Sõprus (kino)

Allikas: Vikipeedia
Kino Sõprus, 2009. Peasissepääs

Kino Sõprus on kino Tallinna vanalinnas aadressil Vana-Posti 8.

See on Tallinna vanim repertuaarikino. Tallinna ainus kahe saaliga ja kohvikuga kino ehitati aastatel 19531955 , 1944. aasta märtsipommitamises hävinud hoonete asemele. Hoone esialgse projekti autor oli arhitekt Friedrich Wendach, tema tööd jätkasid Ilmar Laasi, Peeter Tarvas ning August Volberg.

Hoone on fassaadiga Suur-Karja tänava poole. Fassaadi lahenduses on ühendatud klassitsistliku ja rahvusliku arhitektuuri vormid[1]. Kõrvalfassaadidel on poolsambad, mida ühendab kaarestik[1]. Kino on kahekorruseline. Esimesel korrusel asus kassade vestibüül, mis oli ühendatud avara estraadisaali ja einelauaruumidega[1]. Ruumid olid kujundatud sisemise sammastikuga ja rikkalikult ornamenteeritud[1]. Hoone esimesel korrusel olid veel suitsetamisruum kinokülastajaile, ruumid estraadiartistidele ja administratsioonile[1]. Teisel korrusel oli kaks 400 külastajat mahutavat kinosaali. Kino nimeks plaaniti esialgu kas Spartacus või Leningrad[1].

Kino ette jääb kuueharuline teerist, kus saavad kokku Suur-Karja tänav, Vana-Posti tänav ja Müürivahe tänav.

1990ndail hakkas üht kinosaali ja muid ruume kasutama ööklubi Hollywood, kui 21.09.1995 Eesti-USA ühisfirma BDG Meelelahutuse AS avas Tallinnas endises kinos Sõprus meelelahutuskoha Club Hollywood. Kinole Sõprus jäi üks kinosaal, mille sissepääs on hoone küljelt.

Suvel 2009 valmis kino ees purskkaev, mis oli ka osa hoone originaalkavandist [2].

Alates 2010. aasta algusest haldab kino MTÜ Must Käsi.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Uus kinoteater Tallinna, 1952
  2. "Sõpruse purskkaev saab juunis valmis"[alaline kõdulink] Neljas, 5. märts 2009

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]