Vikipeedia:Vikipeedia kõrgkoolides

Allikas: Vikipeedia

See lehekülg koondab teavet Eesti kõrgkoolide tegevuse kohta Vikipeedias.

Klassikaliseks viisiks panustada on artiklite kirjutamine õppetöö osana, mis tavaliselt seisneb referaatide ja teiste sarnaste tööde asendamises ülesandega koostada Vikipeedia nõuetele vastav entsüklopeediline referatiivne tekst veebientsüklopeedias avaldamiseks.

Tavaliselt valitakse teemad selliselt, et selle kohta artiklit veel ei ole või on see väga lühike. Üldiselt koostab üks tudeng ühe vikiartikli, aga on ka näiteid, kus tudeng koostab mitu artiklit või kus mitu tudengit töötavad ühiselt ühe artikli kallal. Valdavalt on artikleid kirjutatud eestikeelsesse Vikipeediasse, aga aja jooksul on samuti tekkinud artikleid inglise, prantsuse, ungari, vene, võru ja läti keeles.

Samas on teisigi võimalusi. Nende seas näiteks meediamaterjalide ülespanek (pildid, videod, helifailid), programmeerimisega seotud ülesannete andmine (nt botide ehitamine Vikipeediale) ja linkandmete töötlemine (andmete uuendamine, andmeanalüüs ja visualiseerimine Wikidatas).

Kuna kogu Vikipeedias olev materjal (sh artiklite ajalugu, vaatamiste statistika, jm) on vabalt kasutatav ning hõlpsasti automaatselt analüüsitav, siis on see ka hea lähteandmestik erinevateks uurimistöödeks (näide).

Kõrgkoolide projektilehed[muuda lähteteksti]

Vikikoolituse andmine Swedbanki praktikantidele Tartu Ülikoolis


Tartu Ülikooli õppeprorektor Mart Noorma, rahvusvahelise Vikipeedia haridusprogrammi juhataja Anna Koval ja kohalike haridusprogrammidega tegelev vikipedist Ivo Kruusamägi 2015. aasta sügisel Tartu Ülikooli peahoone ees.

Esimeste suuremate katsete seas siduda eestikeelse veebientsüklopeedia edendamist õppetööga olid "Erikursus: Fotod ja nende kogumine – ajalugu ja arengusuunad" Tallinna Ülikoolis 2010. aasta kevadel (Vahur Puik) ja "Arvutiriistvara II" Tartu Ülikoolis (Alo Peets) sama aasta sügisel. 2011. aasta sügisel alustas Tartu Ülikoolis ka "Eesti keele suuline ja kirjalik väljendusõpetus", millest on kujunenud kõige mõjukam selle valdkonna edendaja – tänaseni jätkuva õppeaine raames on koostatud 2018. aasta alguseks üle 1300 artikli ning sellega on olnud lähedalt seotud Vikipeedia kasutamise edasine laienemine Tartu Ülikoolis. Tänaseni on tegevust jätkanud ka arvutiriistvara aine, mis oma enam kui pooletuhande artikliga on kõigi ainete seas artiklite arvult teisel kohal.

Kõrgkoolidele on suunatud ka 2011. aastast Vikipeedias toimuv Eesti teadusfoto võistlus, millest on välja kasvanud Wiki Science Competition ja mille raames toimub 2020. aastast alates artiklivõistlus "Teadus Vikipeediasse". Samuti on tudengitele suunatud võistkondlikke artiklivõistlusi (näide).

Väga varane kokkupuude ülikoolidega oli võrukeelsel Vikipeedial, mida on toetanud see, et selle keeleversiooni kaks põhilist kaastöölist töötavad Tartu Ülikoolis. Nii on tudengid koostanud võrukeelseid artikleid umbes alates 2007. aastast (Sulev Iva). 2018. aasta alguseks on sel viisilt loodud umbes 70 artiklit.

Kolmel korral on Tartu Ülikoolis toimunud õppeaine "Vaba kultuur Vikipeedia näitel".

2017. aastal kuulutati välja projekt Miljon+, mille eesmärgiks oli toetada eestikeelse Vikipeedia jõudmist miljoni artiklini ja mis oli tihedalt seotud ka Vikipeedia tutvustamisega ülikoolides. Ettevõtmise algatas Tartu Ülikool aga sellega oodati liituma kõik Eesti kõrgkoole ja teisi asutusi.

MTÜ Wikimedia Eesti valiti aastateks 2022–2024 Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegiliseks partneriks ja selles raames keskendutakse just kõrgkoolide kaasamisele.

Eesti Keele Instituudi, Eesti Maaülikooli, Kaitseväe Akadeemia, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ja MTÜ Wikimedia Eesti koostöös ning Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastusel toimus 2023. aastal ka Vikipeedia terminivõistlus.

Välislingid[muuda lähteteksti]