Vikipeedia:Üliõpilaste 30 h artiklivõistlus 2024

Allikas: Vikipeedia
Artiklivõistluse võitjavõistkond 2019. aastal

Üliõpilaste 30 h artiklivõistlus 2024 toimus 2.–3. märtsil 2024. Teemad loositi välja võistluse alguses veebi teel, mille järel oli artiklite kirjutamiseks ja Vikipeedias avaldamiseks aega 30 tundi.

Loositavateks teemadeks oli Eesti ajaloolised hooned. Teema oli jätkuks 2023. aastal toimunud võistlusele, mille käigus täiendati kuut selle valdkonna artiklit. Teema valiku eesmärgiks on Eesti arhitektuuri ajaloo tutvustamine laiemale üldsusele ja vanade ajalooliste hoonete väärtustamine.

Artiklikonkurssi korraldasid MTÜ Wikimedia Eesti ja Tartu Ülikooli teaduskool. Võistlus on seotud Eesti kõrgkoolide tegevusega Vikipeedias ning see toetab meediapädevuse õpetamist.

Auhinnafond oli 2000 eurot. Võistluse auhinnafondi rahastas MTÜ Wikimedia Eesti läbi Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programmi.

Kuidas osaleda[muuda lähteteksti]

Võistluse reeglid olid järgmised:

Võistkonnas võib olla 2 kuni 3 inimest, kellest kaks peavad olema üliõpilased ja üks võib olla mitte-üliõpilane.

Välkvõistluse alguses loositakse võistkondadele artiklite teemad ning pärast seda hakkab jooksma 30 tundi, mille möödudes selgitab žürii välja võitjad. Artiklid kirjutatakse eestikeelsesse Vikipeediasse, sest nii on võistlusel loodust hiljem kasu ka teistel.

Võistkondadel on aega 30 tundi, et koguda materjali, mõelda välja artikli ülesehitus, kirjutada valmis tekst ning artikkel Vikipeedias nõuetekohaselt vormistada.

Võistluse teemade loosimine ja tulemustest teada andmine toimub Zoomi keskkonnas. Võistkonna koostöö võib vastavalt tiimi soovile toimuda kas füüsiliselt koos või ka interneti vahendusel.

Artiklivõistluse teema[muuda lähteteksti]

Artiklikonkursil loositi välja artiklid teemal: Eesti ajaloolised hooned. Kokku osales võistlusel üheksa võistkonda ja neile sattusid järgnevad artiklid: Eesti Kunstiakadeemia õppehoone, Uus raadiomaja, Tartu Ülikooli raamatukogu hoone, Paide Muusika- ja Teatrimaja, Tallinna Laululava, Pärnu rannahotell, Villa Tammekann, Rapla KEK-i haldushoone, Sõprus (kino).

1. märts

kell 17–18 konsultatsioon Google Meet keskkonnas (osalemine vabatahtlik)

2. märts

kell 11.30 võistluse avamine Google Meet keskkonnas, teemade loosimine

kell 12.00 hakkab jooksma 30 tundi

3. märts

kell 12.00 võimaldavad osalejad tekstidele juurdepääsu Google Drive'i keskkonnas

kell 18.00 lõpptähtaeg – artikkel Vikipeedias valmis

kell 20.00 võistluse lõpetamine Google Meet keskkonnas ja võitjate väljakuulutamine

Žürii liikmed:

Võistluse auhinnafond oli 2000 eurot. Auhinnafondi aitas rahastada Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programm.

Žürii otsuse kohaselt sai 1. koha võistkond auhinnarahaks 800 eurot, 2. koht sai 600 eurot, 3. koht 400 eurot. Lisaks anti välja kaks 100-eurolist ergutuspreemiat.

Kuidas võistluseks valmistuda?[muuda lähteteksti]

Vikipeedia artikli kirjutamine ei ole raske, ent kui sa pole varem sellega kokku puutunud, siis tasub eelnevalt teha pisut kodutööd. Siis on kindel, et võistlusel ei kulu väärtuslik aeg reeglitega tutvumise peale.

Mõned nõuanded:

  • kui sul veel pole, siis tee kindlasti endale eelnevalt kasutajakonto;
  • tutvu Vikipeedia reeglite ja vormistusnõuetega, artikli loomist saad katsetada liivakastis;
  • kui vajad abi, siis loe juhendit või vaata õppevideoid;
  • teades ette võistlusartikli teemat, võid aegsasti tutvuda mõne sarnase hea artikliga, et teaksid, mille poole püüelda (üks eeskujulik artikkel võiks välja näha SELLINE või SELLINE);
  • Vikipeedias on lubatud ka tõlkeartiklid teistest keeleversioonidest, kuid tõlge peab olema korrektne ja säilitada tuleb viited;
  • uuri juba eelnevalt, millist materjali etteantud teemal leidub ning mida saab kätte raamatukogust;
  • võimalusel osale 17. veebruaril konsultatsioonis.

Konkursiga seotud küsimused: Pille Priks (pille@wikimedia.ee).

Välislingid[muuda lähteteksti]