Vikipeedia:Liivakast

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Siin joone all saab harjutada Vikipeedia artikli redigeerimist lähteteksti muutmise režiimis. Lihtsalt vajuta ülal lipikule "Muuda lähteteksti" ja pärast redigeerimiskasti all nupule "Salvesta". Siia salvestatud materjal ei kuulu Vikipeedia entsüklopeedilise informatsiooni hulka. Artiklite redigeerimisel leiab abi Vikipeedia abilehtedelt. Tähtsamaid vormindusvõtteid võid vaadata Spikrist.

Kui oled sisse loginud, võid ka luua isikliku liivakasti, selleks klõpsa siia. Isiklikus liivakastis on võimalik redigeerida lisaks lähteteksti režiimile ka uue VisualEditori abil. Registreerumata kasutajate liivakastid kustutatakse.Laineplaat on optiline element, mis lahutab mõtteliselt valguse kaheks risttasandis lineaarselt polariseeritud komponendiks, tekitab nende vahel faasivahe ning seejärel ühendab nad. Kaks kõige levinumat laineplaaditüüpi on pool- ja veerandlaineplaat, aga kasutatakse ka täislaineplaati. Üldjuhul on laineplaadist väljuv valgus elliptiliselt polariseeritud. Erijuhtudel võib valgus olla kas lineaarselt polariseeritud või ringpolariseeritud.

Laineplaat valmistatakse kakskikmurdvast materjalist (näiteks kvartsklaasist või vilgukivist) ning laineplaaditüüp sõltub mitmest faktorist, näiteks plaadi paksusest, materjali murdumisnäitajast ning langeva valguse lainepikkusest. Tänu loetletud omadustele on võimalik tekitada faasinihe kahe komponendi vahel, mis põhjustab valguse polariseerumise.

Tööpõhimõte[muuda lähteteksti]

Laineplaadi töö põhineb kaksikmurdumisel. Laineplaat valmistakse kaksimurdvast materjalist, millest on lõigatud plaadikujuline tükk nii, et optiline telg oleks risti plaadi tasapinnaga. See lahutab mõtteliselt valguse kaheks risttasandist lineaarselt polariseeritud laineks - e- ja o-laineks. E-laineks nimetatakse lainet, mis levib mööda ebatavalise telje (e-telje) sihti, kusjuures murdumisnäitaja on . O-laineks nimetatakse lainet, mis levib mööda tavalise telje (o-telje) sihti, kusjuures murdumisnäitaja on . Kuigi need lained levivad ühes ja samas suunas, siis on nende kiirused erinevad - ja . Plaadi paksusega läbimisel tekib optiline käiguvahe ning faasivahe , kus on lainepikkus vaakumis.

Poollaineplaati läbiv lineaarselt polariseeritud valgus jagatakse mõtteliselt kaheks laineks - optilise teljega paralleelseks (roheline) ja ristuvaks (sinine) komponendiks. Optilise teljega paralleelses sihis leviv laine levib aegalasemalt, mistõttu tekib lainete vahele faasivahe.

Laineplaaditüübid[muuda lähteteksti]

Veerandlaineplaat[muuda lähteteksti]

Laineplaati, mis tekitab e- ja o-laine vahele faasivahe ning optilise käiguvahe , nimetatakse veerandlaineplaadiks. Kui lineaarselt polariseeritud valgus, mille e- ja o-komponentide amplituudid on võrdsed, langeb veerandlaineplaadile, siis faasinihe muudab valguse ringpolariseerituks. Kui amplituudid ei ole võrdsed, väljub plaadist elliptiliselt polariseritud valgus.


Poollaineplaat[muuda lähteteksti]

Laineplaati, mis tekitab e- ja o-laine vahele faasivahe ning optilise käiguvahe , nimetatakse poollaineplaadiks. Kui polariseeritud valgus läbib poollaineplaati, siis faasinihe muudab väljunud valguse vastassuunas polariseerituks.

Täislaineplaat[muuda lähteteksti]

Laineplaati, mis tekitab e- ja o-laine vahele faasivahe ning optilise käiguvahe , nimetatakse täislaineplaadiks. Sõltumata langeva valguse polarisatsioonitasandist on täislaineplaadist väljunud valgus alati lineaarselt polariseeritud. [1]

Rakendus optilise isolaatori näitel[muuda lähteteksti]

Laineplaate kasutatakse valguse polarisatsioonitasandi muutmiseks. Näiteks kui lineaarselt polariseeritud valgus läbib veerandlaineplaati, siis komponentide võrdsete amplituudide korral on tulemuseks ringpolariseeritud valgus. Toimub ka vastupidine protsess - kui ringpolariseeritud valgus läbib veerandlaineplaati, on tulemuseks lineaarselt polariseeritud valgus. Seda nähtust kasutatakse ära optilises isolaatoris. Lineaarselt polariseeritud valgus läbib veerandlaineplaadi, mis tõttu on valgus ringpolariseeritud. Seejärel valgus peegeldub ning läbib uuesti sama veerandlaineplaadi, mistõttu on valgus uuesti lineaarselt polariseeritud, aga võrreldes algsega vastassuunas. Vastassuunas lineaarselt polariseeritud valgus polarisaatorit ei läbi. [2]


Viited[muuda lähteteksti]

  1. Hecht, E. (2017). Optics (5th. ed.)
  2. "Understanding Waveplates". Edmund Optics. Vaadatud 29.05.2018.