Vikipeedia:Liivakast

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Siin joone all saab harjutada Vikipeedia artikli redigeerimist lähteteksti muutmise režiimis. Lihtsalt vajuta ülal lipikule "Muuda lähteteksti" ja pärast redigeerimiskasti all nupule "Salvesta". Siia salvestatud materjal ei kuulu Vikipeedia entsüklopeedilise informatsiooni hulka. Artiklite redigeerimisel leiab abi Vikipeedia abilehtedelt. Tähtsamaid vormindusvõtteid võid vaadata Spikrist.

Kui oled sisse loginud, võid ka luua isikliku liivakasti, selleks klõpsa siia. Isiklikus liivakastis on võimalik redigeerida lisaks lähteteksti režiimile ka uue VisualEditori abil. Registreerumata kasutajate liivakastid kustutatakse.Pikaajaline mälu[muuda lähteteksti]

Pikaajaline mälu (ing k long-term memory) tähendab mäluprotsesse, mis tagavad info salvestamise ja taasesitamise pika aja jooksul pärast salvestamist. Säilimise aja alusel eristatakse lühimälu ja pikaajalist mälu. Pikk aeg tähendab kas päevi, nädalaid või aastaid. Pikaajalisse mällu salvestamise aluseks on eelkõige semantiline ehk tähenduslik kood. Hiljutiste sündmuste, üksikepisoodide ja omaduste sidumisel ühtseks tervikuks ning selliste terviklike mälupiltide, talletamisel pikaajalisse mällu on eriline roll oimusagaral ja vaheajul. Suurt osa salvestamise õnnestumisel mängib tahtlik tähelepanu. Mida paremini tähelepanu meeldejäetavale materjalile keskendatakse, seda suurem on tõenäosus, et see paremini meelde jääb. Efektiivseim viis materjali pikaajaliseks meeldejätmiseks on mõtestatud kordamine ning jaotatud õppimine ja hilisem kordamine. Vt. Ebbinghaus.

Viited[muuda lähteteksti]

 Definition of long-term memory by Merriam-Webster Dictionary
 „Psühholoogia gümnaasiumile“ (2002)