Edward VII

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Edward VII
King-Edward-VII (cropped).jpg
Sündinud 9. november 1841
Surnud 6. mai 1910 (vanus 68)
Buckinghami palee
Matmispaik St George's Chapel, Windsor
Alma mater
  • Trinity College
Amet poliitik
Abikaasa(d) Alexandra, The Hon. Alice Keppel
Lapsed Albert Victor, George V, Louise, Victoria Alexandra, Maud, Prince Alexander John of Wales
Pereliikmed Victoria (Suurbritannia kuninglik printsess), Alice, Alfred, Duke of Saxe-Coburg and Gotha, Louise Campbell, Prince Arthur, Duke of Connaught and Strathearn
Autasud Grand Cross of the Sash of the Three Orders
Autogramm
EdwardVII Signature.svg

Edward VII (sünninimega Albert Edward; 9. november 1841 London6. mai 1910 London) oli Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuningas ja India keiser alates 22. jaanuarist 1901 kuni surmani aastal 1910.

Edward oli esimene Saksi-Coburgi ja Gotha soost Briti monarh. Tema ema oli kuninganna Victoria ja isa prints Albert. Ema kutsus teda hüüdnimega “Bertie”.

Valitsejatiitel[muuda | muuda lähteteksti]

  • Inglise keeles: By the Grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Ireland and of the British Dominions beyond the Seas King, Defender of the Faith, Emperor of India;
  • ladina keeles: Dei Gratia Britanniarum Rex, Fidei Defensor, Indiae Imperator;
  • eesti keeles: Jumala armust Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi ja Briti ülemeremaade kuningas, usu kaitsja, India keiser.
Edward VII kroonimisrüüs Luke Fildesi maali koopial (1902)

Valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Et tema ema elas kaua, sai Edward kuningaks alles 59-aastaselt.

Kui ta oli Walesi prints, siis tunti teda rohkem esimese eesnime järgi Albertina. Et aga seda nime peeti saksapäraseks ja sellenimelisi valitsejaid polnud Inglismaal enne olnud, kasutas ta valitsejana oma teist eesnime.

Pereelu[muuda | muuda lähteteksti]

Edward VII

Teda on nimetatud Euroopa onuks, sest ta oli paljudele valitsejatele onu, sealhugas Saksamaa keisrile Wilhelm II-le ja Venemaa keisri Nikolai II abikaasale Aleksandra Fjodorovnale. Tema teine hüüdnimi oli Edward Nautleja. Tema ema kuninganna Victoria kutsus teda Bertieks.

Ta abiellus 10. märtsil 1863 Taani kuninga Christian IX vanima tütre Alexandraga. Paaril oli kuus last:

Edward VII-l oli ka hulk armukesi ja mitu abieluvälist last. Tema viimase armukese Alice Keppeli lapselaps on Camilla Parker Bowles, kes oli omakorda tänapäevase Walesi printsi armuke ja on nüüdne abikaasa.

Vabamüürlus[muuda | muuda lähteteksti]

Albert Edward oli Walesi printsina juhatav Inglismaa Ühendatud Suurlooži suurmeister ehk Grand Master aastatel 18741901.

Seosed Eestiga[muuda | muuda lähteteksti]

1908. aasta 27.29. mail (ukj 9.11. juunil) toimus Tallinnas kuningas Edward VII ja keiser Nikolai II kolmepäevane kohtumine.[1] Selle eesmärk oli sõlmida kahe riigi vahelised poliitilised ja sõjalised koostöökokkulepped. Riikide välisministrite juuresolekul sõlmiti leping Makedoonias muudatuste läbiviimiseks ja Osmanite riigi nõrgestamiseks[2]. Kohtumise järel annetas kuningas 10. juunil 1908 Suurbritannia Kuningliku Victoria Ordu auliikme staatuse mitmetele Venemaa riigi- ja mereväetegelastele: nende hulgas olid ka Balti kindralkuberner parun Aleksandr Möller-Zakomelski, kes sai ordu suurristi auliikmeks, Tallinnas asunud laevastiku ülem Nikolai von Essen (rüütel-komandör), Eestimaa tsiviilkuberner Izmail Korostovets (rüütel-komandör), Tallinna politseimeister Lev Tsitserošin (4. järk) ja Tallinna politsei abikomissar Ivan Gensior (5. järk).[3]

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Edward VII matustel sai kokku suur osa Euroopa kroonitud peadest ja neid on tagantjärele nimetatud vana Euroopa matusteks. Varsti puhkenud maailmasõjas sõdisid paljud neist üksteise vastu, paljud kaotasid ka võimu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Keisripäevad Tallinnas, Päewaleht, nr. 120, 27 mai 1908, lk. 3, Päewaleht, nr. 121, 28 mai 1908, lk. 3, Päewaleht, nr. 122, 29 mai 1908, lk. 3, Päewaleht, nr. 123, 30 mai 1908, lk. 2-3
  2. РЕВЕЛЬСКОЕ СОГЛАШЕНИЕ. (1908 Г.)
  3. The Edinburgh Gazette, 19. juuni 1908 lk. 663
Eelnev:
Victoria
Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuningas
19011910
Järgnev:
George V