Vikipeedia:Liivakast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Siin joone all saab harjutada Vikipeedia artikli redigeerimist lähteteksti muutmise režiimis. Lihtsalt vajuta ülal lipikule "Muuda lähteteksti" ja pärast redigeerimiskasti all nupule "Avalda muudatused". Siia salvestatud materjal ei kuulu Vikipeedia entsüklopeedilise informatsiooni hulka. Artiklite redigeerimisel leiab abi Vikipeedia abilehtedelt. Tähtsamaid vormindusvõtteid võid vaadata Spikrist.

Kui oled sisse loginud, võid ka luua isikliku liivakasti, selleks klõpsa siia. Isiklikus liivakastis on võimalik redigeerida lisaks lähteteksti režiimile ka Visuaaltoimeti abil. Registreerumata kasutajate liivakastid kustutatakse.


Rubiinšokolaad[muuda lähteteksti]

Rubiinšokolaad [1]  on šokolaadisort, mida 2017. aastal tutvustas Belgia ja Šveitsi kakaofirma Barry Callebaut [2]  . Alates 2004. aastast arendamisel patenteerisid selle 2015. aastal leiutaja Dumarche jt. ja määratud Barry Callebaut'le patendinumbriga US 910743 [3], 2015. Seda tutvustati 5. septembril 2017 Shanghais toimunud eraüritusel. Seda turustatakse tumeda, piima- ja valge šokolaadi kõrval neljanda šokolaaditüübina ning sellel on roosa värv.


Rubiinkakaouba[muuda lähteteksti]

Nagu viinamarjad veinide jaoks, mõjutab kakaoube nende kasvukeskkond. Rubiinkakaoube kasvatatakse Ecuadoris, Brasiilias ja Elevandiluurannikul, kuna neil on sarnane keskkond. Õigete ubade leidmiseks on välja töötatud test, mis tuvastab, kas hangitud oad vastavad neljandat tüüpi šokolaadi, rubiinšokolaadi, tootmiseks vajalikele spetsifikatsioonidele.


Ülevaade[muuda lähteteksti]

Šokolaad on valmistatud "rubiinkakaoubadest". Need on olemasolevad botaanilised kakaooasordid, millel on rubiinšokolaadiks töötlemiseks õiged omadused.Kuigi täpne tootmismeetod on ärisaladus, märgivad väljaanded, et tööstusharu spekuleerib, et rubiinšokolaadi valmistamisel kasutatakse Brasiilia Lavadose kääritamata kakaoubasid, millel võib olla naturaalne punakasroosa värvus. Barry Callebaut registreeris 2009. aastal patendi kääritamata kakaoubadest (või kuni kolm päeva kääritatud ubadest) saadud "kakaost saadud materjalile", mis muutub punaseks või lillaks pärast nende töötlemist happega (nt sidrunhape) ja seejärel kakaoubadega rasvatustamist. petrooleetriga või tõenäoliselt CO2-ga [4]

Rubiinšokolaadi tootmisprotsess[muuda lähteteksti]

Rubiinubade omaduste avamiseks ja rubiinšokolaadi loomiseks juhitakse hoolikalt kogu tootmisprotsessi alates kakaoubadest kuni rubiinšokolaadini. Käärimine, temperatuur, koorimisaeg ja happesuse tase on protsessi peamised parameetrid. Nagu iga tumeda, piima- ja valge šokolaadi puhul, on ainulaadne töötlemine võtmetähtsusega. Šokolaad ei kasva iseenesest, see on koostisosade töötlemine, mis vabastab ubades loomulikult esinevad värvid ja maitsed. Sama kehtib ka rubiinšokolaadi kohta, siin ei kasutata mingeid lisandeid, kõik on oa enda sees. See tähendab, et rubiinšokolaadi roosa rubiinvärv ja puuviljane maitse on 100% looduslik. Rubiinšokolaadi tootmist ei saa nimetada "looduslikuks" lihtsalt seetõttu, et see ei toimu looduses spontaanselt. See kehtib ka kõigi teiste šokolaaditoodete kohta. Selle iseloomuliku maitse ja värviga rubiinšokolaadi loomiseks ühendatakse looduslikud koostisosad. Ei ole lisatud marjamaitset, roosat ega muud värvi! Rubiinšokolaadi valmistamiseks kasutatakse sidrunhapet, mida leidub rohkesti looduses, erinevates puu- ja köögiviljades, näiteks tsitrusviljades. Eriti kõrge happe kontsentratsioon on sidrunites ja laimides.[5]Viited[muuda lähteteksti]

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Ruby_chocolate
  2. [1]
  3. EP patent 2237677, Dumarche Arnaud; Troplin Philippe & Bernaert Herwig et al., "Process for producing cocoa-derived material", issued 2012-06-13, assigned to Barry Callebaut AG
  4. Šeremet, D., Mandura, A., Vojvodić Cebin, A., Oskomić, M., Champion, E., Martinić, A., & Komes, D. (2019). Ruby chocolate–bioactive potential and sensory quality characteristics compared with dark, milk and white chocolate. Hrana u zdravlju i bolesti: znanstveno-stručni časopis za nutricionizam i dijetetiku, 8(2), 89-96.
  5. [2]