Nintendo

Allikas: Vikipeedia
Artiklit tuleb tõlkida ja kohandada!
Nintendo Playing Card Co. Ltd.

Nintendo Co Ltd. (任天堂 株式会社 Nintendo Kabushiki gaisha) on rahvusvaheline ettevõte, mis asub Kyotos Jaapanis. Ettevõtte asutas 23. septembril 1889 Fusajiro Yamauchi, tootma hakati käsitööna valminud hanafuda kaarte.

Nintendost on kujunenud nüüdseks suurettevõte, mis on vaieldamatult üks mõjukamaid videomängude tootjaid ja Jaapani suuruselt kolmas börsiettevõte, mille turuväärtus on suurusjärgus 85 miljardit dollarit. Nintendo of America on ka Seattle Marinersi pesapallimeeskonna suuromanik.

Nimi Nintendo tähendab eesti keelde tõlgituna "jäta õnn taevasse". 2010. aastaks oli Nintendo müünud ​​ligikaudu 565 miljonit riistvaraseadet ja 3,4 miljardit tarkvaraeksemplari.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1889–1956[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo asutati 1889. aasta lõpus ja ettevõtte nimi oli algul Nintendo Koppai. Ettevõte alustas tegevust Kyotos, kus hakati tootma Hanafuda mängukaarte. Käsitööna tehtud mängukaarte saatis edu ja peagi läksid kaardid masstootmisse.

1956–1974[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1956 külastas Hiroshi Yamauchi (Fusajiro Yamauchi pojapoeg) Ameerika Ühendriike eesmärgiga kohtuda maailma juhtiva kaardimänguettevõttega United States Playing Card Company. Nähes, et ettevõte asub väikeses kontoris, mõistis Yamauchi selle äri piiranguid. Et Nintendo müügiedu suurendada, hakkas Yamauchi tootma mängukaarte Walt Disney Company tegelaskujudega.

Aastal 1963 vahetas Yamauchi Nintendo Playing Card Co. Ltd. nime Nintendo Co. Ltd. vastu. Aastatel 1963–1968 proovis Nintendo uusi mooduseid äri edendamiseks. Seati üles taksoettevõte, hotellikett, telekanal ja toiduaineettevõte, mis tootis kiirtoitu. Kõik ettevõtted kukkusid läbi.

1966 hakkas Nintendo tootma mänguasju. Esimeseks edukaks tooteks sai Ultra Hand, insener Gunpei Yokoi konstrueeritud teleskoopkäsi.

Aastal 1973 hakkas Nintendo tähelepanu pöörama uuele ärile – mängusaalidele. Nintendo hakkas mahajäetud keeglisaale ümber ehitama arkaadmängusaalideks.

Alates aastast 1974[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo Entertainment System (NES)

Nintendo esimeseks katseks videomängutööstuses oli hakata turustama Jaapanis konsooli Magnavox Odyssey. Nintendo keskendus seejärel omaenda riistvara tootmisele. Aastal 1977 lasti välja Nintendo esimene konsool Color TV Game 6.

Sellele järgnes Color TV Game 15.

SNESi pult

Aastal 1975 tootis Nintendo oma esimese arkaadmängu "EVR Race". Mängu disainer oli Genyo Takeda, kes tootis veel mitu edukat mängu, kuid tõeliseks eduks sai aastal 1981 toodetud "Donkey Kong", mille disainer oli Shigeru Miyamoto. "Donkey Kong" oli üliedukas, uued lepingud ja pakkumised kasvatasid jõudsalt Nintendo käivet ja kasumit.

1983 andis Nintendo välja Family Computeri (lühendatult "Famicom"), mis oli väljaspool Jaapanit tuntud kui Nintendo Entertainment System (NES). 1985 hakati NESi turustama ka Põhja-Ameerikas koos ülimenuka mängu "Super Mario Brosiga". See on siiani üks maailma suurema läbimüügiga mänge.

1989 hakkas Nintendo turustama Gunpei Yokoi loodud Game Boy kaasaskantavat konsooli.

1990 lasti turule Super Nintendo Entertainment System. See järgnes Nintendo Entertainment Systemile (NES). Konsool tutvustas paremaid graafika- ja häälevõimalusi teiste selleaegsete konsoolidega võrreldes. SNES oli ülemaailmne õnnestumine, saades suurima läbimüügiga konsooliks 16-bitiste konsoolide ajastul, vaatamata hilisele väljalaskmisajale ning kõvale konkurentsile Põhja-Ameerikast pärit Sega Genesise konsoolilt. SNES jäi populaarseks kuni 32-bitiste konsoolide ajastuni. Kuigi Nintendo on lõpetanud kogu toe ja arenduse konsoolile, on ta ikkagi populaarne fännide, kogujate ja retromängurite seas. Konsooli müüdi kokku umbes 50 miljonit tükki.

1996 paiskas Nintento turule uue konsoolina Nintendo 64. Uus konsool võimaldas 3D-graafikat, kuni 4 mängijaga mitmikmängu ja hiljem sai pult ka force feedbacki, millest sai kogu tööstusharu standard.

19. novembril 2006 tõi ettevõte turule Nintendo Wii, mis saavutas 2009. aasta detsembris kõikide aegade müügirekordi ühe kuu lõikes. Wii on suurima läbimüügiga konsool maailmas. Wii põhitunnuseks on tema juhtmeta pult Wii Remote, mida saab kasutada käeshoitava osutusseadmena ja mis tuvastab liikumist kolmemõõtmelises ruumis. Teine erisus, WiiConnect24, on võimalus ooterežiimis Interneti kaudu sõnumeid ja tarkvaravärskendusi vastu võtta.

Ettevõtte struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

  • Shuntaro Furukawa, President and Representative Director
  • Shinya Takahashi, Director, Senior Managing Executive Officer
  • Satoru Shibata, Director, Managing Executive Officer
  • Ko Shiota, Director, Senior Executive Officer
  • Chris Meledandri, Outside Director
  • Takuya Yoshimura, Director
  • Shigeru Miyamoto, Representative Director, Fellow "Profile". Nintendo Co. Ltd. (NTDOY.PK). Yahoo! News Network. Vaadatud 10. juuni 2011.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]