Valguspüstol

Allikas: Vikipeedia
Atari XG-1 valguspüstol

Valguspüstol (inglise keeles light gun) on sisendseade ekraanipiirkondadele osutamiseks. Seda kasutatakse tavaliselt ekraanil olevate sihtmärkide tulistamiseks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast vaakumvalgusandurite leiutamist 1930. aastatel hakkasid elektroonikud välja töötama lasketiire, kus saaks tulistada valguskiirega. Sealjuures märklauas oli andur ja püstolis valgusallikas. Lask loeti pihtaläinuks, kui tulistamise hetkel langes valguskiir andurile. Esimene sel põhimõttel töötav seade Seeburg Ray-O-Lite ilmus müügile 1936. aastal.

Valguspüstoleid hakati kasutama juba esimestes arkaadmängudes. Neist esimene majanduslikult edukas mäng oli Sega "Periskoop" (Periscope), mis lasti välja aastal 1966 ja nõudis laevakujutiste tulistamist. Kui laeva siluetile pihta saadi, siis kukkus see ümber. Peatselt jõudis see mäng ka Nõukogude Liitu, sealhulgas Eestisse.

Kasutatav tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Selleks, et tulistada arvutiekraanil olevat kujutist, on tarvis see põhimõte ümber pöörata. Valguskiired väljuvad ekraanilt ja püstoli sisse on paigutatud valgusandur, mis tunneb ära ekraanist väljuva valguskiire. Seejärel tuleb kindlaks teha, missugust piirkonda ekraanil lask tabas.

Esimest sellist püstolit kasutati 1972. aastal müügile tulnud arvutiga MIT Whirlwind.

Tänapäev[muuda | muuda lähteteksti]

Valguspüstolid ja sarnased seadmed on tänapäeval väga haruldased. Selle põhjuseks võib tuua arvutihiire populaarsuse ja kuvari tehnoloogia muudatused. Valguspüstolid töötavad ainult vanade CRT monitoridega.[viide?]

Valguspüstoli mudelid[muuda | muuda lähteteksti]