ZX Spectrum

Allikas: Vikipeedia
ZX Spectrum
ZX Spectrum
Tüüp 8-bitine koduarvuti
Tootmise algus 23. aprill 1982
Tootmine lõpetatud 1992
Protsessor Zilog Z80A @ 3.5MHz
Muutmälu 16 kB / 48 kB / 128 kB
Operatsioonisüsteem Sinclair BASIC
Eelkäija ZX81
Järeltulija QL

ZX Spectrum on 8-bitine koduarvuti, mida arendas ja tootis Suurbritannia ettevõte Sinclair Research.[1] 1986. aastal ostis ZX Spectrumi õigused Amstrad, kes jätkas uute mudelite tootmist.

ZX Spectrum sarjas avaldati kokku kuus erinevat mudelit. Kõige esimene mudel oli ZX Spectrum 16K/48K, mis tuli välja 1982. aastal[2] ning kõige viimane mudel oli ZX Spectrum +3, mis tuli müüki 1987. aastal.[3]

Kokku müüdi erinevaid mudeleid üle viie miljoni. Lisaks müüdi suurel hulgal erinevaid ZX Spectrumi kloone.[4] ZX Spectrum oli üks esimestest laia kasutajaskonnaga koduarvutitest Ühendkuningriigis ning selle tähtsust seal võib võrrelda Commodore 64 mõjuga Ameerika Ühendriikides. Samuti oli ZX Spectrum laialt levinud Skandinaavias ning Ida-Euroopas, kaasa arvatud Eestis.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum muutus kiiresti populaarseks ja sellel oli esmasest müükitulekust alates positiivne maine tehnoloogiahuviliste seas. Anti välja mitmeid ainult ZX Spectrumile pühendatud ajakirju, sealhulgas Sinclair User (1982)[5], Your Sinclair (1983)[6] ja CRASH (1984)[7]. Need sisaldasid nii tehnilist informatsiooni, näiteks valmistrükitud programme ning Sinclair Basic programmeerimiskeeles programmeerimise õpetusi, kui ka tavakasutajale mõeldud artikleid, näiteks uute mängude kirjeldusi ja lisaseadmete ülevaateid.

Kuna ZX Spectrumile ning selle kloonidele toodeti kolmandate osapoolte poolt suurel hulgal erinevat tarkvara ning lisaseadmeid, tõi ZX Spectrum endaga kaasa ka infotehnoloogiaga tegelevate firmade kasvu Ühendkuningriigis. Vahel nimetataksegi ZX Spectrumit arvutiks, mis pani aluse Ühendkuningriigi infotehnoloogiale.[8] Sinclair Research Ltd omanikule Clive Sinclairile anti 1983.l aastal rüütlistaatus “teenuste eest Briti tööstusele”.[2]

Peamisteks rivaalideks ZX Spectrumile Ühendkuningriigi turul 1980. aastate alguses olid Commodore 64, BBC Microcomputer ning hiljem ka Amstrad CPC seeria.

Amstrad ostab ZX Spectrumi õigused[muuda | redigeeri lähteteksti]

7. aprillil 1986. aastal teatas Amstrad, et on ostnud kõik Sinclair Researchi arvutitehnikaga seotud õigused 5 miljoni naela eest, sealhulgas ZX Spectrum sarja tootmis-, müügi- ja kaubamärgiõigused[9]. Selle tehinguga omandas Amstrad ka kõik Sinclair Researchi ladudes olevad ZX Spectrum mudelid, ainuüksi mille müügist nad teenisid rohkem kui ostusummaks olnud 5 miljonit naela[9]. Amstrad andis välja ka kolm uut Sinclairi mudelit, kuid 1992. aastal otsustati kõigi ZX Spectrum mudelite tootmine lõpetada.

Riistvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuigi juba ZX Spectrumi esimesed mudelid olid väga populaarsed arvutimängude mängimiseks, ei olnud arvuti selleks isegi tolleaegsete standardite kohaselt väga optimaalne. ZX Spectrumil puudusid sisseehitatud juhtkangiväratid, selle heli oli primitiivne ja videoväljund oli pigem sobiv teksti näitamiseks.

Kõikides ZX Spectrum mudelites on Zilog Z80A protsessor, mis töötab sagedusel 3.5 MHz.[10] Kõige esimesel ZX Spectrumi mudelil on 16 kB püsimälu ning kas 16 või 48 kB muutmälu. Hilisemate mudelite puhul on püsimälu maht 64 kB ja muutmälu maht 128 kB.

Erinevalt enda eelkäijast Sinclair ZX81-st kuvab ZX Spectrum pilti värviliselt. Videoväljund toimub läbi RF modulaatori ning on mõeldud kasutamiseks tolleaegsete televiisoritega. Teksti näitamiseks on kasutusel 32 x 24 tähemärkide ruudustik, mis sisaldab tähemärke ZX Spectrumi märgistusest või parasjagu jooksva rakenduse märgistusest. Kasutada saab 15 tooni – 7 värvi, millel igaühel on nii ere kui tume varjund ning lisaks veel must värv.[11]

Pildi resolutsioon on 256×192, kusjuures värvidele kehtivad samad piirangud nagu tähemärkide puhul. Mälu kokkuhoidmise eesmärgil salvestatakse värvide andmed pikslite rasterist eraldi, 32x24 ülekatte massiivis vastavalt tähemärkide ruudustikule. [12] Iga piksli puhul salvestatakse esiplaani- ja taustavärv, ereduse tase (kas tavaline või ere) ning “vilkumise” lipuke, mille tõeväärtuse korral esiplaani- ja taustavärvid vahelduvad regulaarsete intervallide järel.[12]

Heli väljundamine toimub esimeste mudelite puhul läbi arvuti küljes oleva kõlari, millel on üks kanal ning 5-oktaavine heliulatus. Hilisemate mudelite puhul toimub heli väljundamine läbi televiisori kõlari, kanalite arv kasvas kolmeni ning heliulatus seitsme oktaavini.[2][3]

Kasutaja poolt andmete ja käskluste sisendamine toimub peamiselt klaviatuuri kaudu, kuigi osadel mudelitel on ka juhtkangi väratid. Samuti on võimalik juhtkange ühendada lisaseadmete abil.

Suurem osa levitatavast ZX Spectrumi tarkvarast oli helikassettidel, eriti mängude puhul. Andmete kassettidelt sisselaadimise jaoks on esimeste mudelite küljes sisend- ja väljundväratid tavalise kassettmakiga ühendamiseks, et programme ja andmeid laadida ja salvestada. Hilisemate mudelite puhul on lintseade kas sisseehitatud või kasutatakse hoopis flopiseadet. Samuti on masina küljes I/O ühendussiin, mille külge saab ühendada lisasisendseadmeid, näiteks ZX Microdrive seadmeid.

Püsivara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Programmikoodi kompileerimise ja jooksutamisega tegelev Sinclair BASIC interpretaator paikneb püsimälus koos vajalike süsteemirutiinidega. Interpretaator arendati edasi ZX81 peal kasutatud versioonist, lisades sinna juurde mitmeid uusi võimalusi, mis tegid sellel programmeerimise mugavamaks. Näiteks lisati Spectrum BASIC puhul uued käsud pildi ja heli programmeerimiseks ning lisati tugi mitmerealiste käskude kasutamiseks. Seetõttu saab koodis muudatusi tegemata ZX81 BASIC programme tihti kompileerida ja jooksutada ka ZX Spectrumi peal. Erinevalt ZX81 arvutist põhines aga ZX Spectrumi märgistik ASCII märgistikul.[13]

Lisaseadmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrumile on saadaval lai valik erinevaid lisaseadmeid, mis on toodetud kas Sinclair Research või kolmandate osapoolte poolt.

Sinclair Research lisaseadmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • ZX Printer.[14]
 • ZX Interface 1 lisamoodul, millega saab lisada 8 kB muutmälu, RS-232 jadavärati, LAN liidese ning liidese kuni kaheksa ZX Microdrive seadme ühendamiseks. [15]
 • ZX Interface 2, millega saab lisada kaks väratit juhtkangide jaoks.[16]

Kolmandate osapoolte lisaseadmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lisaks Sinclair Research enda toodetud lisaseadmetele on saadaval ka lai valik teiste tootjate poolt toodetud ZX Spectrumi mudelitega ühilduvaid riistvaraseadmeid, millest olulisematest võiks mainida:

 • Morex Peripherals Centronics/RS-232 liides[17]
 • Currah MicroSpeech kõnesünteesi moodul[18]
 • Videoface Digitiser muutmälupakett[19]
 • Cheetah Marketing SpecDrum trummimasin[20]
 • Multiface, firma Romantic Robot poolt toodetud hetktõmmiste tegemise toega disassembler[21]
 • Abbeydale Designers/Watford Electronics SPDOS kettaseadmeliides[22]
 • Abbeydale Designers/Kempston KDOS kettaseadmeliides[23]

SPDOS ja KDOS liidesed olid esimesed, mille komplektis oli kaasas ka kontoritarkvara (Tasword Word Processor tekstiredaktor[24], Masterfile andmebaas[25] ja OmniCalc tabelarvutusprogramm[26]). See tarkvarakomplekt oli paljude väiksemate firmade jaoks esimene taoline ning tegi neile esmakordselt võimalikuks arvepidamise haldamise arvutis.

Tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alates Spectrumi esmasest müükitulekust on sellele avaldatud üle 20000 programmi ning neid lisandub pidevalt juurde. Näiteks 2010. aastal avaldati üle 90 uue ZX Spectrumi programmi.[27]

Kuigi enamus tarkvaraprogrammidest on mängud, on ZX Spectrumile loodud tarkvara väga mitmekesine. Sinna hulka kuuluvad erinevate programmeerimiskeelte implementatsioonid, andmebaasid (nt. VU-File), tekstiredaktorid (nt. Tasword II), tabelarvutusprogrammid (nt. VU-Calc), joonistamistarkvara (nt. OCP Art Studio) ning isegi 3D-modellerimise tarkvara (nt. VU-3D).

Tarkvara levitamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suurem osa ZX Spectrum tarkvara levitati helikassettidel, kuigi oli ka tarkvara, mida sai osta ainult ZX Microdrive seadmetel. ZX Spectrum +3 mudelile kirjutatud tarkvara oli flopidiskettidel, kuna sel mudelil enam lintsalvestit standardvarustuses polnud.

Vabavaralist tarkvara levitati samuti läbi trükimeedia, näiteks tehnikaajakirjades ja eraldi raamatutes. Need sisaldasid BASIC programme, mille lugejad trükkisid arvutisse, käivitasid ning seejärel soovi korral salvestasid kassetile.

Kuna tarkvara salvestati peamiselt helikassettidel, siis sai tarkvara levitada ka televisiooni ja raadio kaudu. Saatejuht andis kuulajatele ülevaate edastatavast programmist, mis seejärel edastati heliformaadis. Kuulajad ühendasid enda kassettmaki raadio või televiisoriga ning lindistasid programmid kassetile.[28]

Tarkvara kopeerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna tarkvara levitati peamiselt tavalistel helikassettidel, oli tarkvara kopeerimine lihtne ja tavakasutajate seas levinud. Selleks läks vaja ainult kassetti ja lindistamisvõimalusega kassettmakki.

Kuna aga tarkvaratootjad pidasid tarkvara loata kopeerimist piraatluseks, siis hakati ärilistel eesmärkidel loodud tarkvarale lisama erinevaid kopeerimisvastaseid meetmeid, näiteks:

 • programmi käivitades küsiti kaasasolevast dokumentatsioonist mingil kindlal asukohal olevat sõna
 • programmi käivitamisel nõuti mingi tarkvaraga kaasas oleva lisaseadme ühendamist arvutiga[29]

Tarkvara tänapäeval[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrumi tarkvara on tänapäeval Internetist lihtsalt kättesaadav. Suurim Internetis olev ZX Spectrumi tarkvara arhiiv on World of Spectrum, kus on rohkem kui 21000 erinevat programmi. Selle veebilehe legaalsuse üle käivad aktiivselt vaidlused ning paljud tarkvaratootjad on nõudnud enda tarkvara eemaldamist. Samas on aga ka neid, kes on andnud ametliku heakskiidu enda tarkvara arhiivis talletamiseks.[30]

Tarkvara emuleerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Populaarne programm ZX Spectrumi programmide tõmbamiseks personaalarvutisse on Taper. See võimaldab kassetmaki ühendada personaalarvuti helikaartiga või rööpväratiga ning läbi selle tarkvara arvutisse tõmmata. Seejärel saab arvutisse tõmmatud tarkvara käivitada, kasutades selleks emulaatorit. Emulaatortarkvara on saadaval kõigile levinumatele operatsioonisüsteemidele. [31]

Mudelid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastatel 1982–1990 anti välja kuus erinevat ZX Spectrum mudelit, millest esimesed kolm toodeti Sinclair Research poolt ning viimased kolm Amstradi poolt.

Sinclair Research mudelid[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum 16K/48K[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum 16K/48K

Kõige esimene ZX Spectrum sarja mudel anti välja 1982. aastal. Sellest mudelist oli kaks versiooni – ühel oli 16 kB ning teisel 48 kB muutmälu. Mõlema versiooni puhul on püsimälu suuruseks 16 kB. 16 kB muutmäluga mudeli puhul on võimalus suurendada muutmälu mahtu 48 kB-ni, lisades arvutile tütarplaadi või välise 32 kB muutmälu mooduli, mis tuleb ühendada laienduspesasse. Esimene ZX Spectrum mudel on kergesti äratuntav klaviatuuril oleva vikerkaaremotiivi järgi.[2]


ZX Spectrum 16K/48K andmed
Tootmise algus 1982
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

16Kb / 48Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 1 kanal, 5 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 siin, kassetid, RF televiisor
Salvesti Väline lintseade (kassettmakk) või Microdrive seade

ZX Spectrum+[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum+

ZX Spectrum+ mudeli tootmine algas 1984. aastal. Erinevused esimese mudeliga olid peamiselt arvuti kesta ja klaviatuuri osas, näiteks olid klaviatuuri klahvid kummi asemel plastikust ning lisatud oli lähtestamisnupp. ZX Spectrum+ elektroonikadetailid olid aga identsed esimese mudeli 48 kB versiooniga ning neid sai mudelite vahel vahetada.[32]


ZX Spectrum+ andmed
Tootmise algus 1984
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

48Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 1 kanal, 5 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 siin, kassetid, RF televiisor
Salvesti Väline lintseade (kassettmakk) või Microdrive seade

ZX Spectrum 128[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum 128

ZX Spectrum 128 anti välja 1985. aastal. See on välimuselt väga sarnane ZX Spectrum+ mudelile ja ainukeseks väliseks erinevuseks on suur väline jahutusradiaator, mis asendas varasemates mudelites kasutuses olnud sisemist jahutusradiaatorit.

Uuendused võrreldes eelmise mudeliga olid ka 128 kB muutmälu maht, kolmekanaline heli läbi AY-3-8912 kiibi, MIDI ühilduvus, RS-232 jadavärat, RGB monitori värat, 32 kB püsimälu koos uuendatud BASIC redaktoriga ning väline lülituspaneel.

Erinevalt enda eelkäijatest polnud ZX Spectrum 128 mudelil ka sisemist kõlarit ning heli mängiti läbi televiisori kõlarite.[33]


ZX Spectrum 128 andmed
Tootmise algus 1985
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

128Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 3 kanalit, 7 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 bus, tape, RF television, lülituspaneel, RS232 – Midi Out, RGB
Salvesti Väline lintseade (kassettmakk)

Amstrad mudelid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast seda, kui Amstrad 1986. aastal ostis Sinclair Researchilt kõik arvutitehnikaga seotud kaubamärgid ning tootmisõigused, hakkas ZX Spectrum mudeleid arendama Amstrad. Kokku tootis Amstrad kolm ZX Spectrumi mudelit.

ZX Spectrum +2[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum +2

Amstradi esimene Spectrumi mudel oli ZX Spectrum +2, mille tootmine algas 1987. aastal. Sellel mudelil oli vedruklahvidega klaviatuur, kaks juhtkangiväratit ning sisseehitatud Datacorder lintseade. Muudelt omadustelt oli ta peaaegne identne ZX Spectrum 128 mudeliga. Kuna aga püsimälus oli mõningaid muudatusi võrreldes eelmiste versioonide püsimäluga, siis oli eelmistele mudelitele loodud tarkvara puhul ühildumisprobleeme.[34]

ZX Spectrum +2 andmed
Tootmise algus 1987
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

128Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 3 kanalit, 7 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 siin, kassetid, RF televiisor, lülituspaneel, RS232 – Midi Out, RGB
Salvesti Sisseehitatud lintseade

ZX Spectrum +2A[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum +2A

ZX Spectrum +2A mudeli tootmine algas 1987. aastal ning üheks selle peamiseks eesmärgiks oli ühtlustada Amstradi tootevalikut.

+2A mudel põhines Amstradi +3 4.1 ROM mudelil. Kasutusele võeti uus emaplaat, mis oluliselt vähendas kiipide arvu. Paljud kiibid integreeriti uude rakendusspetsiifilisse mikroskeemi. Samuti oli +2A mudelil oluliselt võimsam toiteplokk eelmiste mudelitega võrreldes.[34]

ZX Spectrum +2A andmed
Tootmise algus 1987
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

128Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 3 kanalit, 7 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 siin, kassetid, RF televiisor, lülituspaneel, RS232 – Midi Out, RGB
Salvesti Sisseehitatud lintseade

ZX Spectrum +3[muuda | redigeeri lähteteksti]

ZX Spectrum +3

ZX Spectrum +3 on välimuselt sarnane +2 mudeliga, kuid lintsalvesti asemel on +3 mudelil sisseehitatud kolmetolline flopiseade.

+3 mudelile lisati kaks 16 kB püsimälu kiipi. Ühel neist asus 128 mudeli modifitseeritud püsimälu ning teisel oli +3 mudeli ketta-opsüsteem +3DOS, mis oli modifitseeritud versioon Amstradi AMSDOS tarkvarast. Mõned vanemad 48K ja 128K mudelid olid seetõttu +3 mudeliga mitteühilduvad. Ka ZX Interface 1 lisaseadmete komplekt oli mitteühilduv ning seetõttu ei saanud Microdrive seadmeid +3 mudeli puhul kasutada.

Kõikidest ZX Spectrumi mudelitest on see ainuke, mis on suuteline jooksutama CP/M operatsioonisüsteemi ilma lisariistvarata.

ZX Spectrum +3 mudeli tootmine lõppes 1990 detsembris.[3]

ZX Spectrum +3 andmed
Tootmise algus 1988
Püsivara 3.54 MHz Zilog Z80A CPU

128Kb muutmälu

Video 32 x 24 tähemärki, 256 x 192 pikslit, 8 värvi
Heli 3 kanalit, 7 oktaavi
Sisend ja väljund Z80 siin, flopidisketid, RF televiisor
Salvesti Sisseehitatud flopiseade

Kõige populaarsemad mängud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Top 10 mis on võetud ajakirjast «Your Sinclair»:

 1. 3D Deathchase
 2. Rebelstar
 3. All or Nothing
 4. Stop the Express
 5. Head Over Heels
 6. R-Type
 7. The Sentinel
 8. Rainbow Islands
 9. Boulder Dash
 10. Tornado Low Level

Top 10 mis on võetud ajakirjast «CRASH»:

 1. Rainbow Islands
 2. Chase H.Q.
 3. RoboCop
 4. RoboCop 2
 5. Dizzy
 6. Target: Renegade
 7. Magicland Dizzy
 8. Batman: The Movie
 9. Operation Wolf
 10. Midnight Resistance

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. "Sinclair ZX Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 "ZX Spectrum 16K/48K". Vaadatud 2011-11-27. 
 3. 3,0 3,1 3,2 "ZX Spectrum +3". Vaadatud 2011-11-27. 
 4. "Retro Home Computers – ZX Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 5. "Sinclair User Magazine Online". Vaadatud 2011-11-27. 
 6. "Your Sinclair: A Celebration". Vaadatud 2011-11-27. 
 7. "CRASH magazine: The Online Edition". Vaadatud 2011-11-27. 
 8. Williams, Chris. "Sinclair ZX Spectrum: 25 today". Vaadatud 2011-11-27. 
 9. 9,0 9,1 "CRASH Issue 28". Vaadatud 2011-11-27. 
 10. "Home of the Z80 CPU". Vaadatud 2011-11-27. 
 11. "ZX Basic Manual. Introduction.". Vaadatud 2011-11-27. 
 12. 12,0 12,1 "ZX Basic Manual. Colours.". Vaadatud 2011-11-27. 
 13. "ZX Spectrum Technical Data". Vaadatud 2011-11-27. 
 14. "ZX Printer". Vaadatud 2011-11-27. 
 15. "ZX Interface 1". Vaadatud 2011-11-27. 
 16. "ZX Interface 2". Vaadatud 2011-11-27. 
 17. "Your Spectrum, Issue 2, March 1984". Vaadatud 2011-11-27. 
 18. "Currah MicroSpeech – World of Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 19. "Videoface – World of Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 20. "Cheetah SpecDrum – World of Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 21. "Multiface – World of Spectrum". Vaadatud 2011-11-27. 
 22. "Watford SP-DOS". Vaadatud 2011-11-27. 
 23. "Kempston Disc Interface". Vaadatud 2011-11-27. 
 24. "Tasword Word Processor". Vaadatud 2011-11-27. 
 25. "Masterfile". Vaadatud 2011-11-27. 
 26. "OmniCalc". Vaadatud 2011-11-27. 
 27. "Sinclair Infoseek, 2010". Vaadatud 2011-11-27. 
 28. "Sinclair User, Issue 16". Vaadatud 2011-11-27. 
 29. "Wacky Copy Protection Methods From the Good Old Days". Vaadatud 2011-11-27. 
 30. "Copyrights and Distribution Permissions". Vaadatud 2011-11-27. 
 31. "Emulators". Vaadatud 2011-11-27. 
 32. "ZX Spectrum+". Vaadatud 2011-11-27. 
 33. "ZX Spectrum 128". Vaadatud 2011-11-27. 
 34. 34,0 34,1 "ZX Spectrum +2". Vaadatud 2011-11-27.