Nintendo

Allikas: Vikipeedia
Nintendo Playing Card Co. Ltd

Nintendo Co Ltd (任天堂 株式会社 Nintendo Kabushiki gaisha) on rahvusvaheline ettevõte mis asub Kyotos, Jaapanis. Asutatud 23. septembril 1889 Fusajiro Yamauchi poolt, hakati tootma käsitööna hanafuda kaarte.

Nintendost on kujunenud nüüdseks suurfirma, mis on vaieldamatult üks mõjukamaid videomängude tootjaid tööstuses ja Jaapani suuruselt kolmas börsifirma, mille turuväärtus on suurusjärgus 85 miljardit dollarit. Nintendo of America on ka Seattle Mariners pesapallimeeskonna suuromanik.

Nimi Nintendo tähendab eesti keelde tõlgituna "jäta õnn taevasse". Aastaks 2010 oli Nintendo müünud ​​umbkaudselt 565 miljonit riistvara ühikut ja 3,4 miljardit tarkvara ühikut.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo aastatel 1889–1956[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo asutati 1889 aasta lõpus ja firma nimi oli algselt Nintendo Koppai. Firma alustas oma tegevust Kyotost, kus hakati tootma Hanafuda mängukaarte. Käsitööna tehtud mängukaarte tabas edu ja peagi läksid kaardid massitoodangusse.

Nintendo aastatel 1956–1974[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1956 külastas Hiroshi Yamauchi (Fusajiro Yamauchi pojapoeg) Ameerika Ühendriike eesmärgiga kohtuda maailma juhtiva kaardimängude tootjaga United States Playing Card Company. Nähes et firma asub väikeses kontoris, mõistis Yamauchi selle äri piiranguid. Et Nintendo müügiedu suurendada, hakkas Yamauchi tootma mängukaarte Walt Disney Company tegelaskujudega.

Aastal 1963 vahetas Yamauchi Nintendo Playing Card Co. Ltd. nime ümber Nintendo Co. Ltd. vastu. Aastatel 1963–1968 proovis Nintendo uusi mooduseid äri edendamiseks. Seati üles taksofirma, hotellikett, telekanal ja toidufirma, mis tegeles kiirtoidu tootmisega. Kõik ettevõtted kukkusid läbi.

1966 hakkas Nintendo tootma mänguasju. Esimeseks edukaks tooteks sai Ultra Hand, insener Gunpei Yokoi poolt konstrueeritud teleskoopkäsi.

Aastal 1973 hakkas Nintendo tähelepanu pöörama uuele ärile, milleks osutusid mängusaalid. Nintendo hakkas mahajäetud keeglisaale ümber ehitama arcade saalideks.

Nintendo alates aastast 1974[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo esimeseks katseks videomängutööstuses oli hakata turustama konsooli nimega Magnavox Odyssey Jaapanis. Nintendo keskendus seejärel oma enda riistvara tootmisele. Aastal 1977 lasti välja Nintendo esimene konsool Color TV Game 6

Sellele järgnes Color TV Game 15.

SNESi puldid

Aastal 1975 tootis Nintendo oma esimese arcade mängu milleks oli EVR Race. Mängu disaineriks oli Genyo Takeda kes tootis veel mitu edukat mängu, kuid tõeliseks eduks sai aastal 1981 toodetud Donkey Kong mille disaineriks oli Shigeru Miyamoto. Donkey Kong oli üliedukas, uued lepingud ja pakkumised andsid Nintendole suure kasvu sissetulekutes.

1983 lasi Nintendo välja Family Computeri (lühendatult "Famicom"), mis oli väljaspool Jaapanit tuntud kui Nintendo Entertainment System (NES). 1985 hakati NESi turustama ka Põhja-Ameerikas koos ülimenuka mängu Super Mario Brosiga. Mis on siiamaani üks maailma enim müüdud mänge.

1989 hakkas Nintendo turustama Gunpei Yokoi poolt loodud Game Boy kaasaskantavat konsooli.

1990 lasti turule Super Nintendo Entertainment System. Ta järgnes Nintendo Entertainment Systemile (NES). Konsool tutvustas paremaid graafika- ja häälevõimalusi teiste selleaegsete konsoolidega võrreldes. SNES oli ülemaailmne õnnestumine, muutudes enimostetud konsooliks 16-bitiste konsoolide ajastul, vaatamata hilisele väljalaskmisajale ning kõvale konkurentsile Põhja-Ameerikast pärit Sega Genesis konsoolilt. SNES jäi populaarseks kuni 32-bitiste konsoolide ajastuni. Kuigi Nintendo on lõpetanud kogu toe ja arenduse konsoolile, on ta ikkagi populaarne fännide, kogujate ja retro-mängurite seas. Konsooli müüdi kokku umbes 50 miljonit tükki.

1996 paiskas Nintento turule uue konsooli, mille nimeks oli Nintendo 64. Uus konsool võimaldas 3D-graafikat, kuni 4 mängijaga multiplayerit ja hiljem sai pult ka force feedbacki millest sai kogu tööstuse standard.

Wii karpides

19.11.2006 lasi firma turule Nintendo Wii mis sai 2009 aasta detsembris kõikide aegade müügirekordi ühe kuu lõikes. Wii on enimmüüdud konsool maailmas. Wii põhitunnuseks on tema juhtmeta pult Wii Remote, mida saab kasutada käes hoitava osutusseadmena ja mis tuvastab liikumist kolmemõõtmelises ruumis. Teine erisus, WiiConnect24, on võimalus ooterežiimis üle Interneti sõnumeid ja tarkvaravärskendusi vastu võtta.

Firma struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

  • Satoru Iwata, President and Representative Director
  • Yoshihiro Mori, Senior Managing Director, General Manager of Corporate Analysis & Administration Division, and Representative Director
  • Shinji Hatano, Senior Managing Director, General Manager of Licensing Division, and Representative Director
  • Masaharu Matsumoto, Managing Director
  • Shigeru Miyamoto, Senior Managing Director and Representative Director"Profile". Nintendo Co. Ltd. (NTDOY.PK). Yahoo! News Network. Vaadatud 10. juuni 2011. 

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Töö kirjutamisel kasutatud allikmaterjal[muuda | muuda lähteteksti]