuda lähteteksti]

  1994. aasta oktoobris sõlmisid Iisrael ja Jordaania rahulepingu, mis nägi ette vastastikuse koostöö, sõjategevuse lõpetamise, Iisraeli-Jordaania piiri fikseerimise ja muude küsimuste lahendamise. Nendevaheline konflikt läks maksma ligikaudu 18,3 miljardit dollarit. Selle allkirjastamine on samuti tihedalt seotud jõupingutustega luua rahu Iisraeli ja Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PLO) vahel, mis esindab Palestiina Rahvuslikku Omavalitsust (PNA). Leping allkirjastati Arabahi lõunapiiripunktis 26. oktoobril 1994 ja muutis Jordaania (Egiptuse järel) teiseks araabia riigiks, kes on sõlminud rahulepingu Iisraeliga.

  Iraak[muuda | muuda lähteteksti]

  Iisrael ja Iraak on olnud lepitamatud vaenlased alates 1948. aastast. Iraak saatis oma väed osalema 1948. aasta Araabia-Iisraeli sõjas ning toetas hiljem Egiptust ja Süüriat 1967. aasta kuuepäevases sõjas ja 1973. aasta Yom Kippuri sõjas.

  Juunis 1981 ründas ja hävitas Iisrael operatsioonis Opera vastvalminud Iraagi tuumarajatisi.

  Lahesõja ajal 1991. aastal tulistas Iraak Iisraeli 39 Scud-raketti, lootes ühendada araabia maailma koalitsiooni vastu, mis püüdis vabastada Kuveidit. USA palvel ei reageerinud Iisrael sellele rünnakule, et vältida suuremat sõja puhkemist.

  Liibanon[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis Iisraeli-Liibanoni konflikt

  1970. aastal saatis kuningas Hussein pärast pikaajalist kodusõda Palestiina Vabastusorganisatsiooni Jordaaniast välja. September 1970 on Araabia ajaloos tuntud kui must september ja mõnikord nimetatakse seda "kahetsusväärsete sündmuste ajastuks". See oli kuu, mil Jordaania hašimiidi kuningas Hussein kolis, et tühistada Palestiina organisatsioonide autonoomia ja taastada oma monarhia võim riigis.[76] Vägivalla tagajärjel hukkusid kümned tuhanded inimesed, valdav enamus palestiinlased.[77] Relvastatud konflikt kestis juulini 1971, mil PLO ja tuhanded Palestiina võitlejad saadeti Liibanonist välja.

  PLO asus ümber Liibanoni, kus ta hakkas laiendama de facto autonoomset võimu ja korraldas sealt haaranguid Iisraeli. PLO oli üks peamisi tegureid Liibanoni sektantlikul destabiliseerimisel ja Liibanoni kodusõja puhkemisel 1975. aastal. 1978. aastal alustas Iisrael operatsiooni Litani, mille käigus ta koos Vaba Liibanoni armeega sundis PLO-d taganema Litani jõest põhja poole. 1981. aastal puhkes Iisraeli ja PLO vahel järjekordne konflikt, mis lõppes relvarahulepinguga, mis ei lahendanud konflikti tuuma. Juunis 1982 tungis Iisrael Liibanoni liidus Liibanoni valitsuse kristlike fraktsioonidega. Kahe kuu jooksul nõustus PLO sealt lahkuma.

  1983. aasta märtsis allkirjastasid Iisrael ja Liibanon normaliseerimislepingu. Süüria survestas aga 1984. aasta märtsis pärast 1984. aasta märtsis president Amine Gemayeli vaherahu tühistama. 1985. aastaks tõmbusid Iisraeli väed tagasi 15 km laiusele Liibanoni lõunaribale, misjärel konflikt jätkus madalamal skaalal, kaotuste arv oli mõlemal poolel suhteliselt väike. 1993. ja 1996. aastal alustas Iisrael suuri operatsioone Hizbollahi šiiitide vastu, millest oli saanud esilekerkiv oht. 2000. aasta mais andis äsja valitud Ehud Baraki valitsus loa Lõuna-Liibanonist lahkumiseks, täites valimislubaduse teha seda palju enne väljakuulutatud tähtaega. Kiire lahkumine viis Lõuna-Liibanoni armee kohese kokkuvarisemiseni ja paljud liikmed kas arreteeriti või põgenesid Iisraeli.

  Palestiinlased[muuda | muuda lähteteksti]

  1970. aastaid iseloomustas suur hulk suuri rahvusvahelisi terrorirünnakuid, sealhulgas Lodi lennujaama veresaun ja Müncheni olümpiamängude veresaun 1972. aastal ning Entebbe pantvangi võtmine 1976. aastal, kus Ugandas rööviti ja hoiti kinni üle 100 eri rahvusest juudi pantvangi.

  1987. aasta detsembris algas esimene intifada. Esimene intifada oli Palestiina massiline ülestõus Iisraeli võimu vastu Palestiina aladel.[78] Mäss algas Jabalia põgenikelaagris ja levis kiiresti kogu Gaza sektorisse ja Läänekaldale. Palestiina tegevused ulatusid kodanikuallumatusest vägivallani. Lisaks üldstreikidele, Iisraeli toodete boikoteerimisele, grafitidele ja barrikaadidele tõid intifada rahvusvahelise tähelepanu Palestiina meeleavaldused, mille hulka kuulusid ka noorte Iisraeli kaitsejõudude vastu kiviviskamine. Iisraeli armee jõuline reaktsioon meeleavaldustele laskemoona, peksmiste ja massiliste vahistamistega tõi kaasa rahvusvahelise hukkamõistu. PLO, mida seni polnud Iisrael kunagi tunnustanud Palestiina rahva juhina, kutsuti rahuläbirääkimistele järgmisel aastal pärast seda, kui ta tunnustas Iisraeli ja loobus terrorismist.

  Yitzhak Rabin, Bill Clinton ja Yasser Arafat Oslo kokkulepete allkirjastamise tseremoonial 13. septembril 1993

  1993. aasta keskel pidasid Iisraeli ja Palestiina esindajad Norras Oslos rahukõnelusi. Selle tulemusena kirjutasid Iisrael ja PVO 1993. aasta septembris alla Oslo kokkuleppetele, mida tuntakse põhimõtete deklaratsiooni või Oslo I nime all. Lisakirjades tunnistas Iisrael PLOd Palestiina rahva seaduslikuks esindajaks, samas kui PLO tunnustas õigust Iisraeli riigi olemasolule ning loobus terrorismist, vägivallast ja soovist Iisrael hävitada.

  Oslo II leping kirjutati alla 1995. aastal ja selles täpsustati Jordani Läänekalda jagamist piirkondadeks A, B ja C. Piirkond A oli Palestiina täieliku tsiviilkontrolli all ning palestiinlased vastutasid ka sisejulgeoleku eest. Oslo kokkulepped jäävad Iisraeli ja Palestiina suhetes olulisteks dokumentideks.

  2000–2005[muuda | muuda lähteteksti]

  Al-Aqsa intifada sundis Iisraeli ümber mõtlema oma suhted ja poliitika palestiinlaste suhtes. Pärast mitmeid enesetapurünnakuid ja rünnakuid alustas Iisraeli armee 2002. aasta märtsis operatsiooni Kaitsekilp. Tegemist oli suurima Iisraeli sõjalise operatsiooniga pärast kuuepäevast sõda.[79]

  Kui vägivald Iisraeli armee ja Palestiina võitlejate vahel intensiivistus, laiendas Iisrael oma julgeolekuaparaati Läänekalda ümber, võttes tagasi paljud maa-alad piirkonnas A. Iisrael kehtestas suuremate Palestiina alade ümber keerulise teetõkete ja kontrollpunktide süsteemi, et vägivalla ära hoida ja kaitsta Iisraeli asundusi. Kuid alates 2008. aastast on IDF võimud volitused vaikselt Palestiina julgeolekujõududele üle andnud.[80][81][82]

  Iisraeli toonane peaminister Ariel Sharon alustas 2003. aastal Gaza sektorist eraldumise poliitikat. See poliitika viidi täielikult ellu 2005. aasta augustis.[83] Sharoni teade Gazast lahkuda oli nii vasak- kui ka parempoolsetele kriitikutele tohutu šokina. Aasta varem oli ta kommenteerinud, et Gaza kõige kaugemate asulate, Netzararemi ja Kfar Daromi saatust peeti samas valguses Tel Avivi omaga.[84] 2004. aasta veebruaris avaldatud ametlikud teated evakueerida seitseteist Gaza asulat ja veel neli Jordani Läänekaldal kujutasid endast esimest pöördumist asunike liikumises pärast 1968. aastat, lõhestades Sharoni partei. Seda toetasid tugevalt kaubandus- ja tööstusminister Ehud Olmert ning immigratsiooniminister Tzipi Livni, kuid välisminister Silvan Shalom ja rahandusminister Benjamin Netanyahu mõistsid selle karmilt hukka. Samuti ei olnud sel ajal kindel, kas see oli lihtsalt edasise evakueerimise algus.[85]

  Üleminek Iraani konfliktile (2006–2010)[muuda | muuda lähteteksti]

  Konflikt Hamasi ja Hezbollah'ga[muuda | muuda lähteteksti]

  2006. aasta juunis tungisid Hamasi võitlejad Gaza sektori Iisraeli poole lähedal asuvasse armeeposti ja röövisid Iisraeli sõduri Gilad Shaliti. Rünnakus hukkus kaks IDF-i sõdurit, Shalit sai haavata pärast seda, kui tema tanki tabati RPG-ga. Kolm päeva hiljem käivitas Iisrael operatsiooni Suvevihmad, et tagada Shaliti vabastamine.[86] Ta oli Hamasi pantvangis, kes keelas Rahvusvahelisel Punasel Ristil temaga kohtuda kuni 18. oktoobrini 2011, mil ta vahetati 1027 palestiinlasest vangi vastu.[87][88]

  2006. aasta juulis ületasid Hizbollah' võitlejad Liibanonist Iisraeli piiri, ründasid ja tapsid kaheksa Iisraeli sõdurit ning röövisid veel kaks pantvangi, käivitades 2006. aasta Liibanoni sõja, mis põhjustas Liibanonis palju purustusi.[89] 14. augustil 2006 jõustus ÜRO rahastatud relvarahu, mis lõpetas ametlikult konflikti.[90] Konfliktis hukkus üle tuhande liibanonlase ja üle 150 iisraellase,[91][92][93][94][95][96] kahjustati tõsiselt Liibanoni tsiviiltaristu ning ümber asustati ligikaudu miljon liibanonlast[97] ja 300 000–500 000 iisraellast, kuigi enamik neist suutis oma kodudesse naasta.[98][99][100] Pärast relvarahu jäid mõned Lõuna-Liibanoni osad Iisraeli lõhkemata kobarpommide tõttu elamiskõlbmatuks.[101]

  2007. aasta juunis toimunud Gaza lahingus haaras Hamas vägivaldses kodusõjas rivaali Fatahiga kontrolli Gaza sektori üle. Pärast seda seadis Iisrael oma piirile Gazaga piirangud ja lõpetas majanduskoostöö seal asuva Palestiina juhtkonnaga. Iisrael ja Egiptus on kehtestanud Gaza sektori blokaadi alates 2007. aastast. Iisrael väidab, et blokaad on vajalik, et piirata palestiinlaste raketirünnakuid Gazast ja takistada Hamasil smugeldamast täiustatud rakette ja relvi, mis suudavad tabada tema linnu.[102]

  6. septembril 2007 pommitas Iisrael operatsioonis Kastist väljas Ida-Süüria kompleksi, mis oli väidetavalt Põhja-Korea abiga ehitatav tuumareaktor.[103] Iisrael pommitas Süüriat ka 2003. aastal.

  2008. aasta aprillis ütles Süüria president Bashar al-Assad Katari ajalehele, et Süüria ja Iisrael on aasta aega arutanud rahulepingut, mille vahendajaks oli Türgi. Seda kinnitas 2008. aasta mais peaminister Ehud Olmerti pressiesindaja. Lisaks rahulepingule arutati ka Golani kõrgendike tulevikku. President Assad ütles, et "Iisraeliga otseseid läbirääkimisi ei peeta enne, kui USA uus president ametisse astub."[104]

  26. augustil 2008 Jeruusalemmas kõneledes kritiseeris Ameerika Ühendriikide tollane välisminister Condoleezza Rice Iisraeli suurenenud asunduste ehitamist Läänekaldal, kuna see kahjustab rahuprotsessi. Rice'i kommentaarid tulid keset teateid, mille kohaselt on Iisraeli ehitus vaidlusalusel territooriumil kasvanud 1,8 korda võrreldes 2007. aasta tasemega.[105]

  Kuuekuuline vaherahu Hamasi ja Iisraeli vahel lõppes 19. detsembril 2008;[106] katsed vaherahu pikendada ebaõnnestusid, kuna mõlemad pooled süüdistasid rikkumistes.[107][108][109][110] Pärast aegumist korraldas Iisrael haarangu tunnelisse, mida kahtlustati selle kasutamises Iisraeli sõdurite röövimiseks, milles hukkus mitu Hamasi võitlejat.[111] Pärast seda jätkas Hamas raketi- ja miinipildujarünnakuid Iisraeli linnadele, tulistades 24. detsembril välja üle 60 raketi. 27. detsembril 2008 alustas Iisrael Hamasi vastu operatsiooni Sulatina. Paljud inimõigusorganisatsioonid süüdistasid Iisraeli ja Hamasi sõjakuritegude toimepanemises.[112]


  2009. aastal külmutas Iisrael Läänekalda asundused kümneks kuuks. Seejärel kiitis Ameerika Ühendriikide välisminister Hillary Clinton külmutamist kui "enneolematut" žesti, mis võib "aidata Lähis-Ida kõnelusi taaselustada."[113][114]

  Iisraeli merevägi korraldas 2010. aasta mais haarangu kuuele Gaza vabaduse flotilli laevale[115] pärast seda, kui laevad keeldusid Ashdodi sadamas sildumast. MV Mavi Marmaras põrkasid aktivistid kokku Iisraeli pardale tulijatega. Võitluse käigus tapsid Iisraeli eriüksuslased üheksa aktivisti. Järgnes ulatuslik rahvusvaheline hukkamõist ja reaktsioon haarangule, Iisraeli ja Türgi suhted olid pingelised ning Iisrael leevendas seejärel oma blokaadi Gaza sektoris.[116][117][118][119] Veel mitukümmend reisijat ja seitse Iisraeli sõdurit said vigastada,[117] mõned komandodest said tulistamishaavad.[120][121]

  Pärast 2010.–2011. aasta rahukõneluste vooru Iisraeli ja Palestiina omavalitsuse vahel algatasid 13 Hamasi juhitud Palestiina sõjalist liikumist terrorikampaania, mille eesmärk oli läbirääkimised rööpast välja lüüa ja katkestada.[122] Rünnakud iisraellaste vastu suurenesid pärast 2010. aasta augustit, mil Hamasi võitlejad tapsid 4 Iisraeli tsiviilisikut. Palestiina võitlejad suurendasid ka iisraellaste vastu suunatud raketirünnakute sagedust. 2. augustil 2010 tulistasid Hamasi võitlejad Eilatisse ja Akabasse seitse Katjuša raketti, tappes ühe Jordaania tsiviilisiku ja haavates veel 4 inimest.[123]

  ██ Iisrael ja Palestiina
  ██ Ainult Iisraeli tunnustamine
  ██ Iisraeli tunnustamine koos mõningate suhetega Palestiinaga
  ██ Nii Iisraeli kui Palestiina tunnustamine
  ██ Palestiina tunnustamine koos mõningate suhetega Iisraeliga
  ██ Ainult Palestiina tunnustamine
  ██ Andmed puuduvad

  Sellest ajast peale on katkendlikud lahingud jätkunud, sealhulgas 2011. aastal 680 raketirünnakut Iisraeli vastu.[124] 14. novembril 2012 tappis Iisrael Hamasi sõjaväelise tiiva juhi Ahmed Jabari, käivitades operatsiooni Pilvesammas.[125] Hamas ja Iisrael leppisid 21. novembril kokku Egiptuse vahendatud relvarahus.[126]

  Palestiina inimõiguste keskus teatas, et operatsiooni käigus hukkus 158 palestiinlast, kellest: 102 olid tsiviilisikud, 55 olid võitlejad ja üks politseinik; 30 olid lapsed ja 13 naised.[127][128] B'Tselem teatas, et tema esialgsete leidude kohaselt, mis hõlmasid ainult ajavahemikku 14. ja 19. novembri vahel, tapeti Gaza sektoris 102 palestiinlast, neist 40 tsiviilisikut. Iisraeli andmetel hukkus 120 võitlejat ja 57 tsiviilisikut.[129] Järgnes rahvusvaheline pahameeletorm, kus paljud kritiseerisid Iisraeli selle eest, mida suur osa rahvusvahelisest üldsusest pidas ebaproportsionaalselt vägivaldseks reaktsiooniks.[130] USA, Ühendkuningriigi, Kanada, Saksamaa, Prantsusmaa, Austraalia, Belgia, Bulgaaria, Tšehhi Vabariigi ja Madalmaade valitsused avaldasid aga toetust Iisraeli õigusele end kaitsta ja/või mõistsid hukka Hamasi raketirünnakud Iisraeli vastu.[131][132][133][134][135][136][137][138][139][140][141]

  Pärast Hamasi raketirünnakute eskaleerumist alustas Iisrael 8. juulil 2014 operatsiooni Gaza sektoris.[142] 2021. aasta mais toimus Gazas järjekordne lahinguvoor, mis kestis üksteist päeva.[143]

  Süüria kodusõja ajal[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklites Iraani-Iisraeli konflikt Süüria kodusõja ajal ja Iisraeli-Süüria vahejuhtumid Süüria kodusõja ajal

  Iisraeli sõjaline roll Süüria kodusõjas on piirdunud raketirünnakutega,[144][145] mida kuni 2017. aastani ametlikult ei tunnistatud. Kui Iisraeli ametlik seisukoht on konfliktis neutraalsus, siis Iisrael on vastu Iraani kohalolekule Süürias. Iisrael on andnud Süüria sõjaohvritele humanitaarabi – seda jõupingutust on tehtud drastiliselt alates 2016. aasta juunist, mil Iisraeli sõjavägi käivitas operatsiooni Hea naaber. Sõjas mängivad rolli paljud erinevad rahvuslikud huvid. Üks neist on Iraan, mille üle võib Iisrael saada liiga palju piirkondlikku mõju. Iraani volitatud esindajaid, nagu Hizbollah, kahtlustatakse rünnakutes Iisraeli positsioonide vastu Süüria ja Liibanoni piiril ning Iisraeli õhurünnakutes sellistele organisatsioonidele relvi transportivate konvoide vastu.

  9. detsembril 2017 teatas USA president Donald Trump, et Ühendriigid tunnustavad Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, mis kutsus esile teiste maailma liidrite hukkamõistu ja 2018. aasta meeleavaldused Gaza piiril. Ameerika Ühendriikide uus saatkond avati Jeruusalemmas 14. mail 2018.

  Iisraeli normaliseerimine Pärsia lahe riikide ja Sudaaniga[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklites Araabia-Iisraeli liit ja Abrahami kokkulepped

  Araabia-Iisraeli liit Iraani vastu tekkis 2017. aasta novembriks[146] pärast Iisraeli ja Pärsia lahe riikide vaheliste sidemete tihenemist ning pälvis 2019. aasta veebruari Varssavi konverentsi valguses laialdase meedia tähelepanu. Koordineerimine toimus, pidades silmas Iisraeli ja Saudi Araabia juhitud sunniitide araabia riikide vastastikusi piirkondlikke julgeolekuhuve[147] ning nende vastasseisu Iraani huvide vastu kogu Lähis-Idas – Iraani-Iisraeli varikonflikti ning Iraani-Saudi Araabia varikonflikti. Koordineerimisrühmas osalevad araabia riigid on Pärsia lahe koostöönõukogu tuumik. Nende hulka kuuluvad Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja Omaan.[148] 2018. aastal juhtis Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu delegatsiooni Omaanis ning kohtus sultan Qaboosi ja teiste Omaani kõrgemate ametnikega.[149]

  2020. aasta veebruaris kohtusid Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja Sudaani suveräänsusnõukogu esimees Abdel Fattah al-Burhan Ugandas, kus mõlemad leppisid kokku kahe riigi vaheliste sidemete normaliseerimises.[150] Hiljem samal kuul lubati Iisraeli lennukitel lennata üle Sudaani.[151] Sellele järgnesid Abrahami kokkulepped[152], milles Iisrael ja Araabia Ühendemiraadid (AÜE) leppisid kokku 13. augustil 2020 ning varsti pärast seda Bahrein. Lepingu eesmärk oli lahendada kahe riigi suhted. Samal ajal nõustus Iisrael peatama Jordani oru annekteerimise plaanid.[153]

  Märkimisväärsed sõjad ja vägivaldsed sündmused[muuda | muuda lähteteksti]

  Aeg Nimi Surmad[6] Tulemus
  1948–1949 Esimene Araabia–Iisraeli sõda 6 373 iisraellased
  10 000 araablast
  Iisraeli võit, iseseisvus kinnitatud
  1951–1955 Palestiina Fedayeeni mäss 967 iisraellased
  5 000 palestiinlast
  Iisraeli võit
  1956 Suessi sõda 231 iisraellased
  3 000 egiptlast
  Iisraeli sõjaline võit, Egiptuse poliitiline võit
  Iisraeli okupatsioon Siinai poolsaarel kuni 1957. aasta märtsini
  1967 Kuuepäevane sõda 776 iisraellased
  18 300 araablast
  Iisraeli võit
  Iisrael vallutas ja hõivas Gaza sektori ja Siinai poolsaare Egiptuselt, Läänekaldai Jordaanialt ja Golani kõrgendike Süürialt
  1967–1970 Kurnamissõda 1 424 iisraellased
  5 000 egiptlast
  Mõlemad pooled väitsid võitu, Iisrael jätkas kontrolli Siinai üle
  1971–1982 Palestiina mässud Lõuna-Liibanonis Iisraeli võit
  1973 Yom Kippuri sõda 2 688 iisraellased
  19 000 araablast
  Iisraeli võit, Araabia rünnakud löödi tagasi
  Camp Davidi kokkulepped, millele järgnes Egiptuse-Iisraeli rahuleping; Iisrael tagastab Siinai poolsaare vastastikuse tunnustamise eest
  1978 Esimene Lõuna-Liibanoni konflikt Iisraeli võit, PLO saadeti Lõuna-Liibanonist välja
  1982 Esimene Liibanoni sõda 1 216 iisraellased
  20 825 araablast
  Iisraeli taktikaline võit, kuid strateegiline ebaõnnestumine
  Süüria poliitiline eelis
  PLO saadeti Liibanonist välja
  1985–2000 Lõuna-Liibanoni konflikt 559 iisraellased

  621 Lõuna-Liibanoni armee sõdurit 1 276 Hezbollahi sõdurit

  Hezbollahi võit
  Iisraeli lahkumine Lõuna-Liibanonist
  1987–1993 Esimene Palestiina intifada 200 iisraellased
  1 162 palestiinlast
  Iisraeli võit, ülestõus maha surutud
  1991 Iraagi raketirünnakud Iisraeli vastu Vähemalt 13 iisraellased Iraagi strateegiline ebaõnnestumine, Iraak ei suuda esile kutsuda Iisraeli kättemaksu
  2000–2004 Al-Aqsa intifada 1 100 iisraellased
  4 907 palestiinlast
  Iisraeli võit, ülestõus maha surutud
  2006 Gaza-Iisraeli konflikt 11 iisraellased
  402 palestiinlast
  Iisraeli võit, Hamasi raketitule Iisraeli lõpetamine kuni 2007. aasta maini
  Teine Liibanoni sõda 165 iisraellased
  1 954 liibanonlane
  Patiseis, mõlemad pooled väidavad võitu
  2008–2009 Esimene Gaza sõda 14 iisraellased
  1 434 palestiinlast
  Iisraeli võit
  2012 Operatsioon Kaitsesammas 6 iisraellased
  158 palestiinlast
  Mõlemad pooled väidavad võitu
  2013 Iisraeli õhurünnakud Süüria kodusõja ajal 631+ Süüria ja Iraani sõdurit[154] Iisraeli edu
  2014 2014 Gaza War 73 iisraellased
  2 251 palestiinlast
  Mõlemad pooled väidavad võitu
  2021 2021 Israel–Palestine crisis 13 iisraellased
  274 palestiinlast
  Mõlemad pooled väidavad võitu
  2023 Ḩamāsi-Iisraeli sõda 1 400+ iisraellased
  2 804+ palestiinlast
  14+ liibanonlane
  Käimasolev

  Konflikti kulud[muuda | muuda lähteteksti]

   Pikemalt artiklis Iisraeli boikoteerimine Araabia Liiga poolt

  Strategic Foresight Groupi aruanne hindas Lähis-Ida konflikti alternatiivkuluks aastatel 1991–2010 12 triljonit dollarit. Aruande alternatiivkulu arvutab Lähis-Ida riikide rahu SKT, võrreldes praegust SKT-d potentsiaalse SKT-ga rahuajal. Iisraeli osa on peaaegu 1 triljon dollarit, Iraagil ja Saudi Araabial on vastavalt ligikaudu 2,2 ja 4,5 triljonit dollarit. Näiteks kui Iisraeli ja Araabia Liiga riikide vahel oleks olnud rahu ja koostöö alates 1991. aastast, teeniks keskmine Iisraeli kodanik 2010. aasta 23 000 dollari asemel üle 44 000 dollari.[155]

  Inimkulude osas on konflikt nõudnud hinnanguliselt 92 000 inimelu (74 000 sõjaväelast ja 18 000 tsiviilisikut aastatel 1945–1995).[156]

  Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

  Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Morris, Benny (2008), 1948: The First Arab-Israeli War, Yale University Press, p.205, New Haven, ISBN 978-0-300-12696-9.
  2. Pollack, Kenneth, M. (2002), Arabs at War: Military Effectiveness, University of Nebraska Press, pp. 93–94, 96.
  3. Memorial Day / 24,293 fallen soldiers, terror victims since Israel was born Arhiiviversioon seisuga 24. september 2015. Haaretz. Retrieved on 28 July 2014.
  4. Memorial Day / 24,293 fallen soldiers, terror victims since Israel was born Arhiiviversioon seisuga 24. september 2015. Haaretz Retrieved on 28 July 2014.
  5. Hamzeh, Ahmad Nizar (1. jaanuar 2004). In The Path Of Hizbullah. Syracuse University Press. ISBN 978-0-8156-3053-1cit. via Google Books.
  6. 6,0 6,1 Total Casualties, Arab-Israeli Conflict Arhiiviversioon seisuga 28. detsember 2016. Jewish Virtual Library.
  7. "Arab-Israeli wars". Encyclopædia Britannica. 7. juuli 2023. Originaali arhiivikoopia seisuga 23. aprill 2018. Vaadatud 31. mail 2018.
  8. "The Palestinian National Charter – Article 6". Mfa.gov.il. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. aprill 2013. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  9. Scott MacLeod (8. jaanuar 2009). "Time to Test the Arab Peace Offer". Time. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. jaanuar 2009.
  10. "The Arab-Israeli conflict is fading". The Economist. 19. september 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 5. oktoober 2020. Vaadatud 5. oktoobril 2020.
  11. Avi Beker, The Chosen: The History of an Idea and the Anatomy of an ObsessionNew York: Palgrave Macmillan, 2008
  12. Sura 17, "The Night Journey", verse 104
  13. The State of the Jews Arhiiviversioon seisuga 27. oktoober 2009, Theodor Herzl, 1896, Translated from the German by Sylvie D'Avigdor, published in 1946 by the American Zionist Emergency Council. The original German title, "Der Judenstaat", literally means "The Jews' State". "Yahoo | Mail, Weather, Search, Politics, News, Finance, Sports & Videos". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. detsember 2007. Vaadatud 24. mail 2010. 25 October 2009.
  14. "Likud – Platform". Knesset.gov.il. Originaali arhiivikoopia seisuga 6. oktoober 2008. Vaadatud 4. septembril 2008.
  15. 15,0 15,1 'Jerusalem in the Qur'an', Masjid Dar al-Qur'an, Long Island, New York. 2002
  16. Ginzberg, Louis (1909). Legends of the Jews Vol II : Esau's Campaign Against Jacob Arhiiviversioon seisuga 13. märts 2020 (Translated by Henrietta Szold) Philadelphia: Jewish Publication Society.
  17. "The Book of Jubilees". 24. veebruar 2009. Originaali arhiivikoopia seisuga 24. veebruar 2009.
  18. "The Avalon Project : Hamas Covenant 1988". Avalon.law.yale.edu. 18. august 1988. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. november 2015. Vaadatud 4. mail 2012.
  19. "Seven Major Prophetic Signs Of The Second Coming". Gracethrufaith.com. 31. detsember 2011. Originaali arhiivikoopia seisuga 23. juuli 2010. Vaadatud 20. aprillil 2010.
  20. "Sarah Schmidt on On the Road to Armageddon: How Evangelicals Became Israel's Best Friend". Jerusalem Center for Public Affairs. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. september 2021. Vaadatud 4. septembril 2021.
  21. Fraser, T.G. The Middle East: 1914–1979. St. Martin's Press, New York. (1980) Pg. 2
  22. Segev, Tom (2000): One Palestine, Complete, pp. 48–49, Abacus, ISBN 978-0-349-11286-2.
  23. Lesch, Ann M. and Tschirgi, Dan. Origins and Development of the Arab-Israeli Conflict. Greenwood Press: West Port, Connecticut. (1998). Pg.47,51
  24. San Francisco Chronicle, 9 August 2005, "A Time of Change; Israelis, Palestinians and the Disengagement"
  25. NA 59/8/353/84/867n, 404 Wailing Wall/279 and 280, Archdale Diary and Palestinian Police records.
  26. Lesch, Ann M. and Tschirgi, Dan. Origins and Development of the Arab-Israeli Conflict. Greenwood Press: West Port, Connecticut. (1998). Pg. 47
  27. Smith, Charles D. Palestine and the Arab Israeli Conflict: A History With Documents. Bedford/St. Martin's: Boston. (2004). Pg. 129
  28. Segev, Tom (1999). One Palestine, Complete. Metropolitan Books. Lk 360–362. ISBN 978-0-8050-4848-3.
  29. Lesch, Ann M. and Tschirgi, Dan. Origins and Development of the Arab-Israeli Conflict. Greenwood Press: West Port, Connecticut. (1998). Pg.
  30. "The Struggle against Jewish Immigration to Palestine". Middle Eastern Studies. 1. juuli 1998. Originaali arhiivikoopia seisuga 12. jaanuar 2012. Vaadatud 20. aprillil 2010.
  31. A/RES/106 (S-1) Arhiiviversioon seisuga 6. august 2012 of 15 May 1947 General Assembly Resolution 106 Constituting the UNSCOP: Retrieved 12 May 2012
  32. Smith, Charles D. Palestine and the Arab Israeli Conflict: A History With Documents. Bedford/St. Martin's: Boston. (2004). Pg. 186
  33. "UNITED NATIONS: General Assembly: A/364: 3 September 1947: Retrieved 10 May 2012". United Nations. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. juuni 2012.
  34. "A/RES/181(II) of 29 November 1947". United Nations. 1947. Originaali arhiivikoopia seisuga 24. mai 2012. Vaadatud 12. mail 2012.
  35. Fraser, T.G. The Middle East: 1914–1979. St. Martin's Press, New York. (1980). Pg. 41
  36. Stefan Brooks (2008). "Palestine, British Mandate for". Spencer C. Tucker (toim). The Encyclopedia of the Arab-Israeli Conflict. Kd 3. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. Lk 770. ISBN 978-1-85109-842-2.
  37. "United States Proposal for Temporary United Nations Trusteeship for Palestine Source: Department of State Bulletin". Mideastweb.org. 4. aprill 1948. Lk 451. Originaali arhiivikoopia seisuga 9. märts 2013. Vaadatud 13. veebruaril 2011.
  38. "Declaration of Establishment of State of Israel: 14 May 1948". Mfa.gov.il. Originaali arhiivikoopia seisuga 16. jaanuar 2013. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  39. Smith, Charles D. Palestine and the Arab Israeli Conflict: A History With Documents. Bedford/St. Martin's: Boston. (2004). Pg. 198
  40. General Progress Report and Supplementary Report of the United Nations Conciliation Commission for Palestine, Covering the period from 11 December 1949 to 23 October 1950, GA A/1367/Rev.1 23 October 1950
  41. "The Palestinian Diaspora". Global Exchange. Originaali arhiivikoopia seisuga 1. jaanuar 2013. Vaadatud 12. detsembril 2012.
  42. "Israel Poisoned Palestinian Land to Build West Bank Settlement in 1970s, Documents Reveal". Haaretx. 14. oktoober 2022. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. august 2023. Vaadatud 6. augustil 2023.
  43. "Israeli forces 'poisoned wells in Palestinian villages' during 1948 Nakba, unearthed documents show". The New Arab. 15. oktoober 2022. Originaali arhiivikoopia seisuga 25. juuli 2023. Vaadatud 6. augustil 2023.
  44. "Documents Reveal Israeli Army Poisoned Water Wells in Palestinian Towns During 1948 War". Asharq al-Awsat. 15. oktoober 2022. Originaali arhiivikoopia seisuga 25. juuli 2023. Vaadatud 6. augustil 2023.
  45. Aharoni, Ada (märts 2003). "The Forced Migration of Jews from Arab Countries". Kd 15, nr 1. Routledge, part of the Taylor & Francis Group. Originaali arhiivikoopia seisuga 7. veebruar 2023. Vaadatud 27. mail 2008.
  46. Gorman, Anthony (2003). Historians, State and Politics in Twentieth Century Egypt: Contesting the Nation. Psychology Press. Lk 174–5. ISBN 978-0-415-29753-0.
  47. Algerian Nationality Code, Law no. 63-69 of Mar. 27, 1963, section 34
  48. Hoge, Warren (5. november 2007). "Group seeks justice for 'forgotten' Jews". The New York Times. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. aprill 2019. Vaadatud 7. juunil 2015.
  49. Erskine Childers, "The Other Exodus", The Spectator, 12 May 1961, reprinted in Walter Laqueur (ed.) The Israel-Arab Reader: A Documentary History of the Middle East Conflict, (1969) rev.ed. Pelican, 1970 pp. 179–188 p.183.
  50. 50,0 50,1 Morris, Benny (2004). The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited (2nd ed.). Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-679-42120-7.
  51. '1942–1951' Arhiiviversioon seisuga 11. oktoober 2008, Jewish Agency for Israel.
   - During the first four years of statehood, the country had to struggle for its existence, while simultaneously absorbing over 700,000 immigrants.
  52. Aliyeh to Israel: Immigration under Conditions of Adversity – Shoshana Neumann, Bar-Ilan University, page 10. Asia: Yemen – 45,127 (6.7), Turkey – 34,647 (5), Iraq – 124,225 (18), Iran – 25,971 (3.8), Syria and Lebanon – 3,162 (0.5), Eden – 3,320 (0.5); Africa: Morocco, Tunisia and Algeria – 52,565 (7.7), Libya – 32,130 (4.6) (Keren-Hayesod, 1953). Note: The numbers add up to 286,500 (without Turkey, see also: History of the Jews in Turkey).
  53. Sachar, Howard M. (1976). A History of Israel: From the Rise of Zionism to Our Time. New York: Alfred A. Knopf. p. 455. ISBN 978-0-394-48564-5
  54. "Background Note: Israel". US State Department. Originaali arhiivikoopia seisuga 21. jaanuar 2017. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  55. 55,0 55,1 "1956: Egypt Seizes Suez Canal". British Broadcasting Service. 26. juuli 1956. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. märts 2007. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  56. "UN GA Resolution 997". Mideast Web. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. detsember 2002. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  57. Israel – MSN Encarta. Originaali arhiivikoopia seisuga 22. mai 2006.
  58. "First United Nations Emergency Force (Unef I) – Background (Full Text)". United Nations. Originaali arhiivikoopia seisuga 27. märts 2007. Vaadatud 28. juunil 2017.
  59. "The Disaster of 1967". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. veebruar 2007. Vaadatud 12. jaanuaril 2013.
  60. "UN: Middle East – UNEF I, Background". United Nations. Originaali arhiivikoopia seisuga 27. märts 2007. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  61. 61,0 61,1 Lorch, Netanel (2. september 2003). "The Arab-Israeli Wars". Israeli Ministry of Foreign Affairs. Originaali arhiivikoopia seisuga 9. märts 2007. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  62. 'Egypt Closes Gulf Of Aqaba To Israel Ships: Defiant move by Nasser raises Middle East tension', The Times, Tuesday, 23 May 1967; pg. 1; Issue 56948; col A.
  63. 63,0 63,1 "The Disaster of 1967". The Jordanian Government. Originaali arhiivikoopia seisuga 19. veebruar 2007. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  64. Morris, Benny (2001). Righteous victims : a history of the Zionist-Arab conflict, 1881–2001 (1st Vintage Books ed.). New York: Vintage Books. Lk 316–318. ISBN 978-0-679-74475-7.
  65. "President Mubarak Interview with Israeli TV". Egyptian State Information Service. 15. veebruar 2006. Originaali arhiivikoopia seisuga 28. september 2007. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  66. Meital, Yoram (2000). "The Khartoum Conference and Egyptian Policy after the 1967 War: A Reexamination". Middle East Journal. 54 (1): 64–82. JSTOR 4329432. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. juuni 2021. Vaadatud 15. juunil 2021.
  67. Gorney, Cynthia (20. august 1979). "Sirhan". Washington Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. august 2020. Vaadatud 8. oktoobril 2023.
  68. Shreiman, Jack (17. juuni 1968). "Who is Sirhan Sirhan?". Eugene Register-Guard. Associated Press. Lk 5A. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. märts 2021. Vaadatud 8. oktoobril 2023cit. via Google News Archive Search.
  69. "Part II: Why Sirhan Sirhan Assassinated Robert Kennedy by Mel Ayton". Crimemagazine.com. Originaali arhiivikoopia seisuga 30. mai 2023. Vaadatud 16. jaanuaril 2009.
  70. "RFK's death now viewed as first case of Mideast violence exported to U.S." San Diego Union-Tribune (Boston Globe). 8. juuni 2008. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. juuni 2008. Vaadatud 8. oktoobril 2023.
  71. "Israel: The War of Attrition". Encyclopædia Britannica. Originaali arhiivikoopia seisuga 22. veebruar 2007. Vaadatud 3. märtsil 2007.
  72. US Department of State. "1973 MILESTONES: 1969–1976"[alaline kõdulink], 31 October 2013. Retrieved on 2 July 2014.
  73. 73,0 73,1 "Israel: The Yom Kippur War". Encyclopædia Britannica. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. mai 2007. Vaadatud 3. märtsil 2007.
  74. 74,0 74,1 "Arab-Israeli War of 1973". Encarta Encyclopedia. Originaali arhiivikoopia seisuga 5. detsember 2003. Vaadatud 4. märtsil 2007.
  75. Smith, Charles D. (2006) Palestine and the Arab-Israeli Conflict, New York: Bedford, p. 329.
  76. Shlaim. Avi. Lion of Jordan; The life of King Hussein in War in Peace, 2007, pg. 301.
  77. Massad, Joseph Andoni. "Colonial Effects: The Making of National Identity in Jordan", pg. 342.
  78. "Uprising by Palestinians against Israeli rule in the West Bank and Gaza Strip territories", Intifada, Microsoft Encarta.
  79. Harel, Amos; Isacharoff, Avi (2004). The Seventh War. Tel Aviv: Yedioth Aharonoth Books and Chemed Books and it had a very big conflict. Lk 274–275. ISBN 978-965-511-767-7.
  80. Giosuecom, Leo (11. aprill 2010). "PA security forces seize 17 bombs, transfer them to IDF". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. november 2010. Vaadatud 14. septembril 2010.
  81. "UN: Israel has dismantled 20 percent of West Bank checkpoint". The Jerusalem Post. Associated Press. 16. juuni 2010. Originaali arhiivikoopia seisuga 4. detsember 2010. Vaadatud 14. septembril 2010.
  82. Katz, Yaakov. "Israel sets up trial program to expedite PA export process". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 4. detsember 2010. Vaadatud 14. septembril 2010.
  83. "Special Update: Disengagement – August 2005 Arhiiviversioon seisuga 16. november 2006", Israeli Ministry of Foreign Affairs.
  84. Ma'ariv II December 2002
  85. Shindler, Colin (2008). A history of modern Israel. Cambridge: Cambridge University Press. Lk 314. ISBN 978-0-521-85028-5. OCLC 166357536.
  86. Ravid, Barak (12. oktoober 2011). "Gilad Shalit to be returned to Israel within a week – Israel News | Haaretz Daily Newspaper". Haaretz. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. veebruar 2013. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  87. "Who Are the Deadly Terrorists Israel Refuses to Release for Shalit?". Haaretz. Originaali arhiivikoopia seisuga 19. oktoober 2021. Vaadatud 4. septembril 2021.
  88. Ravid, Barak (18. märts 2009). "Israel to publish Hamas prisoner list". Haaretz. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. detsember 2011. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  89. Israel (country), Microsoft Encarta Encyclopedia., 2007, p. 12. Archived 31 October 2009.
  90. "Lebanon truce holds despite clashes Arhiiviversioon seisuga 13. juuni 2008", CNN
  91. Lessons of the 2006 Israeli-Hezbollah War, By Anthony H. Cordesman, William D. Sullivan, CSIS, 2007, page 16
  92. "Lebanon Sees More Than 1,000 War Deaths". AP via Usti.net. Originaali arhiivikoopia seisuga 6. veebruar 2012. Vaadatud 25. novembril 2011.
  93. guardian.co.uk (14 September 2006). "Amnesty report accuses Hizbullah of war crimes" Arhiiviversioon seisuga 18. veebruar 2017. Retrieved 16 July 2008.
  94. Associated Press via CHINAdaily (30 July 2006). "Rice postpones trip to Beirut". Retrieved 16 July 2008.
  95. Sarah Martin and Kristele Younes, Refugees International (28 August 2006). "Lebanon: Refugees International's Statement for Donors' Conference". Retrieved 16 July 2008. Arhiiviversioon seisuga 17. mai 2008
  96. Human Rights Watch (August 2006). "Fatal Strikes: Israel's Indiscriminate Attacks Against Civilians in Lebanon" Arhiiviversioon seisuga 12. märts 2008. Retrieved 5 April 2007.
  97. Lebanon Higher Relief Council (2007). "Lebanon Under Siege". Retrieved 5 March 2007. Arhiiviversioon seisuga 26. aprill 2009
  98. Israel Ministry of Foreign Affairs (12 July 2006). "Hizbullah attacks northern Israel and Israel's response" Arhiiviversioon seisuga 28. märts 2013. Retrieved 5 March 2007.
  99. "Middle East crisis: Facts and Figures". BBC News. 31. august 2006. Originaali arhiivikoopia seisuga 19. juuli 2008. Vaadatud 13. juulil 2008.
  100. "Israel says it will relinquish positions to Lebanese army". USA Today. 15. august 2006. Originaali arhiivikoopia seisuga 10. märts 2012. Vaadatud 21. augustil 2017.
  101. "'Million bomblets' in S Lebanon". BBC News. 26. september 2006. Originaali arhiivikoopia seisuga 6. aprill 2008. Vaadatud 13. juulil 2008.
  102. "Profile: Rachel; Corrie". BBC News. 28. august 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. detsember 2019. Vaadatud 21. juunil 2018.
  103. "Statement by the Press Secretary". The White House. 24. aprill 2008. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. mai 2008.
  104. Walker, Peter; News Agencies (21. mai 2008). "Olmert confirms peace talks with Syria". The Guardian. London. Originaali arhiivikoopia seisuga 21. mai 2008. Vaadatud 21. mail 2008. Israel and Syria are holding indirect peace talks, with Turkey acting as a mediator...
  105. Sengupta, Kim (27. august 2008). "Rice calls for Israel to stop building in West Bank". The Independent. London. Originaali arhiivikoopia seisuga 28. oktoober 2018. Vaadatud 7. aprillil 2010.
  106. "TIMELINE – Israeli-Hamas violence since truce ended". Reuters. 5. jaanuar 2009. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. jaanuar 2009. Vaadatud 15. mail 2009.
  107. "Hamas 'might renew' truce in Gaza". BBC. 23. detsember 2008. Originaali arhiivikoopia seisuga 30. mai 2023. Vaadatud 1. jaanuaril 2010.
  108. "Israel Rejected Hamas Ceasefire Offer In December". Huffington Post. 9. jaanuar 2009. Originaali arhiivikoopia seisuga 22. jaanuar 2009. Vaadatud 15. mail 2009.
  109. Anthony H. Cordesman, 'THE "GAZA WAR": A Strategic Analysis,' Center for Strategic & International Studies, February 2009 Arhiiviversioon seisuga 18. aprill 2009 p.9
  110. "'Israeli Airstrike on Gaza Threatens Truce with Hamas,' Fox News, 4 November 2008". Fox News Channel. 4. november 2008. Originaali arhiivikoopia seisuga 7. detsember 2008. Vaadatud 15. mail 2009.
  111. Derfner, Larry (30. detsember 2008). "Larry Derfner (US News): Why the Gaza War Between Israel and Hamas Broke Out Now". U.S. News & World Report. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. mai 2009. Vaadatud 24. augustil 2017.
  112. "Demands grow for Gaza war crimes investigation" UK Guardian, 13 January 2009.
  113. Rozen, Laura (25. november 2009). "Clinton praises Netanyahu West Bank settlement moratorium (UPDATED) – Laura Rozen". Politico.Com. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. veebruar 2012. Vaadatud 4. mail 2012.
  114. "Palestinians blast Clinton for Israel praise". CNN. 1. november 2009. Originaali arhiivikoopia seisuga 30. jaanuar 2011. Vaadatud 14. septembril 2010.
  115. Black, Ian; Haroon Siddique (31. mai 2010). "Q&A: The Gaza Freedom flotilla". The Guardian. London. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. juuni 2010. Vaadatud 2. juunil 2010.
  116. "Flotilla activists 'shot 30 times'". Al Jazeera. 5. juuni 2010. Originaali arhiivikoopia seisuga 5. juuni 2010. Vaadatud 6. juunil 2010.
  117. 117,0 117,1 Edmund Sanders (1. juuni 2010). "Israel criticized over raid on Gaza flotilla". Los Angeles Times. Originaali arhiivikoopia seisuga 31. mai 2010. Vaadatud 2. juunil 2010.
  118. Ivan Watson; Talia Kayali (4. juuni 2010). "Autopsies reveal 9 men on Gaza aid boat shot, 5 in head". CNN World. Originaali arhiivikoopia seisuga 4. juuni 2010. Vaadatud 4. juunil 2010.
  119. "Israeli assault on Gaza-bound flotilla leaves at least 9 dead". CNN. 31. mai 2010. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. juuni 2010. Vaadatud 2. juunil 2010.
  120. Yaakov Katz (4. juuni 2010). "We had no choice". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 7. juuni 2010. Vaadatud 6. juulil 2010.
  121. Yaakov Katz (1. juuni 2010). "Vicious conflict aboard 'Mavi Marmara'". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. juuni 2010. Vaadatud 6. juulil 2010.
  122. "Hamas targets Israeli-Palestinian talks by killing four Israelis". The Christian Science Monitor. 31. august 2010. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. aprill 2019. Vaadatud 29. septembril 2010.
  123. Blomfield, Adrian (2. august 2010). "Jordanian national killed in multiple militant rocket strike". The Daily Telegraph. London. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. jaanuar 2022.Mall:Cbignore
  124. "IDF Spokesperson". Idf.il. Originaali arhiivikoopia seisuga 12. oktoober 2017. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  125. Henderson, Barney (14. november 2012). "Hamas military chief killed in Gaza air strike". The Daily Telegraph. UK. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. jaanuar 2022.Mall:Cbignore
  126. "Full text: Terms of Israel-Palestinian cease-fire". The Washington Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 22. november 2012. Vaadatud 22. novembril 2012.
  127. "Gaza and Israel begin to resume normal life after truce". BBC News. 22. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 28. november 2012. Vaadatud 28. novembril 2012.[348] The UN has given a figure of 103 dead civilians.
  128. "Israeli strikes kill 23 in bloodiest day for Gaza". The News International. 19. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. november 2014. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  129. "After eight days of fighting, ceasefire is put to the test". The Times of Israel. 21. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 1. oktoober 2018. Vaadatud 22. novembril 2012.
  130. "Gaza-Israel war rages amid international protests – video". The Guardian. London. 21. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 4. september 2013. Vaadatud 19. jaanuaril 2013.
  131. Lazaroff, Tovah (16. november 2012). "Ashton, Merkel say Israel has right to defend itself". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 25. november 2012. Vaadatud 11. detsembril 2012.
  132. "Gaza Rocket Attacks". US: Department of State. 14. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 30. juuni 2019. Vaadatud 14. novembril 2012.
  133. "Foreign Secretary statement on Gaza and southern Israel". UK: Foreign & Commonwealth Office. Originaali arhiivikoopia seisuga 16. november 2012. Vaadatud 15. novembril 2012.
  134. al-Mughrabi, Nidal (14. november 2012). "UPDATE 8-Rockets hits near Tel Aviv as Gaza death toll rises". Reuters. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. november 2012. Vaadatud 18. novembril 2012.
  135. Hall, Bianca (16. november 2012). "Gillard condemns attacks on Israel". Australia. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. november 2012. Vaadatud 16. novembril 2012.
  136. "Les ministres européens mettent en garde Israël quant à l'escalade de la violence à Gaza" [European ministers warn Israel about escalade of violence in Gaza]. EurActiv (prantsuse). 16. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 6. juuni 2013.
  137. "Commenting on the situation in southern Israel and the Gaza Strip, Foreign Minister Nickolay Mladenov said:". Ministry of Foreign Affairs (Bulgaria). 15. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 27. detsember 2012. Vaadatud 16. novembril 2012.
  138. "Canada Condemns Hamas and Stands with Israel". Canada: Foreign Affairs and International Trade. 14. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 11. september 2015. Vaadatud 15. novembril 2012.
  139. "Statement of MFA on Israel and the Gaza Strip". Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. 15. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 23. mai 2013.
  140. "Timmermans condemns rocket attacks on Israel from Gaza". Government of the Netherlands. 13. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. juuli 2015.
  141. "Russia condemns 'disproportionate' strikes on Gaza". The Daily Star. Lebanon. 15. november 2012. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. oktoober 2018. Vaadatud 15. novembril 2012.
  142. Erlanger, Steven; Kershner, Isabel (8. juuli 2014). "Israel and Hamas Trade Attacks as Tension Rises". The New York Times. Originaali arhiivikoopia seisuga 6. juuli 2017. Vaadatud 21. veebruaril 2017.
  143. Al-Mughrabi, Nidal; Williams, Dan (21. mai 2021). "Israel and Hamas agree Gaza truce, Biden pledges assistance". Reuters. Originaali arhiivikoopia seisuga 31. mai 2021. Vaadatud 31. mail 2021.
  144. "IDF official said to confirm attack in Syria: 'First strike on Iranian targets'". The Times of Israel. 16. aprill 2018. Originaali arhiivikoopia seisuga 24. aprill 2019. Vaadatud 25. juulil 2018.
  145. Dilanian, Ken; Kube, Courtney (9. aprill 2018). "U.S. officials confirm Israel launched pre-dawn airstrike on Syria". NBC News. Originaali arhiivikoopia seisuga 26. juuli 2018. Vaadatud 25. juulil 2018.
  146. Marcus, Jonathan (24. november 2017). "Israel and Saudi Arabia: What's shaping the covert 'alliance'". BBC News (Briti inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 24. juuni 2022. Vaadatud 20. jaanuaril 2020.
  147. Irish, John; Shalal, Andrea (19. veebruar 2017). "Saudi Arabia and Israel anti-Iran alliance". Business Insider. Originaali arhiivikoopia seisuga 4. aprill 2019. Vaadatud 14. veebruaril 2019.
  148. Friedman, Ezra (23. jaanuar 2019). "The solidifying Arab-Israeli Alliance". Originaali arhiivikoopia seisuga 24. juuni 2022. Relations between Israel, the United Arab Emirates (UAE) and Saudi Arabia continue in the shadows, with reports of senior Israeli officials regularly visiting the Gulf States. Israeli cabinet ministers have openly visited the UAE and Oman, with more set to take place in the future.
  149. Lazaroff, Tovah (26. oktoober 2018). "Netanyahu makes historic visit to Oman". The Jerusalem Post. Originaali arhiivikoopia seisuga 17. juuni 2020. Vaadatud 31. augustil 2020.
  150. Landau, Noa (3. veebruar 2020). "Netanyahu, Sudanese Leader Meet in Uganda, Agree to Start Normalizing Ties". Haaretz. Originaali arhiivikoopia seisuga 18. oktoober 2020. Vaadatud 14. augustil 2020.
  151. "Netanyahu says Israeli planes have started overflying Sudan". Reuters. 16. veebruar 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. oktoober 2020. Vaadatud 14. augustil 2020.
  152. Holland, Steve (13. august 2020). "With Trump's help, Israel and the United Arab Emirates reach historic deal to normalize relations". Reuters. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. august 2020. Vaadatud 13. augustil 2020.
  153. "Israel and United Arab Emirates strike historic peace accord". FT. 13. august 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. august 2020. Vaadatud 13. augustil 2020.
  154. "Israel's war-between-wars campaign in Syria most precise operation – report". MSN. Originaali arhiivikoopia seisuga 24. november 2022. Vaadatud 8. oktoobril 2023.
  155. "Cost of Conflict in the Middle East, Strategic Foresight Group" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 1. veebruar 2009.
  156. Barry Buzan (2003). Regions and powers. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-89111-0.

  Lisalugemine[muuda | muuda lähteteksti]