Lahingus langenu

Allikas: Vikipeedia
Ameerika sõdurite kalmistu ja memoriaal Colleville-sur-Mer’i lähistel Normandias Prantsusmaal

Lahingus langenu on sõjandustermin, millega märgitakse lahingus kaotatud isikut, kes saab lahingus kohapeal surma või sureb haavadesse või muudesse vigastustesse enne arstiabipunkti jõudmist.

Kui sõjaväelane hukkub mõne muu teenistusülesande täitmisel, mitte lahingus, siis kasutatakse tema kohta mõistet ülesande täitmisel langenu.[1]

Eesti sõjandusterminoloogias on üldjoontes samatähenduslikud väljendid – lahingus surmasaanu, surmasaanu, langenu – tunnistatud ebasobivateks, kuigi tavakeeles võidakse neid jätkuvalt selles tähenduses kasutada. Üldisemalt võib rääkida ka sõjategevuses või lahingutegevuses hukkunust.

Tegemist on liigitusega, mida kasutavad tavaliselt sõjaväelased inimohvrite, s.t vaenuliku jõu läbi oma vägedes aset leidnud surmajuhtumite tähistamiseks. Inglise keeleruumis tähistatakse lahingus hukkunut mõistega killed in action, mille ametlik lühend on KIA. Selle tähendusväli võib olla eestikeelsest sõjandusterminoloogiast kohati erinev.

Ameerika Ühendriikide Kaitseministeeriumi järgi ei pruugi KIAks kuulutatu olla küll oma relvast tulistanud, on aga langenud vaenlase vaenuliku rünnaku tagajärjel. KIAdeks ei loeta neid, kes on hukkunud õnnetuse või mõne muu "mitte-vaenuliku" tegevuse või terrorirünnaku tagajärjel. KIA on kohaldatav nii rinde lahinguüksustele kui ka mere-, õhu- ja tugiüksustele. Sõjategevuses mingi konkreetse sündmuse ajal langenut tähistatakse † märgiga tema nime kõrval, märkimaks tema langemist selle konkreetse sündmuse käigus.

Lisaks eelöeldule, KIA tähistab kedagi, kes on tapetud sõjategevuses lahinguväljal, samas kui haavadesse surnu (inglise keeles died of wounds; lühend: DOW) on seotud kellegagi, kes on jäänud elama kuni arstiabi saamiseni. NATOs on kasutusel ka DWRIA (surnud sõjategevuses saadud haavadesse; inglise keeles died of wounds received in action). Sõjaväelased ja ajaloolased on kasutanud traditsiooniliselt siiski esimest lühendit, KIAd.

Seotud väljendid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Lahingus langenu. Sõjandusterminite andmebaas MILITERM. Kontrollitud 30. detsembril 2011.