Ehud Barak

Allikas: Vikipeedia
Ehud Barak

Ehud Barak (heebrea אֵהוּד בָּרָק; sünninimi Ehud Brog; sündinud 12. veebruaril 1942 Mishmar HaSharoni kibutsis) on Iisraeli vasaktsentristlik poliitik, Iisraeli Tööpartei esimees, alates 18. juunist 2007 Iisraeli kaitseminister. Aastail 19992001 oli ta Iisraeli peaminister.

Barak sündis Israel ja Esther (sündinud Godin) Brogi 4 pojast vanimana. Tema isa vanemad Reuben ja Frieda Brog mõrvati Leedus 1912, kui Israel oli 2-aastane. Ehudi emapoolsed vanavanemad Shmuel ja Elka Godin surid Treblinka koonduslaagris.

1959 muutis Ehud Brog oma nime Iisraeli sõjaväkke astumisel Barakiks, mis tähendab heebrea keeles valgustust või hiilgust.

Sõjaväes teenis ta 35 aastat ja sai lõpuks Iisraeli kõrgeima sõjalise auastme Rav Aluf, mis vastab kindralleitnandile. Yom Kippuri sõjas juhtis ta tankirügementi ja aitas päästa raskeid kaotusi kandnud langevarjurite pataljoni, mida juhtis Yitzhak Mordechai.

26. novembril 2012 teatas Barak, et lahkub pärast 2013. aasta jaanuaris toimuvaid parlamendivalimisi poliitikast.

Teenistus eriüksuses ja erioperatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Teenistuse ajal eliitüksuses Sayeret Matkal juhtis Barak paljusid õnnestunud operatsioone. Operatsioon Isotoop oli Sabena 572. lennu pantvangistatud reisijate vabastamine 1972. aastal. Operatsioon Nooruse allikas 1973. aastal Beirutis lõppes 7 inimese tapmisega, kellest 3 olid Palestiina Vabastusorganisatsiooni juhid ja ainult 1 tsiviilisik (operatsiooni käigus avastati Barak naiseriideid kandmas). Operatsioon Entebbe toimus 1976. aastal ning ka selle käigus vabastati terroristide hõivatud lennukist pantvangid Ugandas Entebbe lennuväljal ja tapeti kõik terroristid. Oletatavasti kavandas Barak ka Palestiina Vabastusorganisatsiooni liidri Abū Jihādi mõrva Tunises 16. aprillil 1988.[viide?]

Barak on ekspert Iisraeli sõjaväe võitluskunstis krav maga.

1968 lõpetas Barak Jeruusalemmas Heebrea ülikooli füüsika- ja matemaatikabakalaureuse kraadiga. 1978 kaitses ta magistrikraadi majandusökonoomika alal Stanfordi ülikoolis.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjaväes tutvus Ehud oma tulevase abikaasa Navaga. Neil on 3 tütart. Abielu lahutati augustis 2003. 30. juulil 2007 abiellus ta Nili Pri'eliga.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]


Eelnev:
Binyamin Netanyahu
Iisraeli peaminister
19992001
Järgnev:
Ari'el Sharon