Vikipeedia:Vikipeedia kõrgkoolides

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

See lehekülg koondab teavet Eesti kõrgkoolide tegevuse kohta Vikipeedias.

Tutvustus[muuda lähteteksti]

Klassikaliseks viisiks panustada on artiklite kirjutamine õppetöö osana, mis tavaliselt seisneb referaatide ja teiste sarnaste tööde asendamises ülesandega koostada Vikipeedia nõuetele vastav entsüklopeediline referatiivne tekst veebientsüklopeedias avaldamiseks.

Tavaliselt valitakse teemad selliselt, et selle kohta artiklit veel ei ole või on see väga lühike. Üldiselt koostab üks tudeng ühe vikiartikli, aga on ka näiteid, kus tudeng koostab mitu artiklit või kus mitu tudengit töötavad ühiselt ühe artikli kallal. Valdavalt on artikleid kirjutatud eestikeelsesse Vikipeediasse, aga aja jooksul on samuti tekkinud artikleid inglise, prantsuse, ungari, vene, võru ja läti keeles.

Samas on teisigi võimalusi. Nende seas näiteks meediamaterjalide ülespanek (pildid, videod, helifailid), programmeerimisega seotud ülesannete andmine (nt botide ehitamine Vikipeediale) ja linkandmete töötlemine (andmete uuendamine, andmeanalüüs ja visualiseerimine Wikidatas).

Kuna kogu Vikipeedias olev materjal (sh artiklite ajalugu, vaatamiste statistika, jm) on vabalt kasutatav ning hõlpsasti automaatselt analüüsitav, siis on see ka hea lähteandmestik erinevateks uurimistöödeks (näide).

Kõrgkoolide projektilehed[muuda lähteteksti]

Vikikoolituse andmine Swedbanki praktikantidele Tartu Ülikoolis


Ajalugu[muuda lähteteksti]

Tartu Ülikooli õppeprorektor Mart Noorma, rahvusvahelise Vikipeedia haridusprogrammi juhataja Anna Koval ja kohalike haridusprogrammidega tegelev vikipedist Ivo Kruusamägi 2015. aasta sügisel Tartu Ülikooli peahoone ees.

Esimeste suuremate katsete seas siduda eestikeelse veebientsüklopeedia edendamist õppetööga olid "Erikursus: Fotod ja nende kogumine – ajalugu ja arengusuunad" Tallinna Ülikoolis 2010. aasta kevadel (Vahur Puik) ja "Arvutiriistvara II" Tartu Ülikoolis (Alo Peets) sama aasta sügisel. 2011. aasta sügisel alustas Tartu Ülikoolis ka "Eesti keele suuline ja kirjalik väljendusõpetus", millest on kujunenud kõige mõjukam selle valdkonna edendaja – tänaseni jätkuva õppeaine raames on koostatud 2018. aasta alguseks üle 1300 artikli ning sellega on olnud lähedalt seotud Vikipeedia kasutamise edasine laienemine Tartu Ülikoolis. Tänaseni on tegevust jätkanud ka arvutiriistvara aine, mis oma enam kui pooletuhande artikliga on kõigi ainete seas artiklite arvult teisel kohal.

Väga varane kokkupuude ülikoolidega oli võrukeelsel Vikipeedial, mida on toetanud see, et selle keeleversiooni kaks põhilist kaastöölist töötavad Tartu Ülikoolis. Nii on tudengid koostanud võrukeelseid artikleid umbes alates 2007. aastast (Sulev Iva). 2018. aasta alguseks on sel viisilt loodud umbes 70 artiklit.

Kolmel korral on Tartu Ülikoolis toimunud õppeaine "Vaba kultuur Vikipeedia näitel".

2017. aastal kuulutati välja projekt Miljon+, mille eesmärgiks on toetada eestikeelse Vikipeedia jõudmist miljoni artiklini ja mis on tihedalt seotud ka Vikipeedia tutvustamisega ülikoolides. Ettevõtmise algatas Tartu Ülikool aga sellega on oodatud liituma kõik Eesti kõrgkoolid ja teised asutused.

Vaata ka[muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda lähteteksti]