Portaal:Biograafiad

Allikas: Vikipeedia
Muuda  

Biograafiate portaal

Biograafiate portaal

Biograafia on isiku eluloo kirjeldus.

Biograafia on rohkem kui nimekiri neutraalsetest faktidest (sünd, haridus, töö, suhted, surm jne) – see kujutab ka portreteeritava kogemusi nendest sündmustest. Erinevalt profiilist ja curriculum vitae’st jutustab biograafia inimese lugu, peatudes mitmetel tema elu tahkudel, sisaldades tihti ka intiimseid detaile ja iseloomu analüüsi.

Mingi teos on biograafiline siis, kui see hõlmab kogu käsitletava inimese elu. Biograafilised teosed ei ole tavaliselt ilukirjanduslikud, kuid ilukirjanduslikke võtteid võib portreteeritava elu kirjeldamisel kasutada.

Tavaliselt on biograafia avaldatud raamatu või essee kujul või mõnes teises vormis, näiteks filmina. Antud juhul on biograafiad avaldatud entsüklopeediaartiklitena eestikeelse Vikipeedia veergudel.

Muuda  

Valitud biograafia

Nadežda Durova ohvitserivormis

Nadežda Andrejevna Durova (vene keeles Надежда Андреевна Дурова; 30. september 1783 (vkj 17. september) Kiiev2. aprill (vkj 21. märts) 1866 Jelabuga) oli Venemaa sõjaväelane ja kirjanik, esimene naissoost ohvitser Venemaal.

Oma eluajal oli ta tuntud eelkõige varjunimede Aleksandr Sokolov (kasutas 18061807) ja Aleksandr Aleksandrov (kasutas 18071866) all.

Nadežda Durova oli husaariohvitser Andrei Vassiljevitš Durovi ja tema abikaasa, ukraina aadlike Aleksandrovitšite suguvõsast põlvneva Nadežda Ivanovna Durova esimene laps. Tütre sünd oli emale pettumus, sest ta oli lootnud poja abil lepitada oma isa, kes polnud talle kunagi andestanud salaja sõlmitud kihlust ja hilisemat abielu ohvitser Duroviga.


Muuda  

Kategooriad

Muuda  

Biograafiate loendid

Muuda  

Kuidas Sina aidata saad?

Muuda  

Valitud portree

Riin Tamm

Riin Tamm (sündinud 12. augustil 1981) on Eesti geneetik ja teaduse popularisaator.

Muuda  

Täna sündinud


Next.svg Pikemalt artiklis sündinud 30. märtsil


Muuda  

Teisi Vikiprojekte

Inimesed    Biograafiad    Inimesed
Tsitaadid Pildid Pildid